Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Buğdayda Sarı Pas Hastalığına Dikkat

Buğdayda Sarı Pas Hastalığına Dikkat
  28 Mayıs 2019

  Özellikle sulu tarım yapılan kışlık buğday ekim alanlarında yapılan saha kontrollerinde buğdayda sarı pas (Puccinia striiformis) tespit edildi. 

         Buğdayda Sarı Pas Hastalığına Dikkat 

         Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet MURAT, sahada yapılan  araştırmalarda buğdaylarda sarı pas hastalığına rastlanıldığını, bu hastalığı fark eden çiftçilerin en yakın il ve ilçe müdürlüklerine müracaat etmesi gerektiğini söyledi. 

        Bolu’da 2018 yılı verilerine göre 50.413 ha alanda buğday tarımı yapılıyor. 2019 yılı üretim yılında bu alanda çok büyük bir değişim beklemiyoruz. Özellikle sulu tarım yapılan kışlık buğday ekim alanlarında yapılan saha kontrollerinde buğdayda sarı pas (Puccinia striiformis) tespit edildi. 

         Hastalık hakkında bilgiler veren İzzet Murat, "Hastalık belirtisi en erken görülen pas türü olarak dikkat çekiyor. Buğday tarlalarında ilkbaharda 10-15 derece hava sıcaklığı ve yüksek nem hastalık için uygun şartları oluşturur. Yaprakların üst yüzeyinde makina dikişi şeklinde ve sarı renkte püstüller görülür. Bu püstüllerden etmenin çevreye dağılımı rüzgarla olur. Hastalığın şiddetli olduğu yıllarda sporlar, başakların kavuz ve kılçıkları üzerinde de görülebilir. Mücadelesinde, Kültürel tedbir olarak önce sık ekim yapılmamalıdır. Buğday tarımında iyi hazırlanmış alana mibzer ile ekim tercih edilmelidir. Yabancı ot mücadelesi zamanında yapılmalıdır. Fazla azotlu gübre verilmemeli, bitki besleme toprak analizi sonucuna göre yapılmalıdır. Ekim münavebesi uygulanarak üst üste hububat ekimi yapılmamalıdır. 

         Çiftçilerimiz çeşit seçerken; Pasa dayanıklı buğday çeşitleri ile üretim yapmalı, ara konukçu bitkiler imha edilmelidir. Kimyasal mücadelesinde ise buğdayda alt yapraklarda ilk belirtiler görüldüğünde ve hava şartları uygun olduğunda (% 90  nem ve 15-20 derece sıcaklıkta) hastalığa karşı ruhsatlı bitki koruma ürünleriyle uygun hava şartlarında uygulama yapılması gerekmektedir. Ayrıca üreticilerimizin; son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir" dedi. 

         “Bu kapsamda buğday tarlalarında sarı pas görülen alanlarda bayrak yaprağa kadar bulaşıklık olmadan ve parsel içine etmen yayılmadan üreticilerimizin en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir” dedi. 

  • mustafa erbilen30 Mayıs 2019 . 09:41

   gece 23.00' den sonra tavuk kümes havalandırmalarından çıkan amonyak gazı havaya karışarak açıkta olan mahsüle yağan çiğ' e karıştığı için mahsül yaprakları asitik neme karışıp bu pas hastalığına sebep olabilir.Tarım yetkilileri bunu inceler ise önlem alırlar ise bu sorun olmayabilir.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri Bolu Kamera Sistemleri Tonet Sandalye