Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Pınar Ayhan gururumuz olmaya devam ediyor

Pınar Ayhan gururumuz olmaya devam ediyor
  3 Kasım 2019

  Pınar Ayhan gururumuz olmaya devam ediyor “Orada duruverseydi zaman” ...

  Pınar Ayhan gururumuz olmaya devam ediyorPınar Ayhan gururumuz olmaya devam ediyor

          Pınar Ayhan gururumuz olmaya devam ediyor

          “Orada duruverseydi zaman” isimli oyunuyla ülkemizin her yerinden davetler alıyor. Gittiği yerde 650 kişilik salona hınca hınç 1000 kişiyi dolduruyor. Ayakta, merdivenlerde insanları gösteri boyunca salondan ayrılmamacasına tutmayı başarıyor.

          Herkesin harcı değil bu; Bolu eski Belediye Başkanlarından İsmail Özer’in torunu, Belgin Özer’in yeğeni, ZİÇEV Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Genel Başkanı Ülay Karakoç’un kızı Pınar Ayhan’ın başarıları, göğsümüzü kabartıyor, gururumuz olmaya devam ediyor.

       “Fakat, ne kadar az şey biliyoruz geçmişimizle ilgili, azizim!"

         Bu cümleler bir film karesinden değil; Pınar Ayhan’ın ağzından dökülüyor. Pınar Ayhan, tek kişilik müzikli gösterisi "Orada Duruverseydi Zaman"da, hiç tanımadığınız isimlerle, ya da adını duyduklarınızın farklı yönleri ile tanıştırıyor sizi... Bu gösteri, "keşke orada duruverseydi zaman" dedirtecek kadar güzel anların yaşandığı hikayeleri ya da “iyi ki geçmişte kalmış” dedirtecek hüzünlü hatıraları anlatıyor. Kâh Çanakkale'den bir öykü olacak bu gösteride, kâh ünlü bir yazarın sevgilisine yazdığı bir mektup...  Satır aralarında o kadar çok şey gizli ki geçmişin... Üstelik bu hikayelerin hepsi gerçek hayattan. Yalansız, eksiksiz, fazlasız... Olduğu gibi... Fakat her nedense pek az bildiğimiz... Belki de bu hikayeleri öğrenmenin zamanı, şimdi gelmiştir. Ne dersiniz ?

        Yaklaşık iki yıllık yoğun bir araştırma ve hazırlık sürecinin ardından seyirciyle buluşan “Orada Duruverseydi Zaman”, izleyenleri tarih içinde yolculuğa çıkartan; müzikleri, dekor ve aksesuarlarıyla anlattığı dönemleri adeta yaşatan bir proje... Ancak projeyi farklı kılan, tarih sayfalarında belki de dipnot olarak kalan ancak öğrenildiğinde dönemin ruhunu kavramamızı sağlayan hikâyeleri… Çanakkale Savaşı, Karadeniz Vapuru, Özsoy Operası ve Köy Enstitülerine ilişkin insan öykülerinin yer aldığı bu müzikal belgeselde Pınar Ayhan, seyirciyi yaklaşık 100 yıllık bir zaman​ diliminde yolculuğa çıkarıyor.

        Yapım ve yönetimi Baha Müzik Yapım Organizasyon'a,  fikir ve projesi Pınar Ayhan'a ait olan “Orada Duruverseydi Zaman”ın, dönem araştırma ve metin yazarlığını ve görsel seçiciliğini Banu Mertyürek Güler, proje koordinatörlüğünü Ayşe Karakoç, sahne koordinatörlüğünü Özgür Billur, yönetici yapımcılığını Sühan Ayhan gerçekleştiriyor. Kostüm danışmanlığını Esra Başıbüyük‘ün yaptığı bu gösterinin afiş ve posterlerinde kullanılan görsel ise ressam Aslı Sinman Kutluay tarafından bu projeye özel olarak yaratıldı.

  • Mehmet Gündoğdu 3 Kasım 2019 . 12:35

   Aynı zamanda CHP diyarbakır milletvekili rahmetli okul arkadaşım Bahattin Karakoç'un kızı. Erken yaşta kalp krizine yenik düşmüştü.
  • Ūlay Karakoç3 Kasım 2019 . 12:01

   Sevgili Kamuran Bey, kızım Pınar Ayhan'in gõsterisiyle ilgili yaptığınız çok gūzel yorumlarınızla beni duygulandırdınız. Teşekkūr ediyorum. En yakın zamanda gõsteri ile birlikte Bolu"muzda buluşmak ūzere selam sevgiler.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak