İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Nasıl Soyuluyoruz? 

Nasıl Soyuluyoruz? 
  4 Temmuz 2022

  Nasıl Soyuluyoruz? Bütün işlerimi gördüğüm dizüstü bilgisayar 14 inç (inch) ...

  Nasıl Soyuluyoruz? 

  Bütün işlerimi gördüğüm dizüstü bilgisayar 14 inç (inch) ekran büyüklüğünde ve 2008 model. Hala verimli çalışıyor. Bugün internet sitelerindeki dizüstü bilgisayar fiyatlarına baktım. 3-120 bin TL arası rakamlar gördüm.  

  Şu an kullandığım makinede 4 GB RAM ve 250 GB sabit disk var. 30 kadar yazılımı makul seviyede çalıştırabiliyor. Bu programların hiç birisine para ödemedim. Çünkü açık kaynak kodlu, parasız olarak dağıtılan yazılımlar da aynı işleri yapmaya imkân veriyor.  

  Yazma, çizme, görüntüleme, resimleme, düzenleme, ses, video, tablolama, sunum, dosya transferi vb. ile ilgili uygulamaların hepsinin parasız sürümlerini edinmek çok kolaydır. Popüler (çok bilinen) işletim sistemi ve iş üretme yazılımları ne yazık ki çok fahiş bedellere satılıyor. Bunları almayın. 

  Bilgisayar almak istediğinde 3-4 bin TL aralığında bir aygıt alınız. Pahalı ürünler soygun amaçlıdır. İnanmayın.  

  Düşük donanımlı bir bilgisayara 2022 yılının X yazılımı kurulamıyor ise birkaç yıl öncesinin sürümünü kullanabilirsiniz. 5-10 yıl önceki resim işleme / metin oluşturma yazılımı ile bugünkü arasında aşırı bir fark yoktur.  

  Eğer endüstriyel tasarımlar yapmıyorsanız 3-5 bin TL’nin üzerindeki her alım israftır. 

  *** 

  Kolumdaki pilli mekanik saati 2 yıl önce 15 TL’ye aldım. Geçen hafta pili bitti, 20 TL’ye aldım. Boşu boşuna, hava atmak, gösteriş yapmak için pahalı saatlere para vermeyin.  

  Tanınmış, topluma rol modeli olarak gösterilen kişilerin yüzde 99’u ne yazık ki lüks tüketimin pençesine düşmüş vaziyette.  

  Ülkenin dövizlerini saçma noktasında sağcı-solcu, ortacı-yancı, yukarıcı-aşağıcı, beyazcı-karacı, ilerici-gerici, laik-antilaik, dindar-dinsiz kitleler arasında fark kalmamıştır. Yani lüks içinde yaşama hastalığı her zümreyi esir aldı. 

  *** 

  Cep telefonumu 3 yıl kadar önce 1000 TL’ye aldım. 6 inç ekranı var. Dahili belleği sadece 16 GB. Şu anda hala 1300 TL’ye satılıyor. Yerli üretim olan aygıt her işimi görüyor.  

  Yeni bir akıllı cep telefonu alacaksanız 10-40 bin TL’ye satılan modelleri boşuna alıp ülkeyi batışa sürüklemeyin.        

  Sonuç olarak; lüks tüketim yapan insanların hayat pahalılığından, dövizin artmasından, enflasyondan şikâyet etmeye hakkı yoktur.  Bu yazının siyasal yaranma amacı bulunmuyor. İktidarda kimin olduğunun önemi yok. İsraf bitmeden yoksulluktan çıkılamaz.

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

  Yayıncı 

  03.07.2022  

  • Düzce li 8 Temmuz 2022 . 15:02

   Bu teknoloji meselesi şu örneğe benzer günde bir iki öğün veya ne kadar yenmesi gerekiyorsa her öğünde her farklı insanın yediği yemek hep değişiyorsa Bilgisayar kullanım amacında aynı sekilde faklı işlev için calisiyor Bedensel calişan vücut cok enerji ister Satatik calişan beden az enerji ister Bu bağlamda bakarsanız her kes işine yarayan ölçüde bedenine yük veriyor Bilgisayar kullanan bırıde aynı ölcute göre hareket eder
  • Vatandaş7 Temmuz 2022 . 13:32

   Ali Bey, sitenizi inceledim. Maşallah uzmanı olmadığınız konu yok. Sizi öncelikle bu konuda tebrik ediyorum. Yazınız ile ilgili de bir tespit yapmadan geçemeyeceğim. Bahsettiğiniz fiyatlar ve kullanım ömrü kişinin bu ürünleri ne için ve hangi amaçla kullandığına göre değişir. Bilimsel bir kodu derleme ya da rendering işlemleri için bir bilgisayarın ya da yazılımın fiyatından haberiniz var mı? Bahsettiğiniz 2-3bin TL'ye alınan bilgisayarla anca gelir bu sitede yorum yapabiliriz. Vatandaş için hep daha azını reva görmek yerine sorunu nasıl çözebiliriz bunu konuşsak daha iyi olur. 90'larda ülkemizden fersah fersah geride olan balkan devletlerinin vatandaşları bugün ülkemize gelip ucuz iş gücünü sömürüp geri dönüyor. Bu yüzden sorunu vatandaşta değil sistemde arayın.
  • teşekkür çok7 Temmuz 2022 . 11:33

   Ali bey, llk defa benim gibi sokaktaki vatandaşları aydınlatacak bir yazınızı okudum. Teşekkürler. devamını dilerim.
  • Galip6 Temmuz 2022 . 14:58

   Bak bu konu senin konun yazdıklarına katılıyor ve tebrik ediyoruz ama bir önceki yazına yaptığım yorumu yayınlamadın oda ayrı konu
  • Emeklisinz6 Temmuz 2022 . 02:58

   Ali Hocam'ın dediklerini daha iyi anlamak adına, şimdi herkes şunu yapsın: Windows klasörü içindeki "prefetch" klasörünü değil de içinde ne varsa silin. Linux yazılımları da öğrenin, parayla değil. 12 GB Ram ile yazdım bu mesajı :D 5 saniyede açılan bilgisayarımla... Allah, akır ve fikir versin; bu milletin ne yediği, ne kulladığı, neye ihtiyaç duyduğuyla alakası olmayanlara. Rus, İngiliz, Arap, Fransız, İtalyan senin ülkene gelip de sahillerinde tatil yapıyor; bunu üreterek yapmıyor. Sen üretiyorsun, onlar marka etiketi basıp da dünyaya pazarlıyor.
  • Emekli 5 Temmuz 2022 . 21:37

   Teknoloji kullanımı ve tasarrufu konusunda faydalı bir yazı. Bunun için teknik bilgi ve desteğe ihtiyaç olacak.
  • Emeklisiniz5 Temmuz 2022 . 18:35

   2008 yılında 4 GB ram- 250 GB harddisk'i bulunan bir bilgisayarı gözünü bile kırpmadan alan, aldığı bilgisayarın hiçbir parçasının yerli üretim olmadığını bilen, şu anda da hiçbir bilgisayar parçasının yerli olarak üretilmediğinden emin olan, 2008 yılında 4 GB RAM oranına sahip bilgisayarı bu halkın da o zaman alamayacağına emin olan. HAVA at.
  • Emrullah Gideroğlu5 Temmuz 2022 . 12:49

   İnsanların artık ihtiyaçlarını iyi belirleyip alışverişlerini ona göre yapması gerekiyor. Alışveriş konusunda bilinçli bir toplum olmak zorundayız.
  • Eski Bolulu5 Temmuz 2022 . 11:04

   TOGG 2023'te yollarda! Artık her daire amirine, altlarındaki her birim şefine, onların sekreterlerine, aile efradına, yandaş partiliye falan birer elektrikli TOGG alınmasının önünde engel kalmıyor. Çok şükür uçuşa geçiyoruz!!!
  • diger5 Temmuz 2022 . 08:54

   pariste makam.araçları elektrikli,bizdekiler büyûk motorlu,akaryakitin ithal.oldugu bir ülkede ûlkeyi yönetenler bunu idrak edemiyorsa ,akaryakitin % 60 ı vergi ise millet sömürülmeye mahkumdur.
  • Tokat gibi cevap4 Temmuz 2022 . 22:29

   25.000 TL alan bir milletvekilinin para yetiştiremeyip danışmanından borç istediği bir ülkede, asgari ücretle çalışan bizler nasıl alırız bu söylediklerinizi? Tasarrufu eden hep biziz zaten. Size bir tavsiyem var, pazartesi günü Valiliğin önüne bir gidin, her daire müdürü ayrı araç, ayrı şoför, boy boy sıralanıyor. Sebep? Mesela Sağlık İl Müdürü sağlık için yürüyün der millete, Audi A6 her sabah kalıcı konutlar yolunda son sürat müdürü almaya gider…
  • KALENDER4 Temmuz 2022 . 22:13

   SAYIN ALİ ÖZDEMİR BÖYLE ANLAMLI BİR YAZI DİZİSİNİ HAZIRLAYIP SUNDUĞUNUZ İÇİN TEBRİKLER VE TEŞEKKÜRLER VATAN PERVERLİK BÖYLE OLUR
  • 57'li Kıbrıscıklı4 Temmuz 2022 . 21:57

   Saygı değer hemşerim, Hocam ; Yazın için çok teşekkürler sağolun bu son teknolojiden anlıyorsun güzel izah etmişsin. Ama biz bu teknolejiden anlamadığımız için körü körüne soyuluyoruz. Ahireti düşünmeyenler sayesinde. Teşekkürler.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak