Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

BOLU'DA TIK YOK!!

Murat Gücüm

  21 Şubat 2005

  Geçen hafta "Çiftçiden, Erman Hoca protestosu" başlıklı bir haber okudum. Haberde Mersin Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu "Sebze ve meyvede hormon var" iddiaları nedeniyle Erman Toroğlu'nu ve bu açıklamaya geniş yer veren atv televizyonunu protesto için bir dizi eylem düzenlemiş.

  Geçtiğimiz aylarda; sözde tüketicileri korumak için, uyarıcı şovalye tavrıyla, "Sebzelerde ve tavuklarda hormon var, o yüzden ben tüketmiyorum" diyen Erman Toroğlu'nun bu açıklamasının, Bolu için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmakta yarar var diye düşünüyorum. Bolu için önemli olan bu konuyla ilgili o gündür, bu gündür Bolu'da tık yok!

   

  Türkiye'de üretilen - tüketilen 100 tavuktan 35 tanesi Bolu bölgesinde üretiliyor.Buradan çıkarak  Erman Toroğlu'nun 'Hormon var!!'  uyarsı ile başlayan tavuk eti tüketimindeki aşırı düşüşün yarattığı krizin, Bolu ilinde sosyo-ekonomik depreme dönüştüğünü söylemek hiç de abartılı olmaz. Yılda 900 bin kg. üretilen tavuk etinin, 50 bin kg.'ı soğuk hava depolarında stokta. Ve Türkiye'nin stoklama kapasitesi (depo) tam sınır noktasında, böyle giderse üretilen tavuğun nerelere konacağını kestrimek mümkün değil. Yine aldığımız bilgiye göre ilimizde faaliyet gösteren sadece üç büyük firmanın 2004 yılı sonu zararı yaklaşık 60 milyon YTL (60 trilyon) 'ye yakın. Bu rakamsal ifadelerin, sosyal boyuttaki sallantılarını anlamak hiç de zor olmasa gerek. Hatırlanacağı üzere bir dönem Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.'nin içine düştüğü durumun, Mudurnu ilçesini nasıl  tahrip ettiğini hepimiz biliyoruz. Peki, Bolu kamuoyu; bölgemizde üretilen tavuğun (Toptan, spot) kilogramının 1.500 YTL'ye düşmesine ve buna rağmen tüketilmemesine, üretici ödemelerinin uzamasına, tüketim düşüklüğünden dolayı üretimin kısılmasıyla beraber mevcut kapasitenin kullanılamamasına, zaten, teknolojik olarak yetersiz diyerek güç bela üretim yapan 5 bin - 10 bin adet kapasitedeki kümes sahiplerinin (Köylü üreticilerin) tamamen üretim dışı kalmasına karşı yeterli tepkiyi verdi mi? Bence vermedi. Sadece Bolu  Tarım İl Müdürlüğü yerel basına 'Yapılan kontrollerde, üretilen  tavuklarda zararlı bir bulguya rastlanmamıştır.' türünden kendi görevini yaptığını ima eden bir açıklama yaptı. Bir kaç üretim firması da ulusal gazetelere reklamlar vererek, kendi ürünlerinin AB standartlarında olduğunu kamuoyuna duyurmaya çalıştı.

   

  Erman Toroğlu'nun açıklamlarıyla başlayan tavukçuluk sektörünün içinde bulunduğu deprem sallantısı devam ederken, tavukçulukta nerdeyse 50. yıllık bilgi ve birikime sahip Bolu (Orköyler-Yığılca Tavukçuluk-Bol-Bak A.Ş. vd..) G.S.M.H. sıralamasında Türkiye'de ikinci il olmasını sağlayan tavukçuluk sektöründeki liderliğine rağmen, biri yabancı sermayeli şirket dahil, ülkemizde ilk 100'e giren firmalara ve binlerce çalışanına ve çok milyon kapasiteli üreticilerine rağmen Bolu ili de sallanmaya devam ediyor.

  Şu anda Erman Toroğlu'yla beraber show boyutunda takip edilen tavukçuluk sektöründeki sallantı, Bolu'nun geleceğidir ve çok önemlidir. Bu sektörde eski bir çalışan olarak uyarmak bizim sorumluluğumuz olup, başka da düşecek görev olursa biz o göreve hazırız.

   

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve sağlıklı günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için yeterlidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak