Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Şans ibreleri bizi gösteriyor

Kamuran Alagözoğlu

  18 Nisan 2011

  Boluspor'un tarihinde yaşadığı hemen hemen bütün şampiyonluklar, başka takımların aldığı sonuçlara göre belirlenmiştir. Yani amiyane bir tabirle söyleyecek olursak; Boluspor olarak; "el kesesi ile hamama girmeye alışkınız" diyebiliriz buna. 
      1985-86 sezonu nasıl şampiyon olduğumuz, geçmişte buna en güzel ve çarpıcı bir örnektir. O sene son üç haftaya girilirken kaptırdığımız liderliği, ligin son haftasında Tarsus İY. – Salihlispor maçının son saniyelerinde Cengiz İğneci'nin attığı golle Salihli'nin maçı 2-1 kazanmasını ve şampiyonluğu da Boluspor'a kazandırmasını hayatım boyunca unutamam.
       Dünya futbol liglerinde çok mucizeler yaşanmıştır ama, böylesi bir mucizeyi ben bilmiyorum.
       Ligin son haftasında şampiyon olacak takım; Boluspor'un son hafta kendi sahasında Aydınspor'la oynayacağı, Tarsus İ. Y. nunda cezalı olması nedeniyle Isparta'da oynayacağı Yeni Salihlispor maçına göre belli olacakktı. Tarsus'un beraberliği dahi, averajının da Boluspor'dan iyi olması nedeniyle Tarsus'a şampiyonluğu getiriyordu. Boluspor'un şampiyon olabilmesi için hem bizim Aydınspor'u yenmemiz, hemde Tarsus'un Yeni Salihlispor'a yenilmesi gerekiyordu. Bu akla ve mantığa aykırı bir olasılıktı. Herkes Tarsus 'un şampiyon olacağına inanmıştı. Zamanın Futbol Federasyon'u dahi bu inançta olmalı ki "Şampiyonluk Kupası" Tarsus'a verilmek üzere Isparta'ya gönderilmişti. Zamanın TRT'si de aynı görüşte olduğundan yayın ekiplerini Isparta'ya yollamıştı. Futbolun 90 dk., topun yuvarlak olduğu kaidesi o gün o maçta gerçekleşmiş, Tarsus İdmanyurdu maçın 89. dakikasında Yenisalihlisporlu Cengiz'in attığı golle şampiyonluğu Boluspor'a kaptırmıştı.
       Ligin bitimine üç hafta kala İzmirspor'a yenilip, liderliği Tarsus'a kaptırdığımız için seyircimiz bir anda takımına küsmüş, son hafta evimizde oynadığımız Aydınspor maçına çok az sayıda gelen seyirci de, futbolcularımıza küfür etmeye gelmişti. Isparta'dan gelen mucize haberi ile birlikte, maç boyunca futbolcularımıza küfür eden seyirciler, son saniyede gelen şampiyonluk haberi ile birlikte maçtan sonra kendilerini omuzlara almaya kalkışınca da futbolcular buna izin vermemiş doğruca soyunma odasının yolunu tutmuşlardı.
      Isparta'da Tarsus'un Başkanı Erkut Kuzeyman santra yuvarlığına çöküp hüngür hüngür ağlarken, son saniyede şampiyon olan Boluspor'da da buruk bir sevinç dahi yaşanamamıştı. 
      

       Bunları yazmamın sebebi, genç seyirci kardeşlerimizin feveran hareket etmemelerini, sabırla beklemelerini istememdir.
       

       Diyarbakır'dan ekstra 2 puan geliyor 
       Hatırlanacağı gibi geçen sene Ankaraspor küme düşürülmüş ve oynadığı maçlarda da 3-0 hükmen yenik sayılmıştı. Kurallara göre ligde 2 maçına çıkmayan takımda küme düşürülüyor. Bu demektir ki, geçtiğimiz hafta maçına çıkmayan ve 3-0 yenik sayılan Diyarbakıspor, bu hafta da deplasmandaki maçına çıkmaz ise küme düşürülecektir. 
       Bu durumda ilk yarıda sahamızda Diyarbakırspor'la oynadığımız ve 1-1 berabere kaldığımız maçı, bizde 3-0 kazanmış olacağız. Dolayısıyla şu andaki puanımız 48'e çıkacak. Üstümüzde bulunan rakiplerimiz Diyarbakır'la yaptığı maçlarında zaten galip gelmiş oldukları için onlara böyle bir ekstra puan ilavesi söz konusu değil. Bu durumda maç fazlasıyla 49 puanla 2'inci sırada bulunan Mersin'nin hemen altına maç eksiğimizle 3'üncü sıraya yerleşiyoruz.
  Maç eksiğimiz olduğu için lig ikinciliği için en avantajlı takım, doğal olarak biz oluyoruz.
       Geçtiğimiz hafta Mersin'in kendi evinde yenilmesi, Tavşanlı'nın evinde berabere kalması ve küme düşürülmek üzere olan Diyarbakır'dan gelecek olan ekstra 2 puanı da düşündüğümüzde, Boluspor'un geçmişte de yaşadığı bu 'el kesesi ile hamama' girme durumları bana hiç yabancı gelmiyor.
      Ve bu nedenle önsezilerime de güvenerek Boluspor Camiası'na şöyle sesleniyorum;
      Ligdeki son maçın bitiş düdüğü çalmadan fevri olmayalım, lütfen sabırla bekleyelim.
      Çünkü şans ibreleri bizden tarafı gösteriyor.  

  Not: Diyarbakırspor'un ligden küme düşürülmesine karar verildiği ve oynamış olduğu maçlarda 3-0 hükmen yenik sayılmasına karar verildiği takdirde, bu işten en karlı çıkan takım Altay olacak, Diyarbakırspor ile her iki yarıda da berabere kalan Altay'ın puan hanesine 4 puan birden eklenecek.
         Diyarbakırspor'un yenebildiği tek takım olan Denizlispor'a 3, birer kez berabere kalan Akhisar'a, Boluspor'a, Giresunspor'a, Kayseri Erciyesspor'a ve Güngören Belediyespor'a 2 şer puan eklenecek.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm