Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Bungalovlar, Boluspor ve Savaş Abak

Levent Ömer Bıltır

Bungalovlar, Boluspor ve Savaş Abak
  30 Nisan 2023

         Bungalovlar, Boluspor ve Savaş Abak

        Akp il başkanı Suat Güner Gölcükteki bungalovlar için “Tanju Özcan’ın şikayetini geri alması ve kullanıma açıldıktan sonra gelirinin Boluspora verilmesini” söyledi.

      İki konu var burada.

      Birincisi kaçak bungalovların iskana açılması. Gölcük gibi tabiat harikası bir yerde bu bungalovlar yada herhangi bir inşaat nasıl  yapılabiliyor ya da  yapıldı, bilemiyorum. Derhal kaldırılıp başka bir yerde değerlendirilmeli. Bu bungalovlara iskan verilip kullanıma açılması kelimenin tam anlamıyla bir cinayettir. Gölcük yalnızca halkın günlük kullanımına açık olarak şimdiki doğal haliyle bırakılmalıdır.

        Bir çivi dahi çakılmamalıdır. Boluspor adını kullanarak buna müsaade edilmemelidir.

      İkinci konu ise neden Boluspor. Neymiş efendim Boluspor markaymış. Sene  başında

  bu konu hakkında dört yazı yazmıştım. Boluspor eskiden markaydı. 18 – 19 yaşında futbolcuları bulup süper ligde oynatan ve bu oyuncuları daha sonra satıp kendi bütçesiyle kavrulan, paralı başkanlara ve siyasete bulaşmayan bir kulüptü.

        Şimdi ise her sene takım değiştiren, Boluspor ya da herhangi bir kulübe aidiyet hissetmeyip yalnızca parasını almaya bakan kelimenin tam anlamıyla 30 yaş civarı kaşarlanmış, dışardan gelen futbolculara yıllık 80 – 90 trilyon , 30 senede yaklaşık 3 katrilyon para harcayıp hiçbir yere  gelemeyen sıradan bir Anadolu takımıdır. Diğer takımlardan hiçbir farkı yoktur. Futbolcular bir sene Çemişkezeksporda, bir sene elmasporda, diğer sene Boluspor'da oynayıp ceplerini doldurmaya bakmaktadır.

        Bir oyuncusuna üç beş trilyon verip altyapı antrenörüne eğer başka bir işi varsa asgari ücretin yarısı, yoksa asgari ücret veren bir kulüptür. Web sitesinde taaaa eylülden beri altyapı kadrolarını tıkladığınızda hazırlanıyor yazan, alt yapıya bu kadar önem veren bir kulüptür.

       Bu yalnızca Boluspor'un değil, futbolunda değil, Türk sporunun bir gerçeğidir.

      Sporu seven değil, sporu reklam için kullanan yöneticiler iş başındadır her yerde.

      Sezon başlarında her gazetede görünen, her galibiyetten sonra soyunma odasında selfie çektirip paylaşan,bunları basına yayan ve maalesef basındada kendilerine paye verilerek büyük sporsever olarak yazılar yazılan güya sporsever yöneticiler.

     30 senedir Bolu'nun bütün firmalarını sömürerek paraları aldılar bu kaşarlanmış futbolcular için. Şimdi artık bu firmalarımızda akıllandı. Hangi firma sahibi, ya da müdürle konuşşsam ”bundan sonra Boluspor'a en ufak para yok, biz  parayı veriyoruz, yöneticiler bizim paramızla  kendi reklamlarını yapıyor ve bu paraları elin hiçbir işe yaramaz futbolcularına veriyorlar“ diyorlar.

      Bungalovların ya da şehirdeki otopark vs ne varsa herhangi bir gelirin Boluspor'a verilmesine karşıyım. Bu paralar şehrin ortak paralarıdır. Hepimizin çocuklarının, torunlarının hakkı var o paralarda. Verilecekse bütün branşlara atletizm, eskrim, yüzme, hentbol, karate, okçuluk, cimnastik  vs bütün amatör branşlara, Bolu'nun öz  çocuklarına dağıtılmalıdır. Bu saydığım ve bilmeyip sayamadığım branşlarda o kadar özverili çalışan antrenör ve sporcular  var ki. En az 30 – 40 milli sporcu var şu  an altyapılarımızda.

      Üstelik neden yalnızca spor. Müzik öğrencilerine, resim ve heykel öğrencilerine, tiyatroya, bilim öğrencilerine gitsin bu paralar. Şehrimize gitsin. Bizim çocuklarımıza, gençlerimize gitsin, elin kaşarlanmış futbolcularına değil.

     Bungalovlar  konusu  açılınca bu konuyu yeniden yazmak istedim.

     Yazının sonunda şunu da yazmak istiyorum. Bir önceki yazımda Sinan Barut hakkında yazdım ve  devam etmesi gerektiğini belirttim.

      Aynı şekilde başkan Savaş Abak'ında çok özverili bir şekilde çalıştığını görüyorum. Onu da  tanımam, merhabalığım bile yok. Ama  basından gördüğüm ve demeçlerini okuduğum kadarıyla çok mütevazi, herkese karşı sevecen, kucaklayıcı ve pozitif bir başkan. Ama maalesef bütün Türkiyede olduğu gibi sistem berbat, spor kültürü yok ve  herşey  kazanmak üzerine.

     Tesisleri yeniledi. Sahaları yeniledi. Alt yapıda birşeyler yapmaya  çalışıyor.

      Kendisine  naçizane  önerilerim şunlar  olacak.

  1 – A takımın başına yetersiz falan demeden Bolulu ve alt yapı antrenörlerinizden bir kaçını ekip halinde getirin. İnanın yetersiz falan değiller. Hepsi küçük yaşlarından beri futbol oynayan, Besyo mezunu yani işin akademik kısmınıda bilen kendilerini iyi  yetiştirmiş antrenörler. Yalnızca  güven ve  fırsat bekliyorlar. Muzaffer hocada gitti.

        Basında  birkaç antrenör ismi geçiyor. Lütfen Bolu'nun antrenörlerine fırsat verin.

  2.Alt yapı, alt yapı, alt yapı. Bütün Bolu'nun her yaştan erkek çocularının adeta aktığı bir alt yapınız var. Buralardan oyuncu çıkmamasına imkan ihtimal yok. Gereken yalnızca  şans vermek ve güvenmek..

  3. Zamanında Yener amcaların, Altan Doyranların, İbrahim Çeliklerin yaptığı gibi tüm Türkiyeyi tarayıp 15 – 16  yaşında ki Rıdvanları, Sercanları bulup, bunları takıma kazandırmak ve bu oyuncuları yetiştirip satarak kulübü hiçbir yöneticiye muhtaç bırakmadan kendi yağıyla kavrulmasını sağlamak.

  4. Altyapı antrenörlerinize yatırım yapmak. Maaşlarını en az altı - yedi  asgari ücrete

  çıkarmak ve onları yurtiçi ve  yurtdışı seminerlere, altyapısı iyi olan kulüplere bilgi alışverişi için göndermek. Bizde altyapı antrenörüne verilen maaş çok göze batar. Halbuki yalnızca bir futbolcuya  verilen paranın onda birini bile almaz bütün altyapı antrenörlerinin tümü. Lütfen onlara yatırım yapınız. Alacakları parayı ve yapılan yatırımı fazlasıyla kulübe döndüreceklerdir yetiştirecekleri oyuncularla.

  5.Altınordu'nun yaptığı gibi altyapı oyuncularının bilgisine, görgüsüne, eğitimine katkıda bulunmak. İngilizce, satranç, müzik, resim dersleri aldırmak. Boluspor kulübü oyuncusu olmanın farklı bir şey olduğunu onlara göstermek. Boluspor ruhunu vermek.

  5.Lütfen bunları yapınız. Yoksa 3 katrilyon parayı sokağa atarak 30 sene bekleyen Boluspor inanın 30 sene daha bu paradan daha fazlasını harcayarak yine aynı yerlerde olacaktır. Gerekirse  takım küme  düşsün, ama sağlam altyapı ve yeni düzeniyle çok daha güçlü bir şekilde geri gelerek işte o marka Boluspor günlerine geri dönecektir.

       Sizde  bunların farkına varmaya başladınız. Geçen haftaki mağlubiyetlerden sonra futbolcuları ciddiyete davet ettiniz, çok sert konuştunuz. Sizi bile çıldırtmaya başladılar. Aynen diğer başkanları olduğu gibi ve böyle devam ederse bundan sonrada hep olacağı gibi. Taşıma  suyla değirmen dönmez. Her sene  değişen bu futbolcularla bu işler olmaz. Aynı tepkileri siz ya da başka başkanlar bu aylarda verirler durular. Olan Bolu'nun katrilyonlarına olur.

     Sizde bunları yapacak cesaret ve isteği görüyorum. Çok zorlu bir iş ama, bunları yaparsanız tarihe  geçersiniz. Yoksa kaşarlanmış futbolcularla süper lige çıksanız bile bu  altyapıyı kurmazsanız bir sene sonra düşer tarihin tozlu raflarındaki yerinizi  alırsınız.

        Yolunuz açık olsun. Cesur olun lütfen. Diğer bütün kulüplerin gittiği yoldan gitmeyin. Farklı olun. İnanın denemeye değer.

      Boluspor için bir şanssınız bence. Heba olmasın emekleriniz..

       Levent Ömer BILTIR 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi