“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

BASIN beladaysa, DEMOKRASİ askıda!

BASIN beladaysa, DEMOKRASİ askıda!
  3 Mayıs 2021

  BASIN BELADAYSA, DEMOKRASİ ASKIDA! Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 3 ...

       BASIN BELADAYSA, DEMOKRASİ ASKIDA!

        Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde "Basın Belada" başlığıyla başlattığı kampanyayla gazetecilerin sorunlarına ve üzerlerindeki baskıya dikkat çekiyor.

           Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla "Basın Belada" başlıklı bir kampanya başlattı. TGS'nin web sitesinden yapılan açıklamada "Basın beladaysa, demokrasi askıda. Basın beladaysa, herkesin başı belada" denildi.

           Türkiye Gazeteciler Sendikası, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Türkiye’de gazetecilerin yaşadığı zorluklara ve üzerlerindeki baskıya dikkat çekmek amacıyla "Basın Belada" başlığıyla bir kampanya başlattı.

           Sosyal medyada, "Basın Belada" etiketiyle başlatılan kampanyaya dair TGS'den yapılan açıklamada "Türkiye’de medya özgür değil. Gazeteciler sansürleniyor, kovuluyor, hapse atılıyor. Böylece toplum haber alma hakkını, ülkemiz demokrasisini kaybediyor. Çünkü basın beladaysa, demokrasi askıda. Basın beladaysa, herkesin başı belada" denilerek sadece son bir yılda gazetecilere açılan davalar, soruşturmalar ve verilen cezalarla uğradıkları hak ihlalleri paylaşıldı: "Sadece son bir yılda:

  - Gazeteciler toplam 226 yıl 8 ay 25 gün hapis cezasına mahkûm edildi.

  - 128 davada 274 gazeteci yargılandı.

  - 101 gazeteci hakkında soruşturma açıldı.

  - 44 gazeteci fiziksel saldırıya uğradı.

  - 23 gazeteci sözlü olarak tehdit edildi.

  - 57 gazeteci toplamda 144 gün gözaltında kaldı.

  - 6 gazeteci gözaltında darbedildi.

  - 62 haber sitesine ve 1411 haber içeriğine erişimin engellenmesine karar verildi.

  - RTÜK marifetiyle toplam 7.488.851,00 TL idari para cezası ve 41 defa yayın durdurma cezası verildi.

  - 322 basın kartı iptal edildi.

  - Basın İlân Kurumu gazetelere toplam 212 gün ilân kesme cezası verdi.

  - Medyada işsizlik %35 seviyesine çıktı.

  - Beş ayrı medya kuruluşunda 1400 çalışanın toplu sözleşme hakkı işveren itirazıyla engellendi.

  - Ve 43 gazeteci hâlâ cezaevinde tutuluyor."

  • Bilim adamı5 Mayıs 2021 . 12:51

   Hakim ve savcıların gazetecilere özel bir takıntısı olmaz, hepsi vatan evladı, buna rağmen 1 yılda gazeteciler 232 yıl hapis yediyse önce basın mensupları içlerindeki çürük elmaları temizlemeleri lazım
  • Cemalettin aydın4 Mayıs 2021 . 10:43

   Türkiyeyi yıllarca,hükümetler değil basın yönetti..!.hükümet kurdu,hükümet devirdi,ordu yönetti,ihtilal yaptırdı vs.saymakla bitmez.. 24 saat hükümete yalan dolanla yükleniliyor,sosyal medya dediğimiz KİŞİSEL BASIN zaten alabildiğine hür..eksik olan ne..??!!!
  • krasi4 Mayıs 2021 . 08:11

   Demokrasi mi? Aramızda kalsın, size bir sır vereyim mi? Ortadoğuya gerçek bir demokrasi gelmez, gelemez! Ee Avrupa'ya gelmiişş..; Büyük acılarla ağır bir bedel ödeyerek prangaları kırdıktan ve rasyonel aklı hayata hâkim kıldıktan sonra ama! Sadece balkanlardan bir kulağımız değiyor diye avrupa olduğumuzu zannetmiyoruz değil mi? Burası ortadoğu. Ve maalesef coğrafyanın kader olduğu da doğru. Kızmayın canım. 58 yıldır niye kapıda bekletsinler yoksa!
  • Kaya4 Mayıs 2021 . 00:59

   Basın tabancasını unutmasın helâda! Neyse.. Nerden baksan tutarsızlık zaten. Boşver..
  • Demo..4 Mayıs 2021 . 00:39

   Demokrasi askıda mı? Nangı demokrasi? Ne menem bişeydir bu? Diğer tüm sistemler gibi kitlelere hükmetmek için gücü ele geçirme aracı omasın sakın! Sadece Avrupa'da, batıda yetişen endemik bir bitki mi bu yoksa! Sebebi ne! (Demokrasilerde halk güvendiği bir önder seçer. Seçilen önder; '' Şimdi sesinizi kesin ve bana itaat edin'' der. Artık halk ve parti onun işine karışmazlar/Max Weber)

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak