Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Mesajlar, halkın gerçek nabzıdır

Kamuran Alagözoğlu

  12 Şubat 2010

   

    Sağlıkta da böyledir. Vücudumuzun bir yerinde bir sorun oluşmaya başlamışsa, küçük ağrılar, uyuşmalar, baş dönmesi, mide bulantısı gibi küçük belirtiler şeklinde mesajlar verir önce bize. Biz bu mesajları görmezden gelirsek, bayılmalara veya krizlere kadar varan daha kuvvetli aklımızı başımıza getiren tarzdan mesajlar gönderir. Ve biz hala aldırış etmiyor, görmezden duymazdan geliyorsak, kaçınılmaz sonumuzu kendimiz hazırlıyoruz demektir.

    Bolununsesi Gazetesi olarak kuruluşumuz, Üniversitemizle aynı yılda gerçekleşti. 1992 yılında üniversitemiz kurulurken, ismini Düzceli Milletvekili Nemci Hoşver koydu. O zaman Plan ve Bütçe Komisyonu'nda olan Hoşver, önünde BOLU olan İzzet Baysal Üniversitesi ismini, kendi kafasına göre önce KÖROĞLU olarak değiştirdi. Sonra sadece ve sadece gazetemizin etkin muhalefeti ile (O günkü Gündem Gazetesi sahibi Düzceli ve Hoşver'in de akrabası olduğu için Hoşver'in yanında yer almıştı) "BOLU ismini koydurtmam da koydurtmam" diyen feryat figan eden Hoşver'in inadını kıramadık. Sonunda kendisi ABANT ismi konusunda güç bela ikna edilebilmişti. 

    İşte o günlerde herkes siyasetin yanında yer alırken, Bolununsesi Gazetesi olarak bizim ise Üniversitemize sahip çıkma adına Donkişotça verdiğimiz mücadeleyi anlatsam roman olur. Bu köşelere falanda sığmaz. Biz o günden bu yana tamamen İzzet Baysal'ın bize yüklediği görevin bilinciyle hareket ederek, ne yaptıysak vakfın eserlerine sahip çıkmak adına yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bunları yaparken de maddi olarak hiçbir karşılık almadık. Aksine gazeteyi batırmak için maddi kaynakları ile uğraşılan hep biz olduk.  Birileri ise elinin altındaki kimsenin okumadığı gazetesiyle Basın adı altında Üniversitemizi ve bazı kurumları yüksek meblağlı faturalarla söğüşlemeye devam etti.

    Kuruluşundan bu güne üniversitemizde yaşananlara şahit olan biri olarak, hiçbir dönem üniversite içindeki çalkantıların, dedikoduların, huzursuzlukların hiçbir dönem bu derece tavan yaptığını görmedim.

  Basın hayatında tam 19 yılını, internet gazeteciliğinde de 12 yılı geride bırakan Bolununsesi Gazetesi, bu kadar yıl tertemiz geçmişiyle tüm okurlarının güvenine mazhar olmuş bir gazetedir. Bu vesile 10 Şubat 1992 olan gazetemizin doğum gününü de buradan mütevazı bir şekilde okurlarımızla paylaşıyorum.

    Tarih boyunca doğruları söyleyenlere her zaman zulüm yapılmış. Sadece ve sadece gazetecilik görevimizi yerine getirdiğimiz ve doğrulardan yana taraf olduğumuz için bizimle uğraşan ve maddi olarak bizi yıpratanlara da "selam olsun" diyorum. Bugün için maddi olarak ne kadar yıpratılırsak yıpratılalım, Bolununsesi olarak yıkılmayacak kadar ayakta kalmayı başarabildiysem, ne mutlu bana diyorum. Bundan sonrasını da Allah'a havale ediyorum. Sonuçta yine ayaktayız ve internet üzerinden devam ettirdiğimiz yayınımızın yine en çok okunduğunun en önemli göstergesinin de gazetemizin mesaj defteri olduğunun altını çizmek istiyorum. Buna inanmak istemeyenler diğerlerinin mesaj defterleri ile bir karşılaştırma yapıp ikna olabilirler. Bütün Bolu halkı gerek mesaj defterine, gerekse haber ve köşe yazılarının altına yazdıkları yorum yazılarıyla yoğun bir şekilde katılarak, Bolu'da hangi gazetenin okunup hangisinin okunmadığının tartışmasız bir göstergesi oluyorlar.     

    Burada mesajların önemine biraz daha fazla vurgu yapmak ve ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Mesaj defterimize o kadar yoğun bir katılım var ki, Gazetemizin ne kadar çok okunduğunu gösteren bu tablo, ister istemez beni gururlandırıyor.

    Bu nedenle yönetenlerin ve yönlendirenlerin de dikkatini gazetelerin mesaj defterlerine çekmek istiyorum. "Bastır parayı istediğini yazdır" gazeteciliğinin geçerli olduğu günümüzde, biz gazeteci ve yazarlardan çok, doğruyu bulmak adına bu mesajlara daha fazla değer verilmesi ve daha iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

    -Gazeteciler olarak biz yanlış yapabiliriz.

    -Kimi çocuklarını kardeşlerini işe sokar.

    -Kimi makamdaki şahsı kafalayıp yüksek meblağlı faturalarla kurumun kasasından nemalanır durur.

    -Biz bunlara "Tetikçi" gibi yakıştırmalar yaparız.

    -Doğal olarak nemalandığı tarafın lehine yazarlar, atarlar tutarlar.

    -Olup bitene duyarlı olan gerçek okuyucu bunları bizden iyi bilir ve ona göre de değerlendirir.

     

    Ama yüzlerce kişinin, binlerce mesajla katıldığı bu platformda yazdıklarına göz gezdirmek bile, gerçeği görebilmek adına her zaman en önemli ve yeterli bir kaynak oluşturacaktır.

    İnternet ortamının bizlere vermiş olduğu bu imkanla gazetecilik, çok daha yararlı ve daha geniş kitlelere yayılma imkanı veren bir duruma gelmiştir. İnternet gazeteciliği basılı yayının önüne çoktan geçmiştir. Daha fazla okuyucu ile birlikte, hem okuyan hem de okuduğuna yorum yaparak katkı sağlayan veya eleştiren çok geniş kitlelerin nabzının ortaya konulmasına da ayrıca imkan vermektedir.

    

      Üniversitemizle ilgili son gelişmelere baktığımızda, kendisiyle Üniversitemizin kuruluşundan bu yana her zaman hem fikir olduğumuz Ahmet Baysal Ağabeyimizin, bu defa Üniversitemiz içindeki rahatsızlığın teşhisini koyma konusunda yanılgıya düşürüldüğünü ve buradan hareketle eski Rektör Atilla Kılıç'a sahip çıkmasını gereksiz bulduğumu bir kere daha belirtmek istiyorum.

     Son olarak diyorum ki; hayatımızın her alanında mesajlara iyi kulak verelim. 

   

    

  • neco14 Şubat 2010 . 22:30

   kamuran bey sıze ve yayınınızda emegı bulunan tum arkadaslarımıza tesekkur ederım...gercekten de bugune kadar cızgınızı degıstırmeden dogrulardan yana oldunuz ve bu yonde haber yaptınız...cektıgınız ve sıze cektırılen sıkıntıları takıp eden bır okurunuz olarak......eden bulur ruzgar eken fırtına biçer diyorum..yeni yasınız hayırlı ugurrlu olsun..çekemeyenler çatlasınn.....bu arada yerel ve ulusal basında yalaka habercileri kınıyorum......
  • Mesut Tokuyucu12 Şubat 2010 . 12:40

   Sevgili Kamuran bey :
   Dilerim yeni yaşında mutlulukların en güzelini yaşar, başarı merdivenlerini rahatlıkla tırmanırsın ve dilerim yüzün hep güler, neşeni hiç yitirmezsin. Sevgi dolu kalman ve mutlu olman dileğiyle… Gazetemizin Doğum günü kutlu olsun!
  • GOSBAK GACI !12 Şubat 2010 . 09:43

   sevgili kamuran bey! gerçekten haklısınız.sizinle belkide fikir birliğimiz olmasada inanın sabah olunca bilgisayarın başına geçince ilk yaptığım bolunun sesi´ni okumaktır işim. bolunun tüm haberlerini ve vefat edenleri gazetenizden öğrenmeğe çalışıyoruz. yazarlarınızda yazılarıyla zevk veriyor insana inanın. üniversite ye rektör ataması konusundaki tutumunuz nedeniyle sizi tebrik ederim. üniversiteyi aleviler istıla etmişti be kardeşim. bakalım bu rektör temizliyebilecekmi! başarılar dileklerimle.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm