Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

ÇOCUK OYUNU

Murat Gücüm

  19 Ocak 2004

  Çocuklara yönelik eğlence mekanlarında bir oyuncak vardır. Çocuk eline bir tokmak alır, yuvalarından arka arkaya çıkan cisimlere elindeki tokmakla vurarak onları batırmaya çalışır. Ülkemizde olduğu gibi Bolumuzda da bizi şaşırtan sorunlar, aynı oyunda olduğu gibi arka arkaya ortaya çıkmaya başladı.

  Daha ORÜS meselesi doğru bir mecraya oturtulamadan şimdi de Abant meselesi gündeme bomba gibi düştü. Hafta başında Abant'ın; Bolu İl Özel İdaresi'nin tasarrufundan alınarak Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne tekrar devredildiğini öğrendik.

  Bolu önemli günler yaşıyor. Yerel seçimlerin yaklaşması adaylık yarışını da hızlandırdı. Bolu'nun gündeminde yerellik daha bir ön planda.

  Bu arada geçtiğimiz hafta Yeni Yerel Yönetim Yasa Tasarısı'nın TBMM'ndeki Komisyon tartışmaları sırasında iktidar ile muhalefetin yaka paça birbirlerine girdiklerini ulusal basından izledik. Görünen o ki; kavganın temelinde "merkezin gücünün belli bir bölümünü yerel yönetimlere kaydırarak, devletin merkezi hem yükten kurtulacak hem de yerel yönetimlerin hareket kabiliyeti artacak" Yapılan kavgalar en basit ve eksik anlatımı ile bunun için herhalde. Peki hal böyle iken; 1998 yılında Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol sonucu 2007 yılına kadar Bolu İl Özel İdaresi'ne verilen Abant'ın bugün merkeze, Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne geri alınması, saatin akrep ve yelkovanını geriye çevirmeye çalışmaktan başka bir anlam taşıyabilir mi?

  Hepimizin bildiği gibi saatin akrep ve yelkovanının bir dönüş yönü vardır. Bu hep ileriyedir. Geriye dönmez. Geriye döndürmeye çalıştığınız zaman saat sizlere hiçbir zaman doğru zamanı vermeyecektir. Saati geriye döndürmeye çalışırsanız kazanılmış bütün haklarınız da domino taşları gibi yıkılır, sonuçta kaybedersiniz. Maalesef ORÜS ve Abant'ta saat geriye döndürülmeye çalışılıyor. Karşı duruşumuz bundandır.

  Hiç kimse gücenmesin. Ama birileri Bolu'nun sayısız zenginliklerine iştahla gözlerini dikmiş ve bunları elde etmek için de pervasızca hiç kimseye aldırmadan hedeflerine ilerliyorlar gibi...

  Yalnız "ORÜS, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin olmalıdır" diyen sivil toplum örgütlerinin sayısının elliye yükselmesi doğrunun yanında olduğumuzu göstermekle beraber, aynı zamanda "ORÜS, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden geri alınıp özelleştirilmelidir" diyenlerin de gerekçelerinin yetersizliğini ortaya koymaktadır.

  Orüs, Abant İzzet Baysal Üniversite-si'nin olmalıdır.

  Onun için tekrar ediyoruz. 22 Ocak'ta yapılacak olan ORÜS ihalesindeki teklifimiz budur.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz dünya medeniyeti ailesi içinde bulunuyoruz. Medeniyetin bütün icaplarını tatbik edeceğiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak