Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

PLANLA-TAVİZSİZ UYGULA

Murat Gücüm

  7 Haziran 2004

  Gazetemiz yazarı sayın Reşat Bulut'un ?Sınırsız Serbest-i Demokrasi midir?? başlıklı yazısını gazetemizde iki ay önce okumuştuk. Reşat abi yazısında ?Her isteyen, her istediği yerde, dilediği gibi dükkan açma özgürlüğüne sahiptir. Acaba bu özgürlük müdür?? diye sorup Avrupa'dan da örnek vererek milli servetin kayıtsızca tükedildiğini, mevcut uygulamaların esnaflar açısından yanlış olduğunu vurguluyordu. Katılmamak mümkün değil.

  Bencede. Sınırsız serbest-i demokrasi değildir ve kaosu, karışıklığı beraberinde taşır, dejenarasyona yol açar. Konuyu Bolu'da esnafın sorunları nelerdir? açısından değerlendirirsek Bolu'da dükkan açmanın zor olmadığını söylemek pek de yanlış olmaz. Mevcut uygulamalara bakıldığında aynı iş kolunda kaç dükkan olduğunu, dükkanların fiziki yeterliliklerini, ustaların ve çalışanların liyakatını vb. konularda kaosun ve kargaşanın olmadığını herhalde kimse söyleyemez. Kısacası esnaf açısından Bolu'da mevcut nüfus ve öngörülen nüfusun gereksinimleri gözönüne alınmış bir program, bir plan olduğunu hiç sanmıyorum. Belediye ruhsatlandırırken, esnaf odaları sicil kaydı yaparken, deftardarlık mali izin verirken önlerindeki olmazsa olmazları sadece geçilmesi gereken bürokratik işlemlerden ibaret olduğunu görüyor, başvuru yapan esnaf adayına bir plan gereği yönlendirme yapıldığını görmüyoruz. Buradan çıkarak Bolu esnafının sorunlarının bir kısmının içsel sorunlar olduğunu, içsel sorunların da doğru tahlil yapılır ve buna uygun planlama uygulanır ise çözülebileceğini söyleyebiliriz. Çözüm için yeni tahliller yapıp yeni keşiflere gerek yok. Çözüm burnumuzun dibinde. Çözüm için vereceğim iki örnekteki ortak anahtar PLANLAMA ve TAVİZSİZ UYGULAMA.

  -Okuduklarımızdan, anlatılanlardan bildiğimiz kadarıyla Yukarı Çarşı'nın elli yıl öncesine bakarsak aynı iş kollarında çalışan esnaflar aynı sokakta ikamet ederler (halen o sokak isimlerini kullanıyoruz; Bakırcılar Sokağı, Yemeniciler Sokağı gibi.) Yeni ustalara peştamal takma törenleri ile ustalık verilir. Yeni dükkan açma kararlarını esnaf loncalarının üst kurullara verir. Kısacası esnaf ve esnaf birliklerinin yönetim anlayışı; serbest, liberal tarzda değil, planlı, tavizsiz uygulamalarla oluşmuş ve yüzyılların ötesinden bu yana bu anlayış sayesinde gelmiştir. İkinci örneğimiz ise günümüzde yaygınlaşan iş merkezlerinden. Bildiğimiz kadarıyla... İş merkezleri tesisin yapılacağı bölge, bölge nüfusunun gelir düzeyi gibi benzer parometreler gözönüne alınarak projelendirilip yapılıyor. Daha baştan o iş merkezinde kaç adet çorap ve ayakkabı mağazası, kaç adet restoran, kaç adet berber olacağı planlanıyor ve iş merkezi işletmeye açlıdıktan sonra da bu planlamanın dışına çıkılmıyor. Evet çağdaş iş merkezlerinde de ortak çözüm anahtarını buluyoruz. PLANLAMA VE TAVİZSİZ UYGULAMA.

  Bolu esnafının sorunlarının belli bir kısmını çözüme kavuşturmak yine Bolu esnafına düşüyor. Bu tespitin önemsenip ilgili kurumlarca planlamaların yapılıp tavizsiz uygulamanın yapılması çözümün başlangıcı olacaktır.

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve barış dolu günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak