BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Tanju Özcan ve Grafittileri

Tanju Özcan ve Grafittileri
  31 Ekim 2020

  TANJU ÖZCAN VE GRAFFİTİLERİ Süha Alparslan Grafiti:Modern şehirlerde otobüslerin içlerine ...

  TANJU ÖZCAN VE GRAFFİTİLERİ

  TANJU ÖZCAN VE GRAFFİTİLERİ

   Süha Alparslan

  Grafiti:Modern şehirlerde otobüslerin içlerine sivri bir aletle kazınan yazılardan sokak duvarlarına sprey boyayla çizilen resimlere kadar pek çok uygulama grafitinin kapsamına girmektedir. Kimi çevrelerce bir sanat dalı olarak kabul edilirken, bir başka bakış açısı da grafitiyi vandalizm olarak değerlendirmekte ve suçla ilişkilendirmektedir.

  Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Paşaköy kavşağı alt geçide yaptırdığı resimlerin literatür deki karşılığı bu.

  Tanju Özcan göreve geldiğinden bu yana milletvekilliğinden kalma bir alışkanlık olsa gerek ulusal politika ile yerel siyaseti birbirine karıştırıyor.

  Bu yanlış mantalitesi Özcan’ı sık sık bu yanlışa düşürüyor.

  D100 girişine astırdığı grafitilerde bu anlayışın ürünü.

  Buram buram pragmatizm kokan bir mantalite.

  Bolu çok siyasallaşmış bir kent değil.

  Lakin şehrin kapısına bir dönemin siyasilerinin tablolarını astırmak pragmatizmi de aşan bir anlayış.

  Bunun literatürde tam bir karşılığını bulmak zor.

  12 Eylül öncesi faşist liderlerinden Türkeş ile asılan başbakanlardan Adnan Menderes’in tablolarını karşı karşıya astırmak tam bir kafa karışıklığının eseri.

  Düşünün 27 Mayıs ihtilalını radyodan duyuran Türkeş ve 27 Mayıs ihtilal mahkemelerinde asılan Adnan Menderes’in tabloları karşı karşıya.

  Tam absurd bir durum.

  Özal, Demirel, Erbakan ….

  Bu kişilerin yönetim anlayışlarını alabildiğine eleştirmek varken bu kişileri devlet büyüğü olarak niteleyip onları kutsamak neyin nesi.

  Serbest piyasa ekonomisinin mimari Özal, Türkiye’yi ABD’ye eklemleyen Demirel ve Türkiye’de gericiliğin sembol ismi Erbakan…

  1973 doğumlu Tanju Özcan 12 Eylül olduğunda 7 yaşında, sadece 7.

  Dönemi yaşayanlar kadar konu hakkında bilgi sahibi olması mümkün değil.

  Hukuk Fakültesinde okurken de ülkücü görüşlere yakın olduğunu biliyoruz.

  Bolu Gündem Gazetesini yönettiğim dönemlerde Tanju Özcan ile beraberdik. Ama bana ülkücülere yakın olduğunu hiç hissettirmedi.

  Helal olsun.

  Ne zaman ki belediye reisi oldu vitesten attı.

  Netice itibariyle Bolu’nun girişine her türlü tartışmaya açık bu grafitileri astırmasının anlamı yoktu.

  Bu kafa neyin kafası anlayamıyorum.

  Bu öyle bir mantık silsilesi sizi sonunda Rasim örneğinde olduğu gibi sizi konuşurken “Erbakanımızın (!) resmini nasıl kapatırlar” lafı gibi komik durumlara düşürür.

  Madem bu arkadaşlar ‘Rasim ve Tanju Özcan’ 12 Eylül öncesine çok öykünüyorlardı, gelselerdi, kapsamlı bir şekilde 12 Eylül öncesi faşist çeteler tarafından katledilen genç fidanların öykülerini anlatırdık.

  Belki etkilenirlerdi.

  Kafaları değişir mi idi bilemiyorum ama en azından bu saçmalıklara imza atmaya cesaret edemezlerdi.

  Netice olarak şunu ilave etmek isterim.

  Karayollarının yönetmelikleri veya yaptırımlarının bizim ilgi alanımıza hiç girmediğini okuyucularımız bilecektir.

  Lakin şunu da söylemeliyim.

  Karayolları trafiği engelleme savı ile Atatürk ve

   İzzet Baysal tablolarının üstünü kapatamazdı.

  Buna güçleri yetmezdi.

  Bunu oraya tabloları asanlarda biliyordu, Vali beyde, karayolları da.

  Bu bilindiği halde CHP gençlerini Türkeş’in portresinin yanında, yöresinde,karşısında  nöbet tutmaya zorlamak tam bir abesle iştigal.

  En son şu sorularla yazıyı bitirelim.

  Tanju ile Rasim’in devlet büyüklerine kimi vatandaşlar Kenan Evren’in de konmasını isterlerse ne yapacaksınız?

  Türkeş, bu memlekette başbakanlık yapmadı, devlet büyüğü de değil, vatandaş Türkeş’in resminin orada işi ne diye sorarsa ne yapacaktı idiniz?

  Ya da bir diğeri Deniz Baykal burada niye yok derse, Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı değil mi, onun portresini niye koymadınız derse ne diyeceksiniz?

  Bunun sonu yok…

  Son söz,

  Birisi Tanju Özcan’a artık TBMM’de parlamenter değil, yerel bir politikacı sadece belediye başkanı olduğunu hatırlatsın!

  • Aslan dayıya 4 Kasım 2020 . 14:40

   Aslan dayı senin Türkeş menderesin idamına karşı çıktığı için değil yeni bir darbe planladığı için hindistan a sürüldü hindistan Türkiye büyükelçisine Ah aslan dayı ah hikayesin hikaye
  • Aslan karabey3 Kasım 2020 . 19:32

   27 mayıs ihtilalini alkışlayan kim, ihtilalin içerisinde ikiye bölünüp idamı onaylamayanların milli birlik komitesinden çıkarılıp sürgüne gönderilmeleri ne olacak. Tarih senin olmasını istediğin gibi tarih değil. Abd ve cia ajanlarının elinde oyuncak olanlar, KGB ve Çin yanlılarının kim olduğunu herkes biliyor ama bir siz bilmiyorsunuz öylemi? Güldürmeyin insanı.
  • Kemal Yurdatapan3 Kasım 2020 . 08:16

   Süha bey sonuna kadar haklı. Altına imzamı atıyorum. ABD CIA yetiştirmesi faşist çetelerin, genç fidanları boğa telleriyle, işkenceyle katlettiği, bombalar patlattığı, darbeleri tezgahlayanların militanı olduğu yalan mı? Alparslan Türkeş'in Menderes'in asılmasıyla sonuçlanan 27 Mayıs ihtilalinin sözcüsü olduğu yalan mı? Erbakan'ın şeriatçı gericiliğin sözcüsü olduğu yalan mı? Özal'ın ve Demirel'in ABD politikalarının acentesi oldu
  • Yasin Karaman2 Kasım 2020 . 15:14

   Tanju chp den başkan seçilmedi mi o zaman faşiştlerin resimleri ile ne işi var. Bu CHP lilere karşı ihanet değil mi Tanju ile Rasim denen ortaokul mezunu kişi bolu yu bu kadar mı sahipsiz zannetti. Bu ne aymazlık bu ne sadakasizlik. Tanju chp den istifa et derhal. Seni o şaban Karacasu daki karaoğulları yandaş gazetecin malatyalı Hüseyin kurtaramaz Derhal chp den istifa et
  • DOST2 Kasım 2020 . 13:23

   Yazı güzel. Zaten kimin ne tarafta olduğu belli mi ? Dün DENİZ'e,ERDAL'a ağlayanlar bugün Türkeş resmi önünde nöbet tutar. Ne bir ideoloji var ne düşünce
  • edos2 Kasım 2020 . 09:29

   Yazıda, ideolojik ve siyasal kimliksizliğin , bir idareciyi popülist/pragmatist ve hukuksuz uygulamalara götürmesindeki kara mizah, ideolojik propaganda amacı gütmeksizin basit ve yalın bir dil ile aktarılmaya çalışılmış. Kavramak bu kadar zor mu ?
  • Sert2 Kasım 2020 . 06:23

   Sana kalsa doğru adam yok ülkede.hiç başbakan gelmemiş .en doğru sensin ki seni şimdi tanıdım vay be.
  • Carsambali1 Kasım 2020 . 19:36

   Vatan,millet, bayrak sevmenin sizin lugatdaki karşılığı olan Faşistlik sadece size yakışır. Türk ve Müslüman olmaktan gurur duymanın ismi milliyetcilikdir,bunlarla gelin siz. Sizin gibi emperyalistlerin sosyalizm, kominizm, leninizm gibi günümüzde uygulaması, teorisi kalmamış tezleri savunmuyorum. Allah yolunda vatanımın ve milletimin hürriyetini savunuyorum. SSCB ne oldu? Kaldımı sosyalist? Ama milliyetçilik her daim gündemde. Sizin gibi ne idüğü belirsiz marx lenin
  • Kalem1 Kasım 2020 . 17:33

   Süha Alparslan kalemini rüzgara göre savurmaz. 30 yıl önce ne düşünüyorsa şimdi de onu söyler. Birileri alınacak birileri sarılacak diye yazı yazmaz.
  • vatandaş1 Kasım 2020 . 12:02

   süha bey gerçekten tam doğruları yazmışsınız,belediye başkanınında polemiklerden uzak olup bolu için birşeyler üretmesi lazım örnek mi Eskişehir,Tunceli ve CHP li büyükşehir belediye başkanları her birisi birşeyler üretiyor emekçinin,üretenin yanında zor durumda olanlara katkı sunmaya çalışıyor.Hiç bilmiyorsanız yeni yapılan kaldırım kenarlarına ağaç diktirin,dünyada iklim değişiyor.her taraf beton oluyor.yazın sıcak kışın soğuk olur
  • Faik Uygur 1 Kasım 2020 . 11:29

   Layn bütün faşiştler bir araya gelmiş Süha ya saldırıyor. La kardaşım sen türkeşin resmini adamın gözünün içine sokarsan adam da yazar. Engelleyemezsin La kardaşım bu memlekette binlerce genç öldürüldü. Bunlar unutulacak mı zannettiniz. Hey yavrum. hey.
  • Çarşambalı1 Kasım 2020 . 06:54

   Süha Alpaslan, haddini bil, gündem olmaya çalışma. Topluma mal olmuş liderlere faşist, asıldı, diyerek hakaret edemezsin, sanada ettirmez hukuk devletinde. Alpaslan Türkeş millete mal olmuş ve ahirete intikal etmiş milyonlarca seveni olan bir kişiliktir.
  • Aslan karabey1 Kasım 2020 . 06:49

   Sadece belediye başkanına ve yardımcısına saldırmayı düşünürken çam deviren! Olmadı, orman yakan bir yazı olmuş. Bu yazı at gözlüğü ile yazılmış yazıdır. Yazarın düşüncelerini bilmeyen yok. Düzeltme yapalım, dünyanın en büyük faşist ve kapitalist bu yazardır, mal varlığını açıklasın, mevduat hesaplarına baksınlar diyeceğim vazgeçtim & duvar resimleri ile ilgili görüşümüzü önceleri söyledik, tekrar etmiyeceğim,
  • Galip karataş31 Ekim 2020 . 22:49

   Yahu tanju sen milleti birbirine kırdırmak mı istiyorsun. Türkeş ti erbakandı derken milleti kışkırtma. Senin işin ölmüş bu memleketi akp den önce mahvını hazırlamış adamların resimleri ile ne işin var (Atatürk ve İzzet Baysal hariç) Bu işler belediyede kimin aklından çıkıyor Millet birbirine girecek bak. Senin işin bu işleri kaşımak mı. Yahu sen nasıl bir adamsın ya. Çöktünüz belediyeye kendinizi kaf dağında görüyorsunuz Sen nesin ya CHP limi H
  • MUHTAR31 Ekim 2020 . 22:28

   Erbakan kadar ilerici olabilseniz
  • Düşünen adam31 Ekim 2020 . 22:17

   Bay Süha Yazın çok kışkırtıcı ve ayrılıkçılığı körüklüyor.
  • yankı31 Ekim 2020 . 21:12

   dostlar alışverişte görsün. yazar önce sen insanlara tepeden bakmayı bırak. ondan sonra eleştiri yap.
  • Bolulu vatantaş31 Ekim 2020 . 20:52

   Yazı hakkında yorum yazan herkesin görüşlerinede saygı duyuyoruz. Yurdumuza ve memleketimize hizmet eden, bütün siyasiler ve kişilerden Allah razı olsun.
  • Sade Vatandaş31 Ekim 2020 . 20:29

   Sayın Alpaslan, Okumayan, bilmeyen, duymayan, öğrenemeyen, demokrasi, adalet, hukuk, etik, sömürü, ter, emek, bilim, din, ahlak, mantık, sol, sağ, CIA, kölecilik, lumpenlik nedir bilmeyen sathi canlılar bu yazıyı anlamaz. CIA'nın görevlendirdiği katillere kahraman derler... Bunlar fikirlerini yazacak kadar Türkçe de bilmezler. Takmayın.
  • Hayrettin Karadeniz31 Ekim 2020 . 19:59

   Türkeş ne. Ne alaka. MHP nin Bolu da etkin olduğu bir yer mi var. Ne diye asıyon o adamın resmini. Sen nasıl bir chp lisin. Çok seviyorsan türkeşi git MHP ye istifa et chp den. La bir de doğru işiniz olsun. Rasim kim MHP li olan o mu Belediye yi Rasim mi yönetiyor. Tanju oyumu geri ver istifa et chp den. Türkeş devlet büyüğü bahçeli beni çok sever la kardaşım öyleyse senin chp de ne işin var. Karsu bi ağzını aç eyyyyy nasıl adamlarsınız ya..
  • at yaylası31 Ekim 2020 . 19:04

   türkeşi boyadılar iyi oldu.
  • Özgür Nabi 31 Ekim 2020 . 18:31

   CHP li bir belediye başkanının ne işi olur Türkeş le şunla bunla otur çöpünü topla memleketi süpür senin işin mi o. Bak adam gelir zınk diye yazıyı oturtup gider üstelik te arkadaşın
  • Emar31 Ekim 2020 . 16:45

   Okumaya bile değmez, bir yazı. Allah ıslah etsin diyeceğim ama.. Lenin'in posteri yok diye bu vehim..
  • Habibullah31 Ekim 2020 . 16:31

   Yazarın görüşüne saygı duymak bu kadar vatandaşın gorusunede siz saygı duyun yazı Allah aşkına zorlama bı yazıyım diyor zaten bizim elestirdigimiz resimleri kavşağa koymasını elestirmesini elestirmiyoruz Türk siyasi tarihinde bulumus genelde sağ siyasiler olmuş ve arkalarından aslı astarı olmayan yakıştırmalar dan dolayı vatandaş rumuzlu arkads yazmış Bolu'nun hayrına yaptığn iş göster Bolulu vatandaş sizde vatandaşın eleştirisine saygı gösterin hep
  • Bolulu vatandaş31 Ekim 2020 . 15:32

   Yazarın görüşlerine saygı duymak lazım. Yönetici konumundaki kişilerin mevcut yasal düzenlemelere uyması ve bu konuda örnek olmaları gerekir. Türk tarihine mal olmuş kişilerin resimlerinin asılacağı yer kavşaklar olmamalıdır. Biraz saygı gerekir. Resimlerin korunması da zordur. Belediye bünyesinde uygun bir yerde, Türk siyasetine, sanatına, müziğine vs. hizmet edenlerin resimleri sergilenebilir. Atatürk ve İzzet Baysal büyüğümüzü diğer siyasilere karıştırmayın.
  • hasan atçı31 Ekim 2020 . 15:27

   sen ne anlarsın türkeş'ten, erbakan'dan, menderes'ten, baykal'dan.
  • Rasim Acarsoy31 Ekim 2020 . 15:06

   oh be en sonunda bir yazan çıktı bu meseleyi teşekkür ederim
  • Habibullah31 Ekim 2020 . 14:42

   Bende sizin gibi yapsam İsmet İNÖNÜ şöyle ECEVİT böyle i kadar çok şey var ki yazacak ama geldiler yaşadılar ve gittiler Allah rahmet eylesin ERBAKAN'agelince internette o. kadar çok videosu çarkı bu günleri anlatıp uyardığı acaba hanginiz gerici bence siz müslümanca yaşamaya çalışmak gericilikse Allah'a şükür bende gericiyim ölen insanların arkasından konuşmak bu kadar kolay olmamalı onlar yaşadılar ve gittiler hesabın görüleceği yerdeler
  • Habibullah31 Ekim 2020 . 14:01

   Sadece sağ siyasi parti liderlerlerini kötüleyen sol taraftakiler mükemmel ölen insanların arkasından sallamak kolay hatasıyla sevabıyla onlar yaşadılar ve gittiler rahmetli Erbakan'ın cenazesinde İstanbul fatih camiinde yuzbinler canigonulden iyi biliriz diye Hüsnü sehadette bulundular cenazeye bizzat katılan biri olarak ben buna şahidim size ve bana arkamızdan kaç kişi iyi biliriz diyecek veya Allah bilir diyecek ömür İnanlı çok kısa dün İzmir depreminde vefat e
  • Habibullah31 Ekim 2020 . 13:49

   Bu yazıyı yazan bay ilerici araştır kısacık RefahYol hükümeti zamanında bolu dağı yolu 4 seriye çıktı Bolu dağı tüm Türkiye için özellikle kışın büyük bı sorundu devletin kaynakları millete alınca birileri elbettette rahatsız oldu müslümana yaşamaya çalışmak gericilikse elhamdülillah bende gericiyim varsın üç günlük dünya sizin olsun sabah uyanır uyanmaz ilk isim Bolu'nun sesi sitesine girmek vefat edenlere ve Bolu gündemini takip etmekti dahada si
  • Erkan31 Ekim 2020 . 13:39

   Graffitilere itirazınız mantıklı. Çünkü bunun sonu yok. Konuyu açayım derken Çam devirmişşiniz. Çırpındıkça batmışsınız.
  • Objektif31 Ekim 2020 . 13:34

   Bu metni sırf eleştirmek için kaleme almışsınız. Öncelikle eleştirdiğiniz konu hakkında fikir sahibi değilsiniz. Grafiti sözcüğünü açıklarken çamur atmak için "vandalizm" ifadesine yer vermeniz çok komik. Bunlar sipariş üzerine yapılmış portreler. Bu resimleri bir kez bile incelemeden "Başkanın astırdığı grafitiler" gibi cahilce kurduğunuz cümleyi birkaç kez tekrar etmişsiniz. Öncelikle grafiti asılmaz, duvar resmidir. Bakmak ve görmek arasında fark vard
  • Yorum Farkı31 Ekim 2020 . 12:59

   Dünün sosyalistleri, komünistleri yeri geldiğinde ve zaman ilerledikçe ülkenin en büyük kapitalistleri haline dönüşmediler mi? Baştan aşağı bu ülkenin değerlerine, milli, manevi kutsallarına ve değerli şahsiyetlerine hakaret içeren bir yazı. Kendisini esefle kınıyorum. İdam edilmek tabiri durur iken merhum başbakan Adnan Menderes için asılan tabirini özellikle üstüne basa basa kullanmak sadece yazarın iç dünyasının dışa vurumunu ortaya koymaktadır.
  • Vatandas31 Ekim 2020 . 12:50

   Suha.sen hangi ise el atti isen ,neyi yoneltti isen hep batirdln. Herseye muhalifsin.Senin Bolu hayrina yaptigin bir is varsa goster. Her seye burnunu sokma.Hele siyasetle hic ugrasma.Seni hicbir parti de kabul etmez.Sen insanlara tepeden baktigin icin sevilmiyorsun.
  • hlt31 Ekim 2020 . 12:02

   sayın Alpaslan yazında çok az doğruluk payı olan yerler var. Ama ülkücülere fasizt diyemezsin onların hiç biri devletein askeri ni savcısını öldürmedi. banka soymadı.SSCB ye bağlanmöak için mücadele etmedi. Sonrada bunlara yok efendim darağacında 3 fidan hikayesi. veya özgürlük savaşçısı hikayesi. Bağbuğa kuban olsun Türkiye
  • Dortdivanli31 Ekim 2020 . 10:55

   Ah Süha bey diyemiyorum ben maalesef yazdığın yazıyı kendin okudun mu bence zorlama bir yazı sadece eleştirmek için yazılmış bir yazı o kadar eleştirecek konu varken bunları goremeyip bu yazıyı yazan bay ilerici Sen Erbakan a kurban ol
  • Elektrikçi31 Ekim 2020 . 09:13

   Ah Süha Bey, İşiniz gücünüz çifte standart !Ülkücüler faşist çete, solcular sevgi barış pıtırcığı ! Sanki solcular hiç ülkücü ve ya devlet adamı katletmedi, emperyalizm düşmanı görünüp emperyalistlerden en çok desteği alan radikal sol örgütler ! Ülkemizi bölmek isteyen pkk nın en büyük destekçisi abd bunun için bile tek söz söyleyemiyorsunuz. Ayrıca siz Alparslan Türkeş'e kurban olun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak