Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

An itibariyle "Sapere aude"

Ender Balcı

An itibariyle "Sapere aude"
  18 Nisan 2023

         An itibariyle "Sapere aude"

         İzlanda Başbakanı Jakobsdottir, "mutluluk ekonomisi" olarak tanımladığı kavramın insanı baz alan ve parasal politikaları ikinci plana atan bir model üzerine çalıştıklarını bildirirken, söz konusu bu modelin sosyal göstergeleri ön plana alıp gayri safi yurt içi hasıla gibi temel ekonomik göstergelerin daha az önemsenmesini gerektirdiğini açıklıyor.
  Bizim ülkede olsa magazin basının her gün bir fotoğrafı çekme peşinde olacağı güzellikte çekici bir kadın seviyenin her gün düştüğü pespayeleştiği ülke liderleri arasından sıyrılarak 1961-1963 yılları arasında ABD Başbakanlık görevinde bulunan John F. Kennedy’nin bundan 50 yıl önce söylediği “Gayri safi milli hasıla, yaşamı değerli kılan şeyler dışarıda bırakılarak hesaplanır.” şeklindeki sözüne dikkat çekerek, bir ülkedeki ekonomik büyümenin oradaki en önemli durum olmanın dışına çıkılması gerektiğini ifade etti ve büyüme gerçekleşirken bunun GERÇEKLEŞME ŞEKLİNE odaklanmanın asıl önemli olan gösterge olduğunu işaret ediyor.

        Ülkemizde ise sapık katillerin iyi hal,izin vs saçmalıklarla ortalıklarda dolaşması olağan hale gelirken,9 yaşındaki kızına tecavüz edilen babanın tecavüzcü ile kayın peder olacağı kanun müslüman ülke meclisinde kanunlaşıyor ve 42.000 kişinin tahliye edileceği bildiriliyor.

        Diğer tarafta Alman Bertelsmann Vakfı'nın Avrupa Birliği (AB) ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği (OECD) ülkeleri arasında yaptığı araştırmaya göre hazırlanan Sosyal Adalet Endeksi sonuçları açıklanıyor.
        Türkiye'nin 41 ülke arasında 40 ncı olduğunu öğreniyoruz.

        Vakfın hazırladığı Sosyal Adalet Endeksi'nde ülkeler çeşitli başlıklara göre sıralanmış. Türkiye yoksulluğun önlenmesi başlığında 31'inci, adil eğitim fırsatları başlığında 41'inci ve sonuncu, istihdam piyasasına erişim başlığında 37 nci, sosyal hayata dâhil olma ve ayrımcılığa uğramama başlığında 39'uncu, nesiller arası adalet başlığında 18'inci ve sağlık başlığında 36'ıncı sırada yer aldı.

        Dünya'da ülkeler insanlık, medeniyet, gelişme ve ilerleme konularında hızla ayrışırken biz ise orta çağa doğru hızla serbest düşüşteyiz.

        Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern ve İzlanda başbakanı
  Katrin Jakobsdottir 21 yüzyıla girerken parlayan yıldızlar. Takibe alıp izlemenizi öneririm, bugün kendisinden yeni ve son derece rasyonel bir yaklaşım duymaktan, öğrenmekten mutlu oldum.

        İnsanlar seçimlerinin sorumluluklarından kaçınabiliyorlar ama sonuçlarından kaçamıyorlar.
       İnsanlar seçimleri doğrultusunda layık olduklarını buluyorlar.

                                                                         Ender Balcı

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak