Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

BU BİR UYARIDIR

Murat Gücüm

  3 Ağustos 2004

  "Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana yaklaşık 72 bin orman yangınında 3 milyardan fazla ağacı kaybettik. Ve ülkemizde yılda ortalama 2 bin orman yangını çıkıyor. Bir santimetre kalınlığında verimli toprağın oluşması için 500 yüz yıl, tarım için gerekli olan 40 santimetre derinliğinde toprağın oluşması için 20 bin yıl gerekiyor. En verimli topraklarımızı erozyon sonucu kaybediyoruz. Her yıl tarım alanlarından 500 milyon ton, tüm ülke yüzeyinden İzmit-Bursa illeri kadar toprak kaybediyoruz. Bu kaybı durduramazsak TÜRKİYE 2040 YILINDA ÇÖL OLACAK"

  Yukarıda ki bu sunuş tabiiki TEMA Vakfı'na ait. Uyarı TEMA'dan çözümde TEMA'dan. Yıllardır Erozyonla mücadele ve ağaçlandırma projeleri üreten TEMA Vakfı "TOPRAKLA DAYANIŞMA İÇİN BİR MİLYON FİDAN" kampanyası düzenlemiş.

  Bu arada yerel seçimler yaklaştıkça Bolu'da adaylar yapacaklarını anlatıyorlar, yeni projeler sunuyorlar. Erozyonla mücadele, ağaçlandırma yani TEMA ile yerel seçimlerin ne gibi bağlantısı var? diye sorabiliriz. Evet. Bence çok ilgisi var. Bolu'yu yerelde yönetmeye aday olanların Bolu'nun çölleşmemesi için mutlaka projeleri olmalı diye düşünüyorum. Bu projelerin neler olacağını bulmak adayların görevi her halde.

  Ben, TEMA Vakfı'nın projelerini yakından takip etmeye çalışırım ama bundan sonra elimden geleni değil daha fazlasını yapmam gerektiğine inanıyorum. Çünkü yukarıdaki rakamsal anlatı ve uyarıları okudukça erozyonla mücadele ve ağaçlandırma projelerine katılmak, yeni projeler üretmek hem Bolu'nun hem de ülkemizin olmaz ise olmazlarındandır diye düşünüyorum. Ayrıca hatırlatmakta fayda var, Bolu ağaç potansiyeli açıından ülkemizin en zengin ili durumunda. Bu çok önemli. Bu zenginlik bizi rehavete sokmamalı. Öğrendiğim kadarıyla ilimiz genelinde %82 civarında orta ve şiddetli olmak kaydıyla erozyon bulunmakta. Bir zamanlar Ankara ili ve çevresi de ormanmış. Buna çok örnekler de verebiliriz. Topraklarımızın bereketli ovalardan denizlere doğru yaptığı göçü durdurmak elimizde. Bunu bir devlet politikası haline getirmek siyailerimizin elinde.

  Son 10 yılda 2 milyara yakın fidan dikilmesini organize eden ve Bolu Seben'de Mera Islah Projesi sürdüren TEMA önce uyarıyor, sonra çözümün önderliğini yapıyor, bize de destek kalıyor. Tüm Boluluların TEMA Vakfı'na ve onun projelerine daha istekli, daha heyecanlı, daha fedakarca destek olmalarını diliyorum.

  NOT: İsveç'te internet vasıtasıyla gazetemizi okuyan yeğenlerime sevgiler, saygılar.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yapacağın işlerde nefsine meşveret et ve o ne derse aksini yap

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak