Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Çığırtkanlar'a da uğradım..

Çığırtkanlar'a da uğradım..
  13 Ocak 2021

  ÇIĞIRTKANLARA DA UĞRADIM.. Çığırtkanlar'a da uğradım.. Baktım da her ...


        ÇIĞIRTKANLARA DA UĞRADIM..
        Çığırtkanlar'a da uğradım.. Baktım da her şey 1986'da bıraktığım gibi.. Ağaçlar, mezar taşları, çeşme.. Mezarlara, mezar taşlarına baktım uzun uzun.. Doğum ve ölüm tarihlerinden kaç yıl yaşadıklarını anlamaya çalıştım mezarlık sakinlerinin.. Öğretmen Okulu'nda 1961 yılında yaşanan bir olay vardı.. Ve o olay sonucu vefat eden Kadir Abi.. Şehirde ne kadar çok konuşulmuştu Kadir Abi.. Suçlamalar, suçlanmalar, müfettişler, tahkikatlar.. Orhan Bahri Ersoy hocam da bir şiir yazmıştı o olay üzerine.. Bulsaydım paylaşacaktım burada..
  * * *
         Itri'nin Segah tekbirini mırıldanarak yürüyorum kabristanda.. Kadife Kemal abiye bir ''Turist Ömer'' selamı çakarak geçiyorum.. Ağaçlar, sıra sıra taşlar, eski yeni.. Elli yıl önce ölenle, beş gün önce ölen yan yanalar.. Biraz ilerde çok görkemli bir mezar.. Belli ki çok kalantor birine ait.. Ama yan yatmış.. Her şey defnedildiği güne kadarmış belli.. Kimse gelip ucundan tutmuyor düzeltelim diye.. Gelen başucunda acele acele bir şeyler okuyup gidiyor.. Baklava tepsisi arabanın bağajında, fiyonklu kutu şeker küçük kızın elinde..
  * * *
         Baktım da şehrin en zengini ile en garibanı yan yanalar.. Yanına salavatla varılan Beyefendi'nin yanında Islıkçı Erkan.. Odasına çeketini ilikleyip, kravatını yoklayarak girdiğin müdürün yanında İbişler'in 'Kirli Memed'i.. Üner'in lokalinde bilardo oynarken gördüğümüz arkadaş da yanlarında.. Fıratlı'da çalışan.. Herkese verilmeyen Belçika malı bilardo toplarıyla oynarken görüp gıcık olduğumuz.. Hepsi bir aradalar.. Hani ''oyun bitince Şahlar ve Piyonlar aynı kutuya atılır'' diye bir söz var ya; öyle..
  * * *
           Babama; 'Bak! diyorum; 'Beni dinlemek zorundasın.. Valla çeker giderim, kalırsın tek başına.. Ağlattın beni herkesin içinde.. Doktorlarla aram açıldı senin yüzünden.. Karslıoğlu'nun yüzüne bakamadım aylarca.. Gürkan Bey'le desen; eh işte, şöyle böyle.. Nasıl çiçekleri beğendin mi bari? Yandaki mezardan çaldım..! Neşet Başbuğu'nun mezarından.. Bir tane sana bir tane de Kadife Kemal Abi'ye.. Kadriye Hanımlar'ın bahçesine gitmedim bu defa.. Görür mörür de; ''benim bahçeye dadandı bu Möhürcüler'' der.. Koca Götlü Kadriye'nin çiçeklerine mi kaldık be baba..! Heç yani..!
  * * *
         ''Sıkılıyor musun yoksa burada? Sıkma canını.. Bak, Ases burada, Dülger Osman burada, Neşet bey burada.. Oğlu 'Potanak da geldi takviye olarak.. Herkes burda yav.. Sıkma canını.. 'Kemal papucu yarım! diye seslensen Kadife Kemal amca gelir karşıdan.. Yanında tapucu Hüsnü Bey'in oğlu; Altan Doyran.. Kim bilir ne onbirler yaparsınız mezarların arasında.. ''Ve kalede Talip! diye başlayan kim bilir ne onbirler..
  * * *
         Çiçek Sineması'nda Sadri Alışık'ın, esprilerine o da gülüyor mu diye gözümün ucuyla baktığım adam.. Ya da 'Ayşecik' filminde herkes ağlarken 'o ne yapıyor' diye gözümün ucuyla baktığım.. Kıbrıs Çıkartması'nda çatıdaki anteni eliyle ayarlayıp "Şimdi nasıl lan? Çıktı mı Ecevit? diye aşağıya seslenen.. ''Aloo, Almanyalı ! Çıktı mı Ecevit ! diye seslenen..
  * * * 
         Gece bir şey olur da annem korkar diye kaldığım evde ''ölü taklidi'' yapıp ödümü patlatan, ertesi gün,13 Ocak 1986 da gerçekten vefat eden..
         Hoşça kalın..

         Erdoğan Mühürcüoğlu 

         Not:  ''Çığırtkanlar'a da uğradım'' diye başlayan bir yazı yazmıştım bir tarihte.. Bugün onu hatırlatmış Facebook..

  • TURGUT21 Ocak 2021 . 10:26

   Allah hepsine rahmet eylsin. kimler geldi,kimler geçti. uzun ince bir yol. herkesin menzili aynı.
  • Şerabatır17 Ocak 2021 . 04:32

   Allah rahmet eylesin
  • Bolu halkı14 Ocak 2021 . 14:41

   Ne güzel bi anlatım
  • ferudun BAYSEÇ 13 Ocak 2021 . 21:53

   Erdoğan bey,bir düzeltme yapayım,ıslıkçı erkan çığırtkanlarda değil,kendi köyümüz elmalık mezarlığında.
  • Taner Başer13 Ocak 2021 . 17:35

   Bende sizi Bolu'da zannettim bir haftada iki yazı şaşırdım ,meğer önceden gördüğümüz rüyaymış. O fıratlıdaki arkadaşı geçen bizlerde andık bir türlü aklımıza gelmedi .bizim bilardo oynayan arkadaşlar baya iyiydik o arkadaşıda hep yenerdik . Üner abinin istekasıda isteka idi yani .zannederim Bolusporlu sağbek küçük İbrahimindi.Hatırlattınız yaşlanıyoruz ya eskiler iyi geliyor ,işi bozulan esnafın eski defterleri karıştırdığı gibi. Bizlerde y
  • İsmail Yıldırım13 Ocak 2021 . 17:14

   Allah uzun ömürler versin sağolun varolun

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak