Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

YASAH... HEMŞERİM YASAH...

Murat Gücüm

  11 Ekim 2004

  Bir tarafta yasaklara karşı olmak, bir tarafta toplumsal yaşamın gereği yasak koymak ve konulan yasaklara uymak. Bu iki eylem, birbirine zıt gözüksede, yaşamı yeniden doğuran ve düzenleyen kavganın, mücadelenin ana kaynağıdır.

  Yasak altında yaşamak, yasaklanmak canlının reddettiği bir eylemdir. Fakat toplumsal yaşamın, zorunlu dayattığı olmazsa- olmazların (yapılmayacakların) olacağını da kabul etmemiz gerekir. Aksi halde anarşizm doğar.

  - Su havzasında, su yatağında yerleşim yasaktır. Oy kaygısı ve çıkarlarınız için bu yasağı deldirirseniz su; yağmur ve selle önüne ne geçerse alır, götürür. Bize de bağırmak, çağırmak; yöneticilere de gerekçe bulmak kalır. Bu çelişki her defasında yaşanıyor ise; Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu'nun çizmiş olduğu Milli Eğitim'in sınırlarını ve surlarını sınavlara hazırlama projeleri ile başlayan programlar ile yıkar iseniz yaptığınız anketlerde öğrencilerin %83'ü öğretmenlerini yetersiz bulur. Ve eğitim- öğretim karmaşasını çözecek ciddi politikalar üretmez iseniz; Tek yön uygulaması olan caddelerde, çocuklar, gençler, büyükler bisiklet ve motosikletleri ile bir çok yaralamalı kazaya rağmen ters istikamete gitmeye devam ediyorlar ise; Kaldırımlar yayalardan ziyade, konteynırlar , bisikletler, çek-yatlar v.b. ve dilenciler tarafından hala işgal ediliyor ise; Belediye tarafından başlatılan çöp uygulaması şehrin bir çok bölgesi ve özellikle örnek bir yerleşim yeri olan Kalıcı Konutlar Bölgesini daha fazla kirletiyor ise; Belediye yetkililerinin başarılı olamadıklarını itiraf etmelerine rağmen Bolu Çevre Kurulu sessiz kalıyor ise;

  Daha iyi daha çağdaş bir yaşam için konan yasaklar delinip yaşam karmaşık hale getirilmiş ise yerleşimde, eğitim- öğretimde, trafikte, kaldırımda, çöpte anarşizm hakim demektir.

  Bu durumda kanuna rağmen yasakları delenlere dur diyecek "YASAH... HEMŞERİM YASAH..." diyecek, nöbetçiler aramaya devam edeceğiz.

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve barış dolu günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak