“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Halime'nin peşinde koşan Bolu

Halime'nin peşinde koşan Bolu
  11 Nisan 2021

  HALİME’NİN PEŞİNDE KOŞAN BOLU Geçtiğimiz günlerde Bolu türküsü olarak ...

      HALİME’NİN PEŞİNDE KOŞAN BOLU 

        Geçtiğimiz günlerde Bolu türküsü olarak bilinen ve söylenegelen “Tombulacık Halimem” türküsünün, Devrek türküsü olarak tescil ettirildiği açıklandı. Türküyü derleyenlerin Ali Murat Karageyik, Muzaffer Sarısözen gibi üstadlar olduğu düşünüldüğünde Bolu türküsü olduğuna dair güçlü kanıtların varlığından söz edilebilir. Aslında türkünün Bolu’ya mı Devrek’e mi ait olduğu yönündeki tartışmanın bir hayli uzağındayım kendi adıma. Halimem türküsü ha Devrek’in olmuş ha Bolu’nun olmuş çok da önem arz etmiyor. Zira türkü bu coğrafyanın türküsü, bizim türkümüz.  

         Benim asıl derdim, taa 2014 yılında bu türkü özelinde yaratılan başka bir tartışma… O dönemde yerelde yazı yazan ve BAİBÜ Bolu Meslek Yüksekokulu’nun eski öğretim görevlilerinden olan Hüseyin Kaya’nın kaleme aldığı ve akademisyenlik hayatı gibi zırvalarla dolu olan bu yazıda, adı geçen şahıs Kurtuluş Savaşı döneminde tüm Anadolu düşmana karşı savaşırken, Bolu insanı Halime’nin peşinde göbek attığını iddia etmişti. Şimdi okurlarımızdan bazıları bana kızacak belki; ölmüş adamın arkasından konuşulmaz diyecekler. Elbette ki kültürümüzde ölmüş “adam”ın arkasından konuşulmaz. Ama yeri geldiğinde gıyabında da olsa kişiler hakkındaki gerçekler konuşulmalı.  

        Şimdi bu müteveffa arkadaşın eski bir öğrencisi olarak konuya dair görüşlerimi paylaşmayı kendimde hak görüyorum. Kurtuluş Savaşı döneminde Bolu ve halkı hakkında birçok şey söylenebilir; hatta isyankâr olduğu bile… Oysa küçük araştırmalar yapabilen ve “akademisyen” bile olmayan insanlar Ankara Hükümeti’nin yanında olan Bolu Mutasarrıfı Haydar Bey’in, Ankara’nın direktifi ile ayaklanma yaşanan Düzce’ye gittiğini, isyanı sonlandırmak üzere çaba gösterdiğini ve fakat buna rağmen isyancılar tarafından derdest edildiğini bilir. Ayaklanma Bolu’ya da sıçramıştır, doğru. Bunun; cahil bırakılmış halkın bir kısmınca, İngiliz altınları ve damat ferit uğursuzunun ayak oyunları ile gerçekleştirildiği aşikâr… Yani Bolu halkına birçok şey söylenebilir, ama Kurtuluş Savaşı döneminde hovardalık peşinde koşuyordu DE-NE-MEZ. Hele ki bunu, hangi şehre ait olduğu bile ihtilaflı olan bir türkünün sözlerine dayandırarak söyleyebilmek için insanın gerçekten aymaz ve omurgasız olması lazım. Bu durumda adı geçen şahsın seviyesinde bir cevap vermek istesek Bursa’lı olmasından hareketle… Neyse…  

         Dediğim gibi bu şahsın hasbelkader öğrencisi olmuş, kişiliğini, karakterini bilen biri olarak, ortaya attığı düşüncenin mesnetsizliğini kanıtlayacak onlarca argüman sunabilir, bir o kadar tanık getirebilirdim. Ama bu kadarı fazla olurdu. Zaten ölmüş biri hakkında yazdığım için çok tepki göreceğim. Şu kadarını da ifade etmeme lütfen izin verin: Bu arkadaşla ilgili geçmişe dönük hiçbir kuyruk acım yok. Hayatta olduğu dönemde yazı yazıyor olsaydım 2014’teki bu yazısına karşı çok daha sert şeyler yazardım emin olun. Bolu’nun yıllarca ekmeğini yemiş ve yediği kaba pislemiş herkese karşı tavrım bu olur.  

        Hepinize sevgi ve selamlarımı sunuyorum değerli okurlar… 

  • Köy 11 Nisan 2021 . 22:04

   Malayani işler ve peşinde koşanlar.
  • Okur11 Nisan 2021 . 16:12

   Bu kişi Vefat etmiş de olsa gerçekleri dile getirmek adına yaptığınız hoşgörülebilir. Ama kullandığınız şu cümle " Bu durumda adı geçen şahsın seviyesinde bir cevap vermek istesek Bursa’lı olmasından hareketle… Neyse… “ bırakın ölmüş birini yaşayan hiç kimse için kullanılmamalı idi. İşte bu hoşgörülemez. Benim için, bu cümleyi kullandığınız için terbiyeden yoksun birisiniz.
  • Murat PEÇENEK11 Nisan 2021 . 14:21

   Türküyü derleyen Emin Barın dır...
  • Aladağ 11 Nisan 2021 . 11:49

   Bugün etrafta gördüğümüz tüm sıkıntıların kat be kat fazlası geçmişte yaşanmıştır, bunların neler olduğunu görebilmek için çok basit bir alan taraması yapabilirsiniz. Şu andan geçmişe bakarken içinde bulunduğumuz dönemin normlarıyla bakarsak olan biteni tüm çıplaklığıyla göremeyiz. Sadece görmek istediklerimizi görürüz. Yoksa asker kaçakları da vardı, her türlü olumsuz şey de vardı.
  • Mehmet Gündoğdu 11 Nisan 2021 . 11:28

   Güzel ve yerinde tesbitler yapmışsın. Kutlarım seni. Bahsettiğin rahmetli diyelim, Hüseyin Kaya Bolu yerel gazetelerinde köşe yazıları da yazmıştı bir dönem. Yazılarının bir çoğunun o günlerde bile birer polemik konusu olduğunu hatırlıyorum. Memleketi herhalde Bursa olmalı ki, emekliliğinde Bolu'yu terkedip, Bursa'ya yerleşmişti. Halimem türküsü de TRT arşivlerinde Bolu Türküsü diye yer alır, bildiğim kadarıyla. Buna rağmen nasıl Devrek olarak tescil edildi bilemiyorum
  • Mehmet Can11 Nisan 2021 . 11:11

   Ölmüş bir insan hakkında yazı yazmak ŞIK olmamış.Keske o dönemde '' yazı yazmış olsaydında cevap verseydin.''!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak