BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Mera'da nöbet tutuyorlar

Mera'da nöbet tutuyorlar
  11 Temmuz 2020

  Mera'da nöbet tutuyorlar Bolu’da 3 köyün hayvanlarını otlatmak için ...

       Mera'da nöbet tutuyorlar      

        Bolu’da 3 köyün hayvanlarını otlatmak için ortak kullandığı meranın fidan dikimi için tahrip edilmesine tepki gösteren köylüler, iş makinelerinin çalışmasını engellemek için merada nöbet tutmaya başladı.
         Edinilen bilgiye göre, merkeze bağlı Çaygökpınar, Vakıfgeçitveren ve Ovadüzü köylerinde yaşayan vatandaşların hayvanlarını otlatmak için kullandıkları ortak meranın 10 dönümlük bölümünde fidan dikimi çalışması başlatıldı. Fidanların dikileceği bölgeye giren iş makinelerinin hayvanların otladıkları yeşil alanlar tahrip ettiğini gören köylüler duruma tepki gösterdi. Hayvanlarının sürekli otladığı alanların kazılması nedeniyle uzaklara gittiğini ve geri dönmediklerini söyleyen köylüler, iş makinelerinin çalışmasını engellemek için merada nöbet tutmaya başladı.

        “Buraya fidan diktirmeyeceğiz”
        Fidana karşı olmadıklarını ancak hayvanlarının otladığı meraya fidan diktirmeyeceklerini söyleyen Çaygökpınar köyü muhtarı Hüsamettin Biçer, “Burası 3 tane köyün ortak kullandığı meradır. Burası yüzyıllardır doğanın bize vermiş olduğu bir çayırdır. Daha önce orman açılarak yapılan bir çayır değil. Biz 4 gündür yetkililere buranın çayır olarak kalmasını istediğimizi söylüyoruz. Kimse bizi dinlemedi. Çayırı mahvettiler. Buraya fidan dikilecekmiş. Biz fidana, ormana karşı değiliz. Ormanları biz koruyoruz, gözetliyoruz. Buranın her yeri orman. Biz hayvancılıkla geçiniyoruz. Burada hayvan otlatıyoruz. Yetkililer gerekeni yapsınlar. Biz buraya fidan diktirmeyeceğiz. O zaman hayvanlarımızı bırakalım, hayvancılığı, yaylacılığı bırakalım onlar yapsınlar” dedi.

  • Cavit 11 Temmuz 2020 . 23:52

   Oralar koy merasi deyil orman arazisi koy merasinin Muhtarlık arda köye ayit meral arın tapulari var fidan diktikleri orman arazisidir fidan dikmelerini destekliyorum Abant in tepeleri ne komple fidan dikildi Bi metreye ulaştılar
  • Dumlu Demircioğlu11 Temmuz 2020 . 15:49

   Halen kavrayamadınız mı...? Bütün mesele tarımı ve hayvancılığı tamamen bitirmektir ve açlık çok yakın zamandır.
  • zeki narin11 Temmuz 2020 . 12:44

   Asırlardır boş kalmış doğa bilmiyor muydu oraya ağaç dikmesini Hayvancılığın önemini bilmeyenler bunu yapar her köyün kendine has böyle hayvanları için hayatı önemi olan yerler vardır dokunmayacaksın kutluyorum direnişinizi canı gönülden de destekliyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak