Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

İSTATİSTİK VE KİRLİLİK

Murat Gücüm

  10 Ocak 2005

  D.İ.E. raporlarından çıkarak ilimizin ne kadar zengin olup olmadığı tartışması ilimiz dışına taşarak Ankara kapılarına kadar dayandı. İktisatçı olmadığım için bu konu ile ilgili sadece şunu söyleyebilirim. ?Deve?ye sormuşlar neren eğri? O da nerem doğru ki? demiş. Ülkemiz bürokratlarının hazırladıkları hangi raporun doğru ve rasyonel olduğuna şeytanın bile aklı ermez. Ulusal medyanın yalancısıyız, ama onların bir haberini size aktaralım. C.I.A.?nin bölge raportörlerinin, Türkiye bütçesi ile ilgili hazırlamış oldukları rapor ile bizim bütçe raportörlerinin hazırlamış olduğu bütçe arasında %100?e varan farklılıklar (Artı yönde) olduğunu, nedeni araştırıldığında da C.I.A.?nin ülkemizdeki kayıt dışı ekonomiyi de bütçenin içerisine koyduğundan kaynaklanıyormuş. Bundan dolayı Bolu'nun ne kadar zengin olup olmadığını, değişmez müttefikimiz ABD daha iyi bilir. İsterseniz onlara da bir soralım!!

  Yerel basınımızda D.İ.E. raporları canhıraş tartışıla dursun bence Bolu'da manşete taşınması gereken en büyük sorun hava kirliliğidir. Hele hele bu aylarda özellikle yerel basın, bıkmadan, usanmadan soluk alamadığımızı zehirlendiğimizi gündeme taşımalıdır.

  Başvurduğumuz istatistiklerden aldığımız bilgilerde; ilimizin yıllık ortalama sıcaklığı 10.2°, insanlar için gerekli ısının da 18° olmasından dolayı, doğal ısının dışında 80 lik bir ısı kaynağına ilimizin ihtiyacı var. Adana- Mersin gibi illerin yıllık ortalama sıcaklığı 18° olduğu için bu illerde kalorifer gibi, ısı sistemlerine ihtiyaç duyulmuyor. Bolu'da 100 m2?lik bir dairede artı olarak yıllık ortalama 8° ısı sağlamak için en az yıllık 2200 kg kömür (7000 cal), veya 1100 kg sıvı kalorifer yakıtı tüketmemiz gerekir. Bu tüketimi kış aylarında yoğunlaştırdığımızda nefes aldığımız havanın ne kadar değişebileceğini bilmek için alim olmak gerekmez. Parametreler bunlar olduğuna göre ihtiyaç duyulan yakıt kullanıldığında havayı nasıl kirletir? Sorusuna; öncelikle denetlemeden sorumlu Belediye Başkanlığı ve Çevre Müdürlüğü, site-apartman yöneticileri ve kalorifercileri, katı-sıvı yakıt tesisatçıları ve onlara imza atan makine mühendisleri cevap vermeye hazırlanmadan, Bolu'daki herhangi bir yüksek yerden, (Bolu Devlet Hastanesi veya Otoban olabilir) kendi oturdukları evlerine, çalıştıkları iş yerlerine, çocuklarının oynadıkları parklara gittikleri okullara, uzun uzun düşünerek baksınlar veya akşam 17:00?den sonra şehriçinde bir akşam gezintisine çıksınlar.

  NASIL ZEHİRLENDİĞİMİZİ HERHALDE ANLAYACAKLARDIR.

  Şahsım olarak siyah duman çıkaran (yanmadan çıkan yakıt) kamu binaları dahil tüm binalardan şikayetçiyim. 7000 Cal kömür yerine standart dışı kömür yakanlardan, bu kömürlerin kullanılması yasak olduğu halde kontrol ve denetim mekanizmalarını çalıştırmayan Bolu Belediyesi ve Çevre Müdürlüğü?nden, fakirlere yardım amaçlı standart dışı kömür dağıtıp, dağıttığı kömürle de hepimizin zehirlenmesini sağlayan ve bununla övünen şovmenlerden, kullanmış oldukları yakıt makinelerinin kontrolünü yaptırmayan yöneticilerden ve ehliyetsiz kalorifercilerden şikayetçiyim. Yıllık doğal ısının dışında 8° ?lik ısı sağlayalım derken kendimizi cümle alem önünde akrep gibi zehirleyen ve buna dur deme mecali olmayan bir başka canlı türü yoktur herhalde.

  Daha mutlu ve sağlıklı ve adaletli ve temiz havalı günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak