Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Karadere İçme Suyu tüneli açıldı

Karadere İçme Suyu tüneli açıldı
  8 Ocak 2021

  Karadere İçme Suyu tüneli açıldı Bolu’nun su ihtiyacını karşılayacak ...

  Karadere İçme Suyu tüneli açıldıKaradere İçme Suyu tüneli açıldıKaradere İçme Suyu tüneli açıldı

        Karadere İçme Suyu tüneli açıldı

        Bolu’nun su ihtiyacını karşılayacak olan ve iç kaplama işi biten 3 bin 635 metre uzunluğundaki Karadere Tüneli törenle açıldı. Tünelin Haziran ayında tamamlanmasıyla birlikte şehre memba suyu verilecek.

        Bolu Belediyesi ve Devlet Su İşleri işbirliğinde yapılan Karadere Tüneli, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, AK Parti Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Kurum müdürleri, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı.

         Kent merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Yedigöller Milli Parkı yolu üzerindeki Karadere sularını Bolu’da musluklarla buluşturması amacıyla Bolu Belediyesi ve Devlet Su İşleri işbirliğinde yapılan 3 bin 635 metre uzunluğundaki su tünelinin iç beton kaplama işi tamamlanarak, açılışı yapıldı.

         Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Karadere İçme Suyu Projesinin önemli bir yatırım olduğunu belirterek; “Bugün Bolumuz için önemli bir yatırım nedeniyle buradayız. Bu bir devlet projesi. Benden önceki belediye başkanı tarafından DSİ ile ortak başlatılmış bir proje. Şu anda bulunduğumuz Karadere bölgesindeki suyun tahsisi, 2011 yılında yapılmış. İlk olarak 100 milisaniye olarak yapılmış, daha sonra Vekilimiz Fehmi Küpçü’nün de katkılarıyla 250 milisaniyeye çıkarılmış. Bu çok önemli çünkü şehrin güneyi Ankara’nın su havzası, kuzeyi ise İstanbul’un su havzası olarak görünüyor. Bu suyu, İstanbul’un su havzasından çıkartarak Bolumuza kazandıran herkese çok teşekkür ederim” dedi.

        Tünele toplam 60 milyon TL harcama yapıldı      

        Özcan tünel hakkında bilgiler vererek, “3 bin 700 metre uzunluğundaki bu tünel 5 metre genişliğinde, 4 metre yüksekliğinde açılmıştı. Ancak iç kaplaması yapılmamıştı. Tünelin açılma maliyeti yaklaşık 32 milyon TL olmuş. İç kaplama maliyeti de kabaca 25 milyon TL civarında tuttu. Yani buraya toplam 60 milyon TL harcama yapıldı. Bundan sonra buraya bir regülatör yapılacak ve deredeki su, tünele aktarılacak. Tünelin içinden 3,7 kilometre boru hattı geçecek. Toplam boru hattı uzunluğu 12,7 kilometre. Devlet Su İşleri bunun yaklaşık 7,7 kilometresini yapmış, geriye 5 kilometre kalıyor. Bu 5 kilometrenin 3,7 kilometrelik kısmı tünelin içinden geçecek. Geriye 1,5 kilometre civarında bir boru döşemesi gerçekleşecek. Regülatörü Nisan ayında yapacağız. Müteahhide gerekli ödenek de aktarıldı. Bu süreçte bize destek veren DSİ ve Sayın Bakan Yardımcımız Fatih Metin’e özellikle teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

        “Çele Barajı yapıldığı takdirde şehrin tüm su ihtiyacı karşılanacak”

         Karadere sularının tek başına Bolu’nun su ihtiyacını karşılamayacağını vurgulayan Özcan, DSİ ile ortaklaşa yapılması planlanan Çele Barajı projesinin hayata geçmesiyle birlikte Bolu’nun 10 yıllık su ihtiyacının karşılanacağının altını çizerek, “Bu su, çok temiz bir su. Hiçbir katkı maddesi içermiyor. Ancak suyun tek başına yetebilmesi için yine DSİ ile ortak yürüttüğümüz bir Çele Barajı projesi var. DSİ’nin projeye başlaması için belediyeden talep gelmesi gerekiyormuş. Bu talep de yapılmamış, bana geçen hafta bilgi verildi. Sayın bakan yardımcımız ile konuştum. Pazartesi günü itibarıyla talepte bulunacağız. İnşallah kendisi de yatırım programına aldırmaya çalışacağız. Bu projeyi yaparsak, başka bir su kaynağı bulmasak bile en az 10 yıl boyunca şehrin tüm ihtiyacını karşılayacak. Ek kaynaklarla da desteklersek, bundan sonra Gölköy’den su almak zorunda kalmayacağız. Eğer gerçekleşirse Çele Barajı’nı DSİ yapacak, bedelini belediye ödeyecek” diye konuştu.

         “Haziranda suyu şehre vereceğiz”

          Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise tünelle ilgili DSİ’nin üstlendiği bölümün yapımına başlandığını belirterek; “Rabbim bu günleri bizlere gösterdiği için şükürler olsun. Bolu’muzun önemli hizmetlerinden bir tanesi hayallerimizden bir tanesini bugün gerçekleştirme imkanını buluyoruz. Bundan öncede çeşitli çalışmalarında beraberdik. Allah, bütün Bolu’ya hizmet edecek bu güzel hizmeti Haziran’ın sonu inşallah yetiştireceğiz. İnşallah Bolu’yu memba suyuna Bolu Belediyemizle DSİ’imizin ortak çalışması ile buluşturacağız inşallah. Bugün Devlet Su İşleri olarak bundan sonraki çalışmalara başlayacağız. Allah razı olsun belediye başkanımız göreve geldiği günden sonra en önemsediği işlerden bir tanesidir. Özellikle tünelle alakalı bir sorun vardı. O sorunun giderilmesinde ve bugün bu tünelin bu hale gelmesinde çok hızlı bir şekilde kararlar aldı. İşi iyi takip etti ve bu noktada Bolu Belediyesi ile DSİ’in işbirliğiyle de bugün bu hale geldi. İnşallah yine işbirliği ile de DSİ’nin ve Bolu Belediyemizin bu güzel hizmetimizi vatandaşımızın hizmetine sunacağız” dedi.

         “Bizim ortak paydamız BOLU”

         Bakan Yardımcısı Metin, “Bizim ortak paydamız Bolu içindir” diyerek; “ Makamlar geçidir, icraatlar kalıcıdır. Dolayısıyla geçmiş dönemde kim bir taş üstüne taş koyduysa burada ismi alındı. Bundan önceki hizmet eden belediye başkanlarımızın, milletvekillerimizin ektiği tohumlar bugün yeşermeye başladı. İnşallah bize nasip olur. Bizden sonrakilere nasip olur. Bu hizmetlerin meyvelerini almakta. Siyaset tabi yapacağız. Önemli olan Bolu’muza hizmettir. Bolu’muza hizmet edecek her hizmette varız” ifadelerini kullandı.

        Yapılan protokol konuşmaları sonrası Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e teşekkürlerinden dolayı hediye takdim etti. Hediye takdiminin akabinde Bolu İl Müftüsü Orhan Genç’in katılımı ile dua okundu. Yapılan duanın sonrasında Karadere Tüneli’nin kurdele kesimi gerçekleşti ve törene katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, AK Parti Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Karadere Tüneli’ni araç ile gezdiler.

  • Hacı ahmet12 Ocak 2021 . 10:26

   Emeği geçenlerden Allah razı olsun, millet bahçesinin bir an önce yapılmasını bekliyoruz.
  • MUHSİN OSMANOĞLU11 Ocak 2021 . 17:14

   BU PROJEDE ABDÜLKADİR KEY EFENDİNİN EMEĞİ BÜYÜK
  • neco9 Ocak 2021 . 20:13

   Sayın Abdulkadır bey bu Karadere projesinde yaptıgınız hizmetler için çok teşekkür ederim.Sizi internette ararken Erhan Beykozun 2016 yılında sizin hakkınızda yerel bir gazete de yazdıgı yazıyı okudum verdiginiz emekler için çok sagolun iyi ki sizin gibi vatana millete hayırlı insanlar var sizlerin sayesinde biz ve çocuklarımız vede onların çoukları bu sudan içebilecekler.
  • Vefa9 Ocak 2021 . 17:24

   Bu proje için senelerce uğraşmış, hiç kimsenin bu su kaynağından haberi yokken gidip araştırmış, projenin onaylanması için gerek belediye başkan yardımcılığı görevindeyken gerekse belediye meclis üyesi olduğu zamanda Bakanlık ve DSİ nezdinde girişimlerde bulunan sayın Abdulkadir KEY’in isminin geçmemesi gerçekten çok ayıp olmuş. Bolu bu su kaynağına kavuşuyorsa kendisine çok şey borçlu. Bolu yerel basını olarak bu isme sahip çıkmanızı bekliyoruz.
  • MEHMET İKA9 Ocak 2021 . 17:14

   Suyun takribi 15 yıl evvel geleceğini müjdeleyene nasip olmadı ama oyu topladı inşaallah haziranda gelir
  • protokol saçmalığı9 Ocak 2021 . 09:29

   Sehpa, koltuk, su bardağı ve sürahi olmadan açılış yapılmıyor mu? İki dakika ayakta dikiliverin.
  • Arîf meriç 9 Ocak 2021 . 06:35

   Care tatlı suyu getiripte tuvalet sifonu çekmek bulaşıkla kullanmak değil. Bunun için ayrı bir su hattı çekip deniz suyu kullanmak...????
  • Abdulkadir KEY9 Ocak 2021 . 02:42

   Gerek Karadere tüneli,gerekse Çele barajı nın A dan Z ye mimarı olarak, 10 yıllık belediye meclis üyeliğim ve başkan yardımcılığım süresince bu projelerin etüd ve planlamalarını yapan bir kardeşiniz olarak açılış konuşmalarında ismimin dahi geçmemesine çok üzüldüm.Ancak benim için önemli olan Bolumuza hizmet verebilmek ve bu hizmetlerden Allah ın rızasını kazanabilmektir.Hayırlı olsun.
  • Deyalla9 Ocak 2021 . 01:50

   Bu kadar masrafa hiç gerek yoktu, amaç bal. tut. par. yal. Şehir merkezine yakın köylerdeki çeşmelerin boşa akan suyunu şehir su şebekesine ekleyin Bolu ya yıllarca yeter. Maliyet Karadere suyuna göre sıfıra yakın.
  • İshak kahraman 8 Ocak 2021 . 22:25

   Açılışı madem ki hazıran da olcak iyi güzel de: bugünden açılış yapmanın mantığı nedir? millet de su verilecek diye bekliyorlar musluk başında
  • EMELLİ8 Ocak 2021 . 19:52

   bu projeye yıllar önce başlandığında yanlış hatırlamıyorsam bolunun yüz yıllık su ihtiyacını karşılayacak deniliyordu şimdi ne oldu on yıl yeter deniliyor
  • Mustafa DEĞER8 Ocak 2021 . 19:37

   Emeği geçenlere teşekkür ederiz..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak