Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Belediyecilik bu değil 

Belediyecilik bu değil 
  17 Eylül 2023

  Belediyecilik bu değil 1982 yılından beri Bolu şehir merkezinde yaşıyorum.

  Belediyecilik bu değil 

  1982 yılından beri Bolu şehir merkezinde yaşıyorum. Son 40 yılda 81 vilayetin yüzde 90’ını yeterli seviyede gördüm. Son 1 yılda da 20 kadar şehri, 40 kadar ilçeyi görme imkanım oldu. 

  Bolu ilinin şehir merkezini de son 3 ayda bisiklet ile sokak sokak, cadde cadde dolaştım.  

  2000’li yıllardan beri, yani son 23 yıldır belediye başkanlığı yapan kişiler halkın kaynaklarının yüzde 90’ını gösterişe, süse, abartılı işlere harcadılar diyebilirim. 

  Sade bir vatandaşım. 34 yıldır öğretmenlik yapıyorum. Belediyecilikten, imardan, şehir planlamasından pek anlamam.  

  Elektrik, elektronik, bilgisayar ile ilgiliyim. Ancak bir şehrin estetik olup olmadığını, israfın boyutlarını biraz analiz edebilirim. 

  Elektrikçi olduğum için bir ilçeye ya da ile gittiğim zaman sokaklardaki aydınlatma lambalarına, ışıltılı afişlere, neon ışıklarına, projektörlere bakarım. Bu sanırım mesleki algı ile ilgili bir durum. 

  Son 1 yılda gördüğüm 20 şehir içinde en görgüsüz, en lüks, en abartılı, en sakil, en itici aydınlatmaların Bolu ilinde olduğunu söyleyebilirim. 

  “Arap yağı bol bulunca orasına burasına sürermiş.” Geçen hafta Sümer Mahallesi'ndeki ana caddeye yapılan abartılı aydınlatmaları, yürüyen ışık devrelerini pahalı güç ledleri ile yapılan gereksiz aydınlatmaları kabaca hesapladım. Buralara harcanan paralarla çok rahat bir fabrika, bir okul, bir kütüphane yapılabilir. 

  Belediyenin abartılı led aydınlatma, ışıltılı süslemeler noktasında haddi aştığını söyleyebilirim.  Bolu Belediyesinin Meclisinde hiç makul, tutumlu, akıllı, aydın fikirli, mekan estetiğinden haberli insan yok mu?  

  Belediyenin çok pahalı animasyonlu aydınlatmalarına dur diyecek bir yiğit, güçlü bir medya yok mu? Yerel medya bu konuları neden haberleştirmez? 

  Çok kızanlar olabilir ama bu kadar abartılı aydınlatma ve ışıltılı led animasyonlu işler daha çok bazı erkeklerin ilgi duyduğu mekanlara özgüdür. Uzakdoğu’da yer alan, sadece abidik gubidik sektörlerle geçimini sağlayan ülkelerin şehirlerine benzeyerek ne kazanacağız? 

  “Başka işin yok mu? Sana ne?” diyenler olabilir. Onlara şunu ileteyim: Evde 2 kişi yaşıyoruz. Haftanın 4 günü de Ankara’da oluyorum. Evime gelen su faturası Ankara’da ödediğim su bedelinin neredeyse 3 katıdır. Yani benden alınan hukuksuz su paraları ledli aydınlatma yapan “işbilir” firmaların cebine gidiyor. 

  Bu işe mutlaka dur denilmelidir. Belediyedeki yöneticiler üşenmesin. 1 gün için Ankara’ya gitsinler. Yaptıkları israfın boyutlarını 1 – 2 saatte anlarlar.  

  Bolu’nun sanayi sitesinde; sokaklarda kullanılan anormal pahalı, eğri büğrü aydınlatma direklerini 3’te 1 fiyata üretebilecek firmalarımız da vardır. 

  Bu şehre yazık etmeyin… 

  Ali Özdemir 

  Eğitimci-Yazar-Yayıncı 

  Tlf.: 0505 220 83 85 

  www.aliozdemir.net 

  erdemyayinevi@gmail.com 

  17.09.2023 

  • GERÇEK BOLULU29 Eylül 2023 . 17:17

   AL İ ÖZDEMİR BEY SİZİN BOLU İLE TANJU ÖZCAN İLE BİR SIKINTINIZ MI VAR YOKSA BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY MI OLACAKSINIZ NEDEN HEP OLUMSUZ OLANLARI YAZIP İNSANLARI TANJU BEYE KARŞI KİN VE NEFRETE SEVK EDİYORSUNUZ ANLAMIŞ DEĞİLİM YAHU KOSKOCA BOLU DA BİR KİŞİDE ÇIKIP BOLU BELEDİYESİ TARAFINDAN 4 YIL İÇİNDE YAPILAN OLUMLU İŞLERİ SÖYLEMİYOR ACABA BU YAZILAR İÇİN KIYAK BİR ÜCRET Mİ ALIYORSUNUZ YAPMAYIN ALLAH AŞKINA HİÇ KİMSE DÖRT DÖRTLUK DEĞİLDİR BİRAZ İNSAF BİLADER
  • Çöpçü20 Eylül 2023 . 14:06

   Çöp kovasına mı? Benim kova aday olamaz. Ben olayım o zaman.
  • Hayrettin20 Eylül 2023 . 01:33

   Tanju karşısında çöp kovası aday olsun. Oyum çöp kovasına
  • çiftlik20 Eylül 2023 . 00:30

   Belediye olmuş tanju babanın çiftliği bu sitedeadı geçen başkan yardımcıları yönetim başkanları müdürler hepsinin tek tek soruşturulmasj lazım bi anda nasıl böyle yükseldiler nasıl mal varlıkları böyle yğkseldi çoğunun parası yoktu don almaya bizler eskiyiz bilirzi halkın parasını yemek haram lokmadır beyler öğrenin
  • Melahat20 Eylül 2023 . 00:25

   Üsteki yazıyı imkanım yoktu okuyamadım ama seçtiğimiz belediye başkanlarını geçiyorum adaylar bile popülerite için adaylar. Hizmet nedir bilmezler. Belediye başkanına bu kadar yetki verilmemeli derdim ama personelde bir garip. Bir iş yaparken çok fazla korkuyorlar, başıma bir iş gelir korkusundalar. Sen ne iş yaptığını bilirsen niye korkasın. İlk etapta liyakat ile personel alımı yapılmalı. Sonrada belediye başkanının yetkileri kısıtlanmalı. sebenli gelinisin diye liyakat olmuyor.
  • Ali Özdemir 19 Eylül 2023 . 19:53

   Son 40 yılda seçilen belediye başkanlarının tümünü olumlu bulamıyorum. Bu il iyi yönetilmedi. Kasaba / taşra siyasetçileri kalite getiremedi. BİLİM, AKIL, VİZYON yok. Şu anki başkanı eleştirenler önceki başkanların SERVETLERİNİ, İCRAATLERİNİ, YÖNTEMLERİNİ sorgulayamazlar. Gizli isimle sallamak kolay. Bolu'da son 40 yıldır su hep çevre illerden pahalı oldu. İTİRAZ eden olmadığı için hak arayan olmadığı için istedikleri fiyatı uyguladılar. TÜMMMM AKRABALARI PERSONEL YAPTILAR.
  • Belediye19 Eylül 2023 . 14:41

   Kazım Konak gelsinde az size edep namuz iyilik güzellik öğretsin öyle halkın üstünden paraları yemekle belediyeci olunmuyooor tanju ve avanelerii 1 nisan bu şehre bahar gelecek bin yıllık chplileri bile tanju soğuttu partiden napıyosanız yapın şimdi
  • Sandallarlı19 Eylül 2023 . 12:41

   Bizim de CHP li belediyelere antipatimiz var. Şovcu, reklamcı, heykelci, işi gücü demogoji iftiracı CHP lilere gram güvenimiz yok.
  • Köroğlu 18 Eylül 2023 . 21:41

   Mevcut Belediyenin çok abartılı, müsrif harcamaları konusunda, Ali Beyin yazısında haklılık payı var. Özellikle aydınlatma konusunda kısıtlama yapılması gerekir. Sağlanan tasarrufla yüzlerce yetim ve fakir öğrencilerin eğitim, yeme içme masrafları karşılanabilr, su faturalarında indirim yapılabilir. Mevcut Belediye otobüsleri ihtiyaca cevap vermemekte, vatandaşlar otobüslerde oturacak yer bulamamaktadır. Bolunun şehir içi ulaşım problemi giderilmeli, acilen şehir içinde, mimübüs ve taksi dolmuş sistemine geçilmelidir. Bolu bir kasaba görümünden kurtarılmalıdır.
  • bükü18 Eylül 2023 . 13:31

   ülkenin en ucuz suyu !!!!!!
  • Bolulu18 Eylül 2023 . 12:41

   SEÇİM DÖNEMİ SUDA İDİRİM YAPTI % 50 SEÇİM SEÇİM ADAMIN HAYALİ BİR DAHA SEÇİLMEK CHP HEPSİ TANDUCU OLMUŞ CHP KİŞİLERE ÖZEL BİR PARTİ DEĞİLDİR . CHP KADROSUNU BOLUDA DEĞİŞTİRMELİ TANJU PARTİSİ OLMUŞ.
  • Yanar Döner18 Eylül 2023 . 12:04

   Fikir ne ise zikir o dur. Saf Chplileri bir kısmı ışıkları çok beğenmişti.
  • Ali Özdemir18 Eylül 2023 . 10:41

   Belediye baskanlarinin hepsinin kisilik analizini yapacagim.. 1980'li yillarda baskan Muzaffer Işın idi.. Son 40 yilda 5 baskan gorduk... Bunlarin hepsi de halktan gelen vergileri dogru harcamadi... Depik kulübüne verdikleri parayi aciklasalar yeter. Facia bir durum ortaya cikar.. Zerre basarili olmayan Bolu Depik Kulubu halki soyuyor. Bunu kanitlarim. Ama depik kulubu gelirlerini asla aciklayamaz... aciklamaz. Bolu halkinin paralarini nasil yuttuklarini herkes sorgulamali.. Yurttas olmanin geregi budur. Koyunlar sadece otlar...
  • Aladağ 18 Eylül 2023 . 10:31

   Belediyeler arpalık olmuş, belediyenin Türkiyedeki işlevi hizmet değil kaynak aktarımı. Aynı merkezi hükümet gibi belediyeler de ülkenin kaynaklarını birilerine aktarıyor. Dertleri hizmet değil, hizmet adı altında halkın parasını birilerinin cebine aktarmak. Sapa sağlam kaldırımlar yenileniyor, yeniden kaldırım yapılıyor. Parkların kenarına ucube kondu büfeler, kafeler konuyor. Belediyede çalışanların çoğu torpilli, öteden beri bu böyle. Ama turpun büyüğü toprak rantı.
  • Tanju Başgan18 Eylül 2023 . 09:42

   A.Yılmaz zamanında yapılan Şehitler Caddesine bakın Kazık gibi direkler(metal yığını) aydınlatması sıfır, eminim o demir yığınlarına T.Özcan ın o güzel aydınlatmalara verdiği paranın 3 misli verilmiştir, Tanju Başkandan ricamız o direkleri hurdaya satsın eminim yerine rahatlıkla ledli direkler alır, değiştirsin.
  • Bayandan18 Eylül 2023 . 09:08

   Evet Ali bey tam bir avize şehir Bolu elektrik pahali oldukça avize takıyor başkan ben kanal yolunda oturuyorum sabaha kadar gündüz giibiyiz yazık
  • Mehmet18 Eylül 2023 . 09:08

   Alaattin Başkanı bir kenara koy, Bolu'ya bir şehir görüntüsü verdi.
  • Bolulu1418 Eylül 2023 . 03:07

   Bir ilde doglagazdan elektrik faturasından daha fazla su parası geliyorsa o ilin belediyesi bitmiştir.goreve geldiğinde en ucuZ suyu kullandircam diyen şahıs şuan belkide dünyanın en pahalı suyunu iciriyor.ama elektrik doğalgaz faturası geldiğinde sosyal medyadan paylaşanlar su faturasını nedense paylaşmıyor.Birini sevmemek diğerinin yaptığı adaletsizliği görmeyi gerektirmez su çok pahalı konuşsana arkadaş CHP li olman susmani gerektirmez.sadece o degilki emlak ruhsat çöp atık hepsi yüzde ikiyuz zamlandi.
  • İLKAY BAYRAK18 Eylül 2023 . 02:55

   Bizim Başkanın ledlere karşı zaafı var.
  • İmdat ASLAN18 Eylül 2023 . 01:00

   Ali bey hocam yerinde tespitleriniz için teşekkūr ederim.Sizinle aynı dūşūncedeyim.Tahmin ediyorum ki Bolu'da yaşayan birçok kişide bu konuda hemfikirdir. Belediye kaynaklarının gereksiz anlamda harcanarak ; abartılı, görsel anlamda itici teknik anlamında ise dūşūnūlmeden sadece yapılmak için (!) yapılan bir proje...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi