BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Sivas-Madımak katliamı ne ilk ne de son katliamdır

Sivas-Madımak katliamı ne ilk ne de son katliamdır
  1 Temmuz 2020

  Sivas-Madımak katliamı ne ilk ne de son katliamdır Kesk ...

         Sivas-Madımak katliamı ne ilk ne de son katliamdır      

         Kesk Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Sivas Katliamının 26.yıl dönümünde bir basın ile Sivas katliamını kınadı. Gezici; 27 yıl önce Madımak Oteli’ne düşen ateş yüreğimizi dağlamaya devam ediyor. Ülkemizin aydınlık yüzü 33 canımızın bilime, aydınlığa, cumhuriyet fikrine, seküler yaşama düşman Ortaçağ zihniyetinin temsilcileri tarafından canice yakılarak aramızdan koparıldığı Sivas-Madımak katliamı ne ilk ne de son katliamdır. Özgür, demokratik, laik bir ülkede barış içinde bir arada yaşam mücadelemize devam edeceğiz. Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız” dedi.

         Kesk Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, 2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Katliamı’nın 27. yıl dönümünde bir basın açıklaması yaptı. Gezici, yaptığı açıklamada, 27 yıl önce yaşanan Sivas katliamını kınadı.

      “SİVAS-MADIMAK KATLİAMI NE İLK NE DE SON KATLİAMDIR”

         Kesk Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

        2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Katliamı’nın üzerinden 27 yıl geçti. Yirmi yedi yıl önce Madımak Oteli’ne düşen ateş yüreğimizi dağlamaya devam ediyor. Bundan tam 27 yıl önce;  günler öncesinden gazete yazılarıyla, hedef göstererek, provokasyonlarla katliamı hazırlayanlar aydınlarımızı, “yaşasın şeriat” sloganları eşliğinde, yakarak katletmiştir. Ülkemizin aydınlık yüzü 33 canımızın bilime, aydınlığa, cumhuriyet fikrine, seküler yaşama düşman Ortaçağ zihniyetinin temsilcileri tarafından canice yakılarak aramızdan koparıldığı Sivas-Madımak katliamı ne ilk ne de son katliamdır.

       Çünkü farklı inançları, kültürleri, kimlikleri bir zenginlik değil, tehdit olarak gören tekçi-otoriter zihniyet yeni katliamlara davetiye çıkarmaya devam etmiştir.

        “KATLİAMIN FİRARİ SANIKLARI ZAMAN AŞIMINDAN YARARLANDIRILMIŞTIR”

        Sivas Katliamı’ndan sonra 19 Aralık, Gazi, Roboski, Reyhanlı, Suruç başta olmak üzere pek çok katliam yaşanmıştır. Milyonların eseri Gezi Direnişi’nde gençlerimiz sokak ortasında katledilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ile yüreğimize 103 bıçak daha saplanmıştır. Yaşanan onca katliam gibi Sivas katliamının da gerçek sorumlularının açığa çıkarılıp hesap sorulması engellenmiştir. Katliamda maşa görevini yerine getiren katiller bile siyasi iktidar tarafından kollanmıştır. Adresi, ikametgâhı belli olan firari sanıklar yıllarca bulun(a)mamış! Katillerin avukatları mevcut siyasal iktidar tarafından milletvekili yapılarak ödüllendirmiştir. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağı evrensel hukuk ilkesi ve bu ilkeye uygun olarak Türk Ceza Kanunu’nda yer alan düzenleme yok sayılmıştır. Katliamın firari sanıkları zaman aşımından yararlandırılmıştır. Ne yazık ki aynı coğrafyada barış içinde, kardeşçe bir arada yaşama zeminimizi hedef alanlar bugün de iş başındadır.

        “TOPLUMU DAHA FAZLA KUTUPLAŞTIRMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDİYORLAR”

         Aradan geçen 27 yıla rağmen 33 insanımızın canice yakılarak öldürülmesine hala katliam demiyorlar. Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan katliama “Sivas olayları”,  katledilen insanlara “vefat edenler” demeyi sürdürüyorlar. Sömürü, haksızlık ve hukuksuzluk üzerine kurulu yönetimlerini baskı ve zora dayanarak ayakta tutmaya çalışanlar toplumu daha fazla kutuplaştırmak, bölmek için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. Hayatımızın her hücresinin ülkeyi karanlığa boğmak isteyen gerici yobaz zihniyetle kuşatılmasına seyirci kalmamızı istiyorlar. Aydınlıktan, bilimden, laiklikten, seküler yaşamadan vazgeçmemizi,  iktidarlarına biat eden kullara dönüşmemizi istiyorlar.

        Her geçen gün daha çekilmez hale gelen baskı, zor ve sömürü düzenine teslim olmamızı, insanlığa karşı işlenen katliamları unutmamızı bekliyorlar.

        “KATLİAMLARA, ÖLÜMLERE ALIŞMAYACAĞIZ, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

         Bolu KESK Şubeler platformu olarak, yirmi yedinci yıl dönümü vesilesiyle, Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetleyip yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anarken diyoruz ki: Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Karanlığa teslim olmayacağız. Kutuplaştırma siyasetine karşı zenginliğimiz olan farklılıklarımızı ısrarla ve inatla koruyacağız. “Dostluğu ve sevgiyi, onlarla birlikte büyüsün, bütün dünyayı sarsın diye yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak” için; Özgür, demokratik, laik bir ülkede barış içinde bir arada yaşam mücadelemize devam edeceğiz. Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız.

  • Cemil3 Temmuz 2020 . 13:02

   Madımak bu ülkenin acısı ama,nedense başbağlar diye bir katliam yaşanmadı bu ülkede..
  • Nurettin2 Temmuz 2020 . 11:20

   Başbağlar'ıda unutmayın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak