Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu Nihal ile gurur duyuyor

Kamuran Alagözoğlu

  8 Ocak 2011

      Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.
      Egemen Bağış'a yumurta atılma olayı yaygın basından duymuştum, fakat yumurta attığı iddia edilen öğrencinin Bir Bolulu hemşehrimiz olduğunu sonradan öğrenir öğrenmez de, olayı Bolu tarafından değerlendirerek haber yaptım.
       Bolulular olarak yıllardan beri tepkisizliğimize yakınıp dururuz. Bolulu birinin herhangi toplumsal bir olayda tepki gösterdiği olağan bir şey değildir. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi olan hemşehrimiz Nihal Çarıkçı'nın yaşadığı bu eylem olayını öğrendikten sonra, Bolulular olarak yıllardır hayıflanıp durduğumuz tepkisizliğimiz konusunda gelişmeler var diye heyecanlandım.
       İşte Bolu gençliği; beklenen değişimi gerçekleştiriyor, Bolu'da adeta tabu haline gelmiş tepkisizlik zincirini kırıyor diye sevindim.
      Olaydan sonra bilindiği gibi, Egemen Bağış'ın ceketini kirlettiği gerekçesiyle Nihal kızımıza dava açıldı.
      Demokrasinin sözde değil, fiilen var olduğu dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde, siyasilere karşı yapılan bu tür tepki eylemleri gayet normal karşılanır. Maalesef bizim gibi demokrasinin yerleşmediği ülkelerde böyle şeyler olur.
      Kızının başına gelen bu olaydan dolayı kesinlikle üzüntü duymamasını, aksine kızıyla gurur duyması gerektiğini Uğur çarıkçı ağabeyimizi telefonla da arayarak söyledim.
      Onlarca kişinin katilleri, rüşvetten, hırsızlıktan her türlü yüz kızartıcı suçtan içeri girip çıkanlar; "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılandıkça, televizyonlarda bu çarpık görüntüleri "Neler oluyor bize" diye hayretler içersinde seyrederken, "yanlışlık bizde mi yoksa" demeden edemeyen halkımız gibi, Uğur Abimizi de gerçekten şaşkınlık içinde gördüm.
      Evet Uğur Abi sen üzülme, yanlışlık bizde değil. Sen ve kızın dosdoğru insanlarsınız. Ama toplumun değer yargılarını değiştirdiler. Toplum artık neyi alkışlayacağını bilemiyor.

       Bu konuyu epey zaman önce yazdığım bir fıkrayla bağlamak istiyorum, çünkü toplum fıkrada anlatılan noktaya geldi maalesef.

      "Ağrıma gidiyor böyle yaşamak"
      Bunalıma giren bir vatandaş köprüden kendini atmaya kalkmış.
      Oradan geçen herkes aracını durdurmuş olay yerine koşmuş.     
      Atlamak isteyen gencin etrafını çevreleyen halk, intihar eyleminden vazgeçirmek için ikna girişimlerine başlamışlar.
     -Neden intihar ediyorsun diye sormuşlar gence;
      -Genç demiş; "Anam fahişe, babam belli değil, böyle yaşamak ağrıma gidiyor. Bu yüzden ölmek istiyorum"
      Çevresinde toplanan halk, gencin intihar etmekten vazgeçmesi için, "Biz hepimiz senin gibiyiz" diyerek ikna etme çabasına girişince, genç buna hiç dayanamamış ve "Bu kadar o... çocuğunun içinde yine yaşanmaz" deyip köprüden aşağı kendini bırakıvermiş.  

       Tanju Özcan ismini duydukça, AKP ellerini ovuşturuyor!
       Bolu'da hiçbir seçim döneminde AKP dışında bütün partilerden CHP'ye bu kadar yoğun oy verilen bir dönem daha olmamıştır, bundan sonra da olacağını sanmıyorum.
      Tanju Özcan ise önüne altın tepsi ile konulan başkanlık koltuğunu geri tepmiştir. Halk arasında bu duruma; önüne konulan yemeği yemesini bile bilemedi derler.
       Tanju Özcan, sırf Alaaddin Yılmaz'a duyulan tepkinin  etkisiyle kendisine doğru sağanak halinde yağmaya başlayan oyları adeta elinin tersiyle itti. Seçimi kazandıracak oyların bir kısmını adeta geri püskürten bir dünya yanlışa imza attı ve herkesin bildiği gibi Alaaddin Yılmaz'dan kurtulmak isteyen Bolu halkının bu umutlarını yıktı attı.
       Şimdi yine kendi kafasına göre kendisini 1. sırada milletvekili adayı olarak yazmış bulunuyor. Ama bir defa umutları alt üst edilen vatandaş, bir daha Tanju Özcan'ı aday koltuğunda görmek istemiyor.
      At yarışlarında bir adet vardır, çok güvenilerek ganyan basılan at yarışı kaybediyorsa, bunun yediği arpa bile zarar diyerek, o atı sucuğa gönderirler.
      Halk kendisine kaybettiren ata bir daha oynamaz. Bu nedenle Tanju Bey'in yarış misyonu tamamlanmıştır.
      Halkın umutları ile oynattırmaya kimsenin hakkı yoktur.

      Tilkiye sormuşlar, "Tavuk sever misin" diye,
      -"Ölüveririm" demiş. 
       Tanju Özcan ismini gören AKP'liler de tilkinin hesap, "Yarabbi şükür" deyip, şimdiden ellerini ovuşturmaya başladılar bile.   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak