Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kahraman bakkal, süper markete karşı

Murat Gücüm

  4 Nisan 2005

  Bolu Bakkalar Şekerciler ve Bayiler Odası tarafından ?Tüm Bakkalar Çiçektir, Lütfen Onları Koparmayalım. Mahallemizin Bakkal Amcasını Yaşatalım? Kampanyası çerçevesinde açıklamalar yapan Başkan Selahattin Ayen?i kutlamak gerekir. Bir dönem bakkallık yapmış biri olarak bu kampanyanın yanında olmamak mümkün değil. Hatırlanacağı üzere; Marketleşmenin yaygınlaştığı ilk yıllarda, bakkal amcaların başlarına geleceklerini anlayan yazarlar, çizerler ?Kahraman bakkal, süper markete karşı? mizanselini öne çıkartmışlar, bu sorunun tartışılması için yazılar yazmışlar, tiyatro eseri bile kaleme almışlardı. Yanılıyor olabilirim, filmi bile yapılmıştı belki de. Bakkaların ayakta kalmasını daha açık anlatımı ile tasfiyesinin durdurulması ilimiz ve ülkemiz için olmazsa olmazlardandır. Şarttır. Çünkü bakkaların tamamının tasfiyesi demek, bu gün bakkalın yaşadığı haksız rekabetin bakkal aleyhinde bitmesiyle beraber uluslar arası sermayenin alışverişte tekelleşmesi demektir. Ayrıca bakkallık yapan yüzbinlerce yurttaşın işsiz kalması demektir. Bu yüzden Bolu Bakkalar Şekerciler ve Bayiler Odası Başkanı kahraman Selahattin Ayen ve ekibi, diğer esnaflarla birlikte bu sorunu daha çok tartıştırmak ve buna yönelik daha çok etkinlik yapmak durumundadırlar. Hiç olmazsa bu sayede esnafın içinde bulunduğu duru diğer kişi ve kurumlara da aktarılmış olur.

  Haksız rekabeti dur demek için, ?Kahraman bakkalı, süper markete karşı? desteklememiz gerekiyor.

  Ver yurttaşım ver

  Her yılın Mart ayının son haftası Vergi Haftası olarak kutlanıyor. Bu yılda, kutlamayla ilgili görevliler vergi bilincinin yerleştirilmesine yönelik bir çok etkinlik düzenlediler. Etkinlikler için yapılan masrafların boşa gittiğini düşünüyorum. Çünkü yıllardan beri; Vergi oranlarını düşürüp, vergiyi geniş kesimlere yayarak mı vergi toplayalım? Yoksa önüne gelen her şeye vergi koyarak, yakalanan herkesten vergi mi toplayalım? Tartışması sürer. Sonuç Motorlu Taşıtlar Vergisi, Geçici Vergi, Çevre Temizlik Vergisi, Emlak Vergisi, Kurumlar Vergisi, Muhtasar Beyannamesi, K.D.V. Beyannamesi, Damga Vergisi, Veraset İntikal Vergisi, Yıllık Gelir Vergisi ve Vergilerin ikinci, üçüncü taksitleri derken tüm yılın her günü vergi veriyoruz. Pardon vergiler tahakkuk ediyor, çoğu zaman ödeyemiyoruz. Ayrıca tahakkuk eden toplam verginin %70?nin dolaylı vergi olduğunu da düşünürsek, çaktırmadan sürekli vergi ödüyoruz. Örneğin gece uyurken çalışan buzdolabının tükettiği elektriğin bedelinin K.D.V.?sini ödediğimize göre uykuda bile vergi ödüyoruz. Ver yurttaşım ver.

  Fakat bu günlerde en çok bozulduğum Çevre Temizlik Vergisi. Bilindiği üzere Bolu Belediyesi çöpü, yani çevre temizliğini özelleştirdi. Yalnız süpürme işini yapıyor. Duyduğumuza göre yakında süpürmeyi de özelleştirecek. Ben birey olarak kirlettiğim oranda Çevre Temizlik Vergisi?ni her ay ödüyorum. Kime? Kamu adına Bolu Belediyesi?ne. Ama çöpümüzün özelleştirilmesiyle beraber daha temiz, daha yaşanabilir bir Bolu görmemiz gerekirken!!! bir aydır Kalıcı Konutlar mevkiine, kirlilikten dolayı dadanan ve itlaf edilen kedi, köpek ve diğer mahlukatlardan geçilmiyor. Kısacası kirlilik çoğalarak devam ediyor. Çevre temizliğine dikkat etmeyen kişi ve kurumlara verilecek cezaların yükseltileceği bu günlerde cezaları kim ödeyecek? Sonuç olarak; daha temiz, daha yaşanabilir Bolu'yu özlemeye devam edeceğiz her halde...

  Ver yurttaşım ver. Verelim de karşılığını da alalım. Bu bizim en doğal hakkımız değil mi?

  Daha mutlu ve adaletli ve sağlıklı ve temiz günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz dünya medeniyeti ailesi içinde bulunuyoruz. Medeniyetin bütün icaplarını tatbik edeceğiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak