Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Başlarken

Murat Gücüm

  22 Aralık 2003

  Başlarken köşe adımızı BU HAFTA koyduk.

  Her hafta somut bir konuya yorum getirerek önermelerde bulunacağız. Amacımız bir şahsı veya kurumları yargılamak olmayacak. Temel değerler çerçevesinde olgulara olaylara yeni bir nefes, yeni bir perspektif vermek olacak. Tabi ki hatamızda olacak, katkımızda. Hatamızı telafi edecek, katkımızla mutlu olacağız.

  ORÜS NEREYE?

  Özelleştirme kimilerine göre ülkemizin tek kurtuluş reçetesi oldu. Kimilerine göre kamuya ait değerlerin yağması... Çok tartışıldı ve bugün kimi sağ ve sol partilerde dahil bir çok sivi toplum örgütü de özelleşelim, kurtulalım havasına girdiler. Yıllar önce bir siyasi partinin genel başkanı özelleştirme ile ilgili yorumunda şöyle demişti. "Önce özel firmalar özelleşsinler. Kamudan, devletten nemalanmayı bıraksınlar" diyerek özelleştirme tartışmasına yeni bir boyut getirmişti.

  Orman Ürünleri Sanayi Anonim Şirketi, kısa adı ORÜS kendi sektöründe ülkemizin önder kuruluşlarından biriydi. Burada Orüs'ün bu hale nasıl geldiğini tartışmak istemiyorum. Yalnız 57'inci Hükümet döneminde Başbakanlık Özelleştirme Dairesi Başkanlığı Orüs'ü Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne vermişti. Bu karar bizleri bütün kamuoyunu çok sevindirmişti. Kamuya ait bir kurum yine kamuya ait güzide bir kuruluşumuz olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne verilmişti. Bu karar sosyal açıdan, siyasi açıdan, ekonomik açıdan çok KARLI bir olay olmuştu.

  Birden bire bu yılın Ekim aylarında bütün bu yapılanlar, yaşananlar bir tarafa atılarak Başbakanlık Özelleştirme Dairesi Başkanlığı, AKP milletvekilleri ve yöneticilerini de atlatarak (durum onu gösteriyor) ulusal gazete ve İnternet ilanlarıyla hem de çok çok komik bir rakama 300 bin dolara Orüs'ü satışa çıkardı.

  Orüs üzerinde oynanan peşkeş- yağma oyunu devam ediyor gibi. 1999 yılında tam deprem dönemiydi, sanıyorum. Aynı oyun oynanmış; firma merkezinde telefonu çalışmayan ortaklarından birisi meşhur bir soyada sahip firma ihaleyi kazanmıştı. O dönemde Orüs çalışanları ve Bolu kamuoyu bu yağmayı engellemişti.

  "ORÜS------Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin olmalıdır" sloganı ile bu özelleştirme engellenmelidir.

  22 Ocak 2004 tarihi Orüs'ün peşkeş- yağma edileceğinin son günüdür.

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin dolayısıyla bizlerin kazanacağı çok önemli bir mevziinin terk edileceği son gündür. O yüzden bu ayıbı yaşamak istemiyorsak "Orüs, Abant İzzet Baysal Üniveresitesi'nin olmalıdır" hedefine hep beraber yürümemiz gerekir, diye düşünüyorum.

  Bu haftadan- 22 Ocak 2004 tarihindeki ihale gününe kadar Bolu'nun gündemi, manşeti Orüs olmalıdır. Bunu başarabiliriz.

  Sağlıcakla kalın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm