Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

"10 Yıl Marşı programdan neden çıkartıldı?"

"10 Yıl Marşı programdan neden çıkartıldı?"
  18 Mayıs 2019

  19 Mayıs 1919’un 100. yılında Seben İlçemizde öğretmen ve öğrenciler tarafından programa konulan 10. Yıl Marşı'nın programdan çıkartıldığını, yasaklandığını öğreniyoruz, bunun nedenini bilmek istiyoruz” dedi.

         "10 Yıl Marşı programdan neden çıkartıldı?"       

           Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Seben'de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenecek kutlama etkinliğinde 10. Yıl Marşı'nın programdan çıkartıldığını belirterek; “Cumhuriyet’in ilanına giden bağımsızlık mücadelesinin ateşinin yakıldığı, 19 Mayıs 1919’un 100. yılında Seben İlçemizde öğretmen ve öğrenciler tarafından programa konulan 10. Yıl Marşı'nın programdan çıkartıldığını, yasaklandığını öğreniyoruz, bunun nedenini bilmek istiyoruz” dedi.

         Esas mesele marş değil, Cumhuriyettir      

         Zehra Kulalı Gezici, öğretmen ve öğrencilerin talebiyle programa konulan 10. Yıl Marşı’nın programdan neden çıkartıldığı sorusunu ifade ederek tepki gösterdi. “Bizler biliyoruz ki mesele marş falan değildir, Mesele Cumhuriyettir, Cumhuriyet aydınlanmasıdır, laikliktir. Mesele Mustafa Kemal’dir. Bu engelin sebebi politiktir, politik bir tercihtir. Cumhuriyet hayalimizi ve mücadelemizi engellemeye kimsenin de gücünün de yetmeyeceğini hatırlatmak isteriz” diye konuştu.

          Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, açıklamasının devamında;

         “Bildiğiniz gibi 2016 yılında önceki Milli Eğitim Müdürümüz, şimdinin AKP Belediye Başkanı Sayın Yusuf Cengiz ilimizde bir idareci toplantısında 10. Yıl Marşı'nın artık okul program ve törenlerinde çalınmayacağını söylemişti.

         “Artık 10. Yıl Marşı mı kaldı? diyen Cengiz Mehter Marşı ile karşılanmıştı”

          Cengiz, “Okullarda 10. Yıl Marşı’nın çalınmamasını söyledim. Artık 10. Yıl Marşı mı kaldı? 2023’te 100’ncü Yıl Marşı’nı yazacağız” dedikten sonra gittiği okulda mehter marşıyla karşılanmıştı.

          Karar, Bolu halkının ciddi tepkisine yol açmış, MEM önünde bu karar protesto edilmişti. Bugün aynı durumu Seben ilçemizde yaşıyoruz.

         “10. Yıl Marşı'nın programdan çıkartıldığını, yasaklandığını öğreniyoruz”

          Cumhuriyet’in ilanına giden bağımsızlık mücadelesinin ateşinin yakıldığı, 19 Mayıs 1919’un 100. yılında Seben İlçemizde öğretmen ve öğrenciler tarafından programa konulan 10. Yıl Marşı'nın programdan çıkartıldığını, yasaklandığını öğreniyoruz.

         “10. yıl neyin onuncu yılıdır? Cumhuriyetin!”

           Öğretmen ve öğrencilerin talebiyle programa konulan ve öğrencilerimizin çalışmasını yaptığı 10. Yıl Marşı, ilçenin eğitim yöneticileri ve mülki amirlerince programdan neden çıkartıldı? İlçe Yöneticilerine kamuoyu adına soruyoruz: Bolu halkının ve eğitim camiasının hassasiyetle ve tepkiyle karşıladığını bildiğiniz bu yasağı neden tekrar ediyorsunuz? Öğrenci ve öğretmenlerimizin istek ve emeğini neden yok sayıyorsunuz? 10. yıl neyin onuncu yılıdır? Cumhuriyetin!

          Bizler biliyoruz ki mesele marş falan değildir,  Mesele Cumhuriyettir, mesele Cumhuriyet aydınlanmasıdır, laiktir. Mesele Mustafa Kemal’dir. Bu engelin sebebi politiktir, politik bir tercihtir.

          "Bu meşaleyi yakanlara saygı ve minnetle. Kutlu olsun 19 Mayıs!"       

           Eğitim Sen Şube olarak bilinmesini isteriz ki; bu topraklarda bağımsızlık mücadelesinin meşalesini yakan Mustafa Kemal’i ve mücadeleyi büyüten Anadolu halklarını saygı ve minnetle anmaya devam edeceğimizi, daha özgür, eşit, laik, demokratik bir Cumhuriyet hayalimizi ve mücadelemizi engellemeye kimsenin de gücünün de yetmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Bu meşaleyi yakanlara saygı ve minnetle. Kutlu olsun 19 Mayıs!” ifadelerine yer verdi.

  • köroğlu22 Mayıs 2019 . 13:43

   senin işin sendikamı marşmı istiklal marşı neyine yetmiyor
  • Lagacım20 Mayıs 2019 . 10:21

   Seben'e yakışmadı
  • Bol uluğ20 Mayıs 2019 . 10:19

   İstiklal Marşına Alternatif mi arıyorsun. ( sizi gidi niyet okuyucuları siziii.
  • Ahmet hasan hüseyin kamil18 Mayıs 2019 . 18:40

   Kaymakam beyin talimatıdır.büyük ihtimal fatih kavak beyin yasaklatacagını tahmin etmiyorum

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri Bolu Kamera Sistemleri Tonet Sandalye