Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

KAR-KARNE-ÖLÜM

Murat Gücüm

  27 Ocak 2004

  Bence bu üç kelime son üç güne damgasını vurdu. Çünkü beyaz afet, beyaz ölüme dönüştü. Yurdumuzun çeşitli bölgelerindeki yoğun kar yağışı sırasında yaşanan ölüm olayları karne alan çocuklarımızın sevinçlerine gölge düşürdü.

  Ulusal gazetelerimizden birinde haber aynen şöyle "Sekiz yaşındaki ATALAYI kayıt parası öldürdü" Karnesi ile derede donarak ölen Atalay'ın, kayıt parası denkleştireme-dikleri için uzak bir okula gönderildiği, her gün kilometrelerce yürüdüğü ortaya çıktı... Kayıt parası fazla olduğu için üç çocuğunu da kayıt parası almayan uzak bir okula gönderen babanın evladının ölümü karşısında feryadı "Yüz milyon olsa Atalay ölmezdi"

  Yıllardır dikkatimi çekmiştir, her eğitim yılı açılışında Başbakanlarda dahil tüm Milli eğitim yetkilileri, Anayasamızdaki sosyal devlet ilkesine dayanarak; "Kesinlikle kayıt parası alınmayacaktır, alan sorumluları bildirin cezalandıralım" derler.

  Yıllar önce bir öğretmen abimiz kayıt parası konusundaki sohbette, şöyle demişti; "Ben kayıt günlerinde (ilköğretim) okulda bulunmak istemem. Çünkü, kayıt sırasında yaşananlar beni çok üzer. Düşünün, yedi yaşındaki bir çocuk daha okulla tanıştığı ilk gün anne ve babasının öğretmenlerle kayıt ücreti verilecek verilmeyecek kavgasının içinde bulur kendini. Bunun sonucunda da çocuklar daha ilk günden öğretmenlere, dolayısıyla devlete güvenlerini kaybediyorlar" Değerli öğretmenin görüşlerine katılmamak mümkün değil sanırım. Eğitim yılı başlarında yaşanan kayıt parası tartışmasının; karne ve çantası ile kar altında donarak ölen sekiz yaşındaki Atalay'a kadar uzanacağını hiç kimse tahmin edemezdi herhalde.

  Alt tarafı kayıt parası deyip geçmemek lazım gibi. Yine 2003 yılında, 2002 yılına göre evden kaçan çocuk sayısında dört kat artmış. Burada yoksulluğun sonucu çocukları ile kaba tabiri ile İRTİBATI KOPARMIŞ anne ve babaların kabahati kadar, eğitimde politikasızlığı politika edinip sistemin ana damarlarındaki sorunları geçiştirenler, ihmal edenlerde suçlu değil mi...

  Daha önceki bir yazımızda şöyle demiştik; Öğretmek-Öğrenmek gibi temel değerler, ticari parasal kavramlara dönüştürülürse CEHALETİN YARATACAĞI CANAVARLAR, BİR GÜN SİZİ DE YUTABİLİR. O yüzden ALT TARAFI KAYIT PARASI DEYİP GEÇMEYELİM.

  Tüm öğrencilere sağlık dolu tatiller...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak