Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

An itibariyle sapere aude

Ender Balcı

An itibariyle sapere aude
  19 Haziran 2023

  An itibariyle sapere aude

  Konumuz ; 23 Haziranda muhtemelen artırılacak faizler ve BİREYLERİN karşı karşıya kalacağı riskler.

  TCMB yarın politika faizlerini açıklayacak. Malum politika faizi bugün itibarıyla % 8,50. Aylık ise 0,7083. Bileşikse % 0,81 ve yıllık % 10,36

  Mevduat faizlerine baktığımızda ise > 1-2 mio tl için bankalar % 45 - % 50 arası faiz veriyorlar.

  Kredi faizleri ise aylık 1,90 ile % 5 arasında değişmekte. Yıllık basit % 22,8 ve % 60 .

  Kredilerde faiz kadar enteresan bir başka konu limit ve vade konusu, Limit bireysel kredilerde 70 k tl ile sınırlı iken (BDDK bono alma zorunluluk sınırı) vade 9-12 ayı geçmiyor. Daha enteresan olan ise zaten krediye erişebilme sorunu.

  Bu rakamları aklımızda tutalım.

  Gelelim konumuza, BİREYLERİN muhtemelen yarın karşılaşacağı BÜYÜK RİSKE.

  Kredi Kartı ve KMH (eksi hesap ) faizleri işte bu referans faiz + 0,55 puan olarak ilan edilmekte bugün mevcut oran bu hesapla % 1,36 .

  Yarın politika faizi konuşulduğu üzere % 20 ye çıkarsa aylık basit 1,67 + 0,55 = %2,2260 yıllık ise 26,72 e çıkmış olacak. Yıllık bileşik % 30,25 yapıyor. ( Hesaplama bilgisi Sn Hakan Kara bey paylaşımından alıntılanmıştır)

  Sıradan vatandaş BİREYLER için özet bu ne anlama geliyor ifade edersek her ay sonunda faizi ödenmek zorunda olan KK ve KMH hesapların aylık faizleri % 1,36 dan 2,52 ye çıkmış olacak. Bugüne kadar vatandaşın eksi hesaplarla kendini bir nebze finanse ettiği bu kredilerin faiz yükü % 85,29 artmış olacak.

  Birde somut örnek verelim 50.000 tl eksi hesabınız varsa her ay 714 tl öderken yarın faizler % 20 ye çıkarsa 1.323 tl ödeyecek vatandaş.

  Vatandaşın hem kredi kartı hem de eksi hesaplarla her hanede yaklaşık 100.000 tl borçlu olduğu düşünülürse yıllık 13.000 tl bir faiz yükü söz konusu olacak.

  Haftaya bayram ve tatil için birey harcamaları maksimum artacağı için borç yiyen kesesinden yer ata sözü ile olabildiğince kmh ve kk risklerini düşürmenin önemini hatırlatan bir yazı olmasını umuyorum.

  Nitekim bu ay tüketici güven endeksi düşmüş.

  Bir başka risk ise perakende sektöründe kk limiti tıkanan bireylerin çoğalacağı ve bunun hem esnafta enflasyondan bağımsız ciroların düşebileceği hem de bankaların sorunlu hem bireysel hem ticari kredilerinin artacağı bir döneme işaret ediyor olması. Bankalar hem NPL hem de artan faizler nedeni ile almak zorunda kaldıkları bonolardan zarar yazacaklar.

  Her seçim bir kaderdir, insanlar seçimlerinin sorumluluklarından kaçınabilseler de sonuçlarından kaçamıyorlar.

  Sapere aude

  Ender BALCI 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm