Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Gürkan Bey..​​​​​​​

Erdoğan Mühürcüoğlu

Gürkan Bey..​​​​​​​
  2 Mayıs 2023

         GÜRKAN BEY..

         Dr. Gürkan Bey'in vefat haberini okurken, 'Senin canın gitmiş' diye başladığım bir yazı vardı, onu hatırladım.. 'Senin canın gitmiş, parça parça olmuşsun hastanede'' diyordum o yazının girişinde.. ''Bir kolumda Yonca Apartmanından komşum Gürkan Bey, diğerinde sabahları hastaneye giderken babama da mutlaka uğrayan Dr. Mustafa Karslıoğlu ile Dr. Feridun Sağıroğlu.. Karslıoğlu beni ''kendine gel yahu'' diye sarsarken, ''Aloooo! diyordu Gürkan Bey de, ''kendine gel, komşum, yut şu hapları..''

  * * *

        O gün Hastaneden ayrılırken hayatın ben ve benim yakınlarımdan ibaret olmadığını anlıyordum.. Hastane Taksi'nin radyosunda Ali Esin; ''Bölge genelinde hava parçalı bulutlu'' diyordu.. ''Karadeniz'in batısı; Bolu, Kastamonu, Sinop dolayları aralıklarla yağmurlu, kıyı kesimleri ile Zonguldak sağanak yağışlı..'' Benim canım gitmişti ama, her şey o kadar sıradandı ki başkaları için..

  * * *

        Ve yıllar sonra bir cami avlusunda rastlıyordum her iki doktora.. Karslıoğlu'nun oğlu Yasin gitmişti bu defa, canı gitmişti.. Kolunda meslektaşı 'Kendine gel Mustafa' diye fısıldıyordu kulağına.. Bir an göz göze geliyorduk her ikisiyle de..

       Doluya koy, boşa koy,

       Sabahlara kadar kan ter,

       Yut hapları, oku kitapları,

       Geldik gidiyoruz bi haber..

  * * *

        NECATİ..

        ''Bak bakalım şu fotoğrafa!' dedi ''Bakalım tanıyacak mısın Necatiyi? Aaa ! dedim 'Bu bizim Mustafa yav! Necati de nerden çıktı? Bulgarların Mustafa bu, Akpınar'dan.. 1982'de pazar yerindeki dükkanına girmemle çıkmam bir olmuştu.. Kolumdan tutup içeri çekerken; ''ne adamsın! diyordu ''çocuktuk o zaman, ne dargınlığı? Hadi bi çayımı iç de barışalım..'' Vefat etmiş Mustafa.. Epey zaman olmuş hem de..

  * * *

        Biz rahmetli Mustafa'yı sorduk, onlar Akpınar'ın ''Defteri Kebir'ini koydular önümüze.. Maviler, Postacılar, Beceller, Sayacı Şerefler, Tüysüzler, Öksüzlerin münevver.. Amanıınn ! Atlı karıncacı Talet.. Atlı garıncacı Talat'i de ilk defa duyuyorum.. Eşşekçekmez var, Sırrıların Deli Münevver var.. Tilki Safiye var.. Hehheeyyytt..!

  * * *

        Türkücü Hacer Buluş bile var o defterde. O nasıl girdi oraya anlamadım.. Annem; Sultan Hamamını çalıştırdıkları dönemde hamama gelen genç bir kızdan bahsederdi.. Ankara Radyosunun sınavını kazanmış, yola çıkmadan önce bir de hamama girelim demiş anası.. Annem çocukmuş o sıralar, ismini hatırlayamıyor.. Bir ara Nezahat Bayram dedi, sonra Bedia Akartürk.. Akpınar'ın ''Defteri Kebir'ine girdiğine göre Hacer Buluş'tu bence.. Birde Ayşe Sütçü var defterde.. ''Gülüm Ayşe'' diye yazmışlar..

  * * *

         Akpınar' deyince Sayın Okur; Sene 1983.. Akpınar'da bir evin balkonunda Hatçabla var.. Siz de tanırsınız Hatcabla'yı, Hatice Kökçü.. ''Bir afet-i devran'dır kendisi; öyle deyim.. Yanında da Uğur Fidan.. Onu da tanırsınız.. İkisi de misafir evde.. Aklıma geldi de; rahmetli Sakıp Ağa da hastaydı Hatçapla'ya.. Balkonlarına vurgundu..

  * * *

         Ne diyoduk la biz? ''Hatçapla'nın balkonları'' deyince kafa gitti.. ''Balkonda Hatçabla var'' diyorduk; ''Hatice Kökçü'' abla.. Yanında da Uğur Fidan Abi.. Bolu'da çekilen ''Bir Zamanlar Kardeştiler'' filminin çekimi için gelmişlerdi Akpınar'a.. Hatçabla sanatçı ismiyle Neriman Köksal oluyor.. Fosforlu Cevriye yani.. Yanındaki de Uğur abi.. O da Bulut Aras..

  * * *

        SAMİ HAZİNSES..

        Bir zamanlar 'Bir Kaplıca Hikayesi' anlatmıştım hatırladınız mı? '80'li yıllar olabilir' demiştim.. 'Havuzun kenarına oturdum, ayaklarım havuzun içinde etrafı dikizliyorum.. Özellikle de, Karşı kurnada şakalaşan iki kişiyi.. Konuşurken hamam tasını kafalarına hafifçe dokundurmalarını, birbirlerine soğuk su atmalarını falan.. Yabancı olan şakalarında acayip kontrollüydü.. Karşısındakinin tepkisine göre ayarlıyordu şakalarının dozunu..''

  * * *

          Böyle anlatmıştım, hatırladınız mı? Sonra beklemediğim bir şey oldu'' demiştim.. Bolulu olan birden sinirlenip ayağa kalkmış, yabancıyı belinden kavradığı gibi havuza atmıştı.. Havuz'dan çıkanın Sami Hazinses olduğunu görünce şaşırmıştık.. ''Herife bak! diyordu bizimki hala, ''bir de yüzüme bakıp fırıldak gibi çevirmiyor mu gözlerini ? Ne sandın lan sen beni.. Avradını bilmem ne yaptığımın puşt'u..!

  * * *

         Bugün onu çözdüm işte sayın okur.. Meğer Bulut Aras ve Neriman Köksal'ın başrolde oynadığı ''Bir zamanlar Kardeştiler'' filminin çekimi için Kaplıca'daymış Sami Hazinses.. O gün 'deneme babında' onlarca kez atlamış havuza.. Ve bizim hemşo'yu makaraya alırken çıkmış o görüntüler ortaya.. Karşı kurnada yıkanan Kadir Savun'la Bulut Aras'ı gülmekten yerlere yatıran görüntüler.. O filmin linkini paylaştım.. Kaplıca sahneleri olan bölüme videonun 6 nci dakikasından itibaren bakarsınız..

  * * *

          Neyse.. Bugün Dr. Gürkan Bey'le başladık, Bitirirken de yine onunla bitirelim.. Bolu'ya uzun yıllar hizmet etmiş, hastalarının sevgisini kazanmış Gürkan Bey'le.. Merhametli, iyi kalpli, çalışkan.. Gürkan Bey'e rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileyerek.. Eşi Zuhal Hanım'a, kızları Eren'e, Esra'ya ve tüm yakınlarına..

         Hoşça kalın arkadaşlar.. 1 Mayıs İşçi bayramınızı da kutlarım bu arada..

         Erdoğan MÜHÜRCÜOĞLU (02. 05. 2023)

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm