Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Bolu'da ilk çay hasadı yapıldı

Bolu'da ilk çay hasadı yapıldı
  3 Ekim 2019

  BOLU'DA İLK ÇAY HASADI YAPILDI Bolu’da ilk ‘ada çayı’ hasadı ...

  BOLU'DA İLK ÇAY HASADI YAPILDI
           Bolu’da ilk ‘ada çayı’ hasadı yapıldı - Bolulu çiftçilerin yeni gelir kapısı ada çayı olacak - Ada çayı hasadı havadan görüntülendi. 
          Bolu’da, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından örnek olarak yetiştirilen ‘ada çayı’nın ilk hasadı yapıldı. Havadan da görüntülenen ilk hasatla beraber, ada çayı ileriki yıllarda Bolulu çiftçilerin yeni gelir kapısı olacak.
         Bolu’da, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Elmalık köyü mevkiinde bulunan 3 dönümlük alana Nisan ayında ada çayı dikimi yapıldı. Orman köylüsüne yeni gelir kapısı oluşturmak ve yaygınlığını artırmak için örnek olarak dikilen ada çayının ilk hasadı bugün gerçekleştirildi. Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı işçilerin gerçekleştirdiği ilk ada çayı hasadına katılan yetkililer, yetişen ilk ürün üzerinde incelemelerde bulundu.
  Ada çayının ilk hasadına katılan Bolu Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ferit Özer, dönüm başına bin 500 ila 2 bin kilo ürün elde edilebildiğini belirterek, “İçinde bulunduğumuz alan 25 dönümlük bir alan. Biz bu sahanın yaklaşık 3 dönümüne Nisan ayında ada çayı diktik. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü olarak 2019 yılında 50 dönümlük alanda tıbbi aromatik bitkilerle ilgili çalışmamız var. Bugün dikmiş olduğumuz ada çayının ilk hasadını toplamış bulunuyoruz. Bu ada çayında dönüm başına bin 500 ile 2 bin kilo kadar ürün elde ediliyor. Yıl içerisinde de 3 defa hasat yapılabiliyor. Elde edilen bin 500- 2 bin kilo ada çayından da yaklaşık 3’te 1 oranında kuru çay elde ediliyor. Yaş olarak fiyatı piyasada 18-20 lira arasında değişiyor” şeklinde konuştu.
  Çalışmalarının ilçe işletme müdürlüklerinde de devam edeceğini ifade eden Özer, "Bizim amacımız bu bölgede ilk defa yapılan çalışmayla orman köylüsüne ek gelir elde ettirmek. Elde edilen bu ürünleri de ülke ekonomisine kazandırmak. Böyle bir çalışmayı Bolu’da başlattık. İnşallah önümüzdeki yıllarda Gerede, Mengen ve diğer işletme müdürlüklerimizde bu çalışmalar benzer şekilde devam edecektir” dedi.

  • Zafer10 Ekim 2019 . 22:37

   Aynen ziya usta katılıyorum... biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar misali...
  • köroğlu6 Ekim 2019 . 09:20

   adaçayının asıl anavatanı kıbrıscık niye başka yerlerde yetiştirilmeye çalışılıyor. anlayamadım. orman bölge müdürlüğü adaçayının nerde ise boludaki OBM bahçesine ekecek. bu adaçayının havası suyu ve her turlu ıklim koşull arı göz önünde bulundurularak dogal ortamında yetistiği yer olan köroğlu dagları eteklerinde en az 1500-1800 m yukseklikte yetiştirilmesi gerekir. zaten orman bölge müdürlüğü kıbrıscıkta yeterli orman alanlarının agaçlan
  • Ziya4 Ekim 2019 . 08:55

   5 işçi hasat yapıyor, 12 tane çok özel ve gizli görevliler denetliyor. İşte memleket bu. Garibanlar çalışır ağalar yer.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak