BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

 Engelliler üzerinden devleti hortumlatmayın !             

 Engelliler üzerinden devleti hortumlatmayın !             
  5 Şubat 2020

  Engelliler üzerinden devleti hortumlatmayın ! Engellli bireyler için devlet ...

       Engelliler üzerinden devleti hortumlatmayın !             

       Engellli bireyler için devlet tarafından karşılanan eğitim desteklerine göz diken bazı uyanıkların, eğitim kurumuna hiç getirmedikleri engelliler üzerinden bu destekleri alarak büyük miktarlarda haksız kazanç elde etmeye devam ettikleri belirtiliyor.

        İkameti şehre uzak olan engelli bireylerin dosyaları iyi incelenmeli!         

        Gazetemize ulaşan bilgilere göre kapasitesinin üzerinde engelli öğrencilere hizmet verdiği görülen bazı özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarının, ikamet adresleri şehirlere uzak olan engellileri, eğitim kurumlarına hiç getirmeden, yani engelli bireye hiçbir eğitim vermeden devlet tarafından ödenen eğitim desteği paralarını aldıkları ifade ediliyor. Bunun için ikamet adresi şehre uzak olan engelli bireylerin dosyaları büyüteç altına alınarak iyi incelenmeleri gerekiyor! 

         Arkalarındaki siyasi güce mi sığınıyorlar!         

         Engellilere eğitim ve rehabilitasyon hizmeti vermek maksadıyla açılmış olan özel okullara, hizmet verdiği engelli birey sayısına göre her ay yüklü miktarda paralar ödeniyor. Ancak siyaseten güçlü olduklarını bilen bazı eğitim kurumlarının, genellikle şehre uzak yerlerde ikamet eden engelli bireylere, hiçbir şekilde okula getirmedikleri ve eğitim vermedikleri halde bunların üzerinden binlerce lira haksız kazanç elde etikleri biliniyor. Siyaseten güçlü olan bu eğitim kurumlarının sahiplerinin, devletten bu şekilde binlerce lirayı haksız kazanç olarak hortumladıkları iddia ediliyor. 

         2020 yılı için eğitim desteği 790 lira oldu 

        2020 yılı özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere verilecek eğitim desteği tutarları belli oldu.

       Buna göre; erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporuyla asgari yüzde 20 oranında engelli olduğu, 18 yaş altı çocukların ilgili raporla özel gereksinimi olduğu tespit edilen özel eğitim okullarıyla özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destek eğitimini almaları uygun görülen görme, işitme, zihinsel, bedensel yetersizliği olan bireylerle dil ve konuşma, özel öğrenme güçlüğü, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerden ilgili destek eğitim programında belirtilen yaşlardaki bireylerin eğitim giderlerinin her yıl Bakanlıkça belirlenen tutarı Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanıyor. Bu kapsamda özel eğitim okullarıyla özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen destek eğitiminin bütçeden karşılanacak kısmı, KDV hariç olmak üzere bireysel eğitim için aylık 790 lira, grup eğitimi için aylık 221 lira olarak belirlendi.

       Kurum açma izinleri iptal edilecek      

       Söz konusu eğitim hizmetini sunan veya yararlananların gerçek dışı beyanda bulunarak fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda, bu tutarların iki katı kanuni faiziyle birlikte ilgililerden müteselsilen geri alınacak. Bu fiillerin özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından tekrarı halinde, ayrıca kurum açma izinleri iptal edilecek.


   

  • Vatansever16 Şubat 2020 . 08:48

   Bolu'da Alattinin sihirli lambasının oğlu işletiyor çoğunu. Eğitimde sıfır uzun kısa , küçük büyük. Dersi başka eğitim yok.. bu ülkede gerçekten siyaseten ye kürküm ye sistemi işliyor...
  • Gerçekçi 16 Şubat 2020 . 00:41

   Evet o kadar gerçek hatta çok daha fazlası ama denetleme soran arkadaşlar a evet denetim var ama önemli olan kamerada kaç kişi geçtiği ali yerine Hayri ayşe yerine hatice yada denetleyen kişi saat saat hangi çocuğun kim olduğunu biliyor mu acaba sadece giriş çıkış yapan kelle hesabı yapılırsa önemli olan sayıyı bi şekilde tutturmak kolay belkide kayıtlı olduğu halde kuruma hiç gelmeyen öğrenciler var tabi ki burada sadece dışarıdan gelen değil ama aile bi şek
  • Bolulu8 Şubat 2020 . 01:22

   Sayın Editör Özel G.Eğitim ve Rehabilitasyon kurumuna acaba sağlık bakanlığı tarafından ve Milli eğitim bakanlığınca müfettiş gittimi hakkında duyduklarımız hiç iç açıcı değil aileler zaten engelli zavallı çocuklarının derdine düşmüşler birde aslı varmıdır bilinmez derin siyasi güce dayanarak mı para kazanıyor bilinmez eğer gerçekten durum böyle ise haram zıkkım olsun devletin parasını usulsüzce çalana bence biran evvel denetlemeli
  • Bolulu146 Şubat 2020 . 10:10

   Sayın editör; çok merak ediyorum, sizin bu haberleriniz doğrultusunda Cumhuriyet Savcılığı tarafından herhangi bir soruşturma açıldı mı? sizden herhangi bir bilgi belge istenildi mi?
  • Semih 5 Şubat 2020 . 17:31

   Sorun bakalım boludaki özel eğitim kurumlarında devlet desteği alarak eğitim gören engelli sayıları hangisinde kaç kişi bu rakamlar bile herşeyi açıklamaya yetecektir.
  • Sevdamız Bolu5 Şubat 2020 . 15:10

   Önemli bir konuya parmak basmışsınız tebrikler, benim dikkatimi çeken bir konu afad binasının bahçeli evler mahallesindeki dar bir sokaktaki konumu, herhangi bir doğal afet durumundaki curcunada hiçbir afad aracının o binadan çıkamayacağı gün gibi ortadadır..
  • Kamaz5 Şubat 2020 . 13:46

   malesef arakasındaki siyasi güce sığınıp resmi kurumlara baskı yapan babasının oğlu var bi tane onun kulağı çekilsin.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak