Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

VURDUM DUYMAZ OLDUK

Murat Gücüm

  17 Ekim 2005

  1965 yıllarında okuduğum ilkokulda, Marshall Yardımları çerçevesinde hatırladığım kadarıyla her gün veya hafta da bir gün öğrencilere, Amerikan unu ve yağından yapılmış pasta, börek ile Amerikan süt tozundan yapılmış süt verilirdi. Bu gün 45-50 yaşlarında olan hemen hemen herkes Amerikan sütünün ve pastasının tadını almıştır. O günlerde aldığımız, Amerikan gıdalarından, fikirsel zehirlendiğimiz bir gerçektir. Ama gıda zehirlenmesi yaşandığını pek duymadım.

  Geldiğimiz bu günde; Gerede?de ilköğretim okullarında 388 öğrencinin çok ciddi gıda zehirlenmesi yaşadığı haberi hepimizi sarstı. Siz üzerine titrediğiniz çocuğunuzu özenle hazırlayıp Taşımalı Sistem dedikleri eğitim sistemine teslim ediyorsunuz ve arkasından zehirlendiğinin haberini alıyorsunuz. İnsanın tüyleri diken diken oluyor.

  Daha iyiyi bulmak için Taşımalı Sistemde, sistemin bir parçası gereği öğrencilere yemek veriliyor. Verilen yemeğin teminini ilgili Bakanlığa bağlı Müdürlükler ihale yoluyla özel firmalara veriyor. Kısacası yemek satın alınıyor. Ama yemeğe verilen para; siyasi, ahbap-çavuş ve çıkar ilişkileri ile ehliyeti olmayan birilerine, yani ?en ucuz temin ederim? diyene verilince zehire dönüşüyor. Ondan sonra Gerede örneğinde oluğu gibi, bir eğitim-öğretim yılında ülkemizin her köşesinden çocuklarımızın zehirlendiği haberleriyle karşı karşıya kalıyoruz.

  Yaşanan zehirlenme olayının üzerinden neredeyse 3 hafta geçti Hala sorumlular ortada yok. Hatta nerdeyse, Gerede Belediyesi suçlu duruma düşürülecekmiş. Allah?tan aynı gün Sağlık Müdürlüğü ekipleri su şebekesinden numune almışlar ve su temiz çıkmış. Suçu üzerinden atmaya çalışanlar açıkta kalmışlardır. Buna rağmen neden hala ortaya çıkarılmadılar? Hadi, yanlış sanayi ve tarım politikaları sonucu toprağımızı kirletip yer altı sularımızı adeta zehire dönüştürüp bizi kullanmak zorunda bırakanları bir türlü yola sokamıyoruz. Burnumuzun dibinde çocuklarımızın zehirlenmesine yol açan suçluları biran önce bulup, yüreği ağzına gelen annelerin öğretmenlere güvenlerini neden tazelemiyoruz.

  Sayın yetkililer ve bizler şimdi değil de, ne zaman duyarlı olacağız? İlla bu zehirlenme olayında çok sayıda ölüm mü olmalıydı? 388 rakamı sizce az mı? Neyi bekliyoruz? Biran önce çıkaralım şu suçluları! Yoksa bakıp da görmeyen, görüp de söylemeyen, söyleyip de geçiştiren, kısacası yaşayıp da yaşamayan VURDUMDUYMAZ bir topluma doğru gideceğiz. Yani, bağımsız ve özgür olamayan, öz güvenini kaybetmiş, saygısız ve sevgisiz bir toplumun üyeleri olacağız. Tercih sizin.

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve duyarlı günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak