Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

21 yıl sonra hatırlanmak da güzel !

21 yıl sonra hatırlanmak da güzel !
  14 Mayıs 2019

  “İzzet Baysal’a Şükran Günleri” ni düzenleyen Kent Konseyi’nden Muharrem Demirel Hocam beni arayarak, davetiyelerde ve panolarda İzzet Baba’nın bu fotoğrafını kullanmak istediklerini ve üzerine fotoğrafı çeken kişi olarak ismimi de yazacaklarını söyledi. Ben de memnuniyetle dedim ve bugüne kadar hiç kimse ismimi yazmak istemediği için bu teklif tuhafıma gitse de, açıkçası hoşuma da gitti.         Ve sonuç olarak 21 yıl sonra hatırlanmak da güzel... 

  21 yıl sonra hatırlanmak da güzel !

        21 yıl sonra hatırlanmak da güzel !
        Tarih: 28 Kasım 1998
        O gü n Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İzzet Baba’nın Bolu’ya kazandırdığı bir dizi eserlerin açılışını yapmak için Bolu’ya geliyordu.
       Cumhurbaşkanı gelince haliyle bir sürü basın mensubu da beraberinde gelerek kendisini takip ediyordu. 
      Ben de o tarihte Sabah ve ATV Bolu temsilcisi ve kendi Gazetem BolununSesi olarak, içlerinde siyah beyaz, dia pozitif ve renkli negatif filmlerin takılı olduğu boynumda 3 ayrı fotoğraf makinesi ve tepelerinde 3 ayrı flaşı ve omzumda çanta olmak üzere bir yığın ağırlıkla en güzel ve en özel anları yakalayarak kayda geçmek için büyük uğraş veriyorum. Kolay değil, onca basın mensubunun arasında fotoğraf makinelerinin birbiri ile tokuştuğu itiş kakış ortamında, görüntü yakalamak her yiğidin harcı değildir. Ki o dönemde şimdiki gibi Cumhurbaşkanı ile foto muhabirleri ve kameramanlar arasına belli bir mesafe koyarak çalışma düzeni sağlamak gibi bir düzenleme yapılmıyordu. Cumhurbaşkanı’nın burnunun dibine kadar giren, en iyi fotoğrafları çekme pozisyonuna da hakim oluyordu.  Bu nedenle Cumhurbaşkanı’na en yakın noktada pozisyon alabilmek için çok kurnaz olmak gerekiyordu.    
           O gün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in açılışlara katılması İzzet Baysal’ı çok mutlu etmişti. İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ‘nin bahçesindeki konuşmaların ve açılışın yapıldığı törenin hemen ardından, Canip Baysal Lisesi’nin açılışına geçilecekti. Ben de uyanıklık yaparak, bitmek üzere olan törenin bitmesini beklemeden bir sonraki tören yerine arabamla geçip, orada hazır vaziyette bekliyordum. Cumhurbaşkanı’nın konvoyu ile birlikte hareket etmeye kalkarsam, en arkada kalır hiçbir şey yakalamam da mümkün olmazdı.   
        Canip Baysal Lisesi’nin bahçesine de herkesten önce varmıştım ki, peşimden İzzet Baba da dönemin Belediye Başkanı Necdet Gören kolunda olmak üzere, birden kendisine sevgi gösterisinde bulunan öğrencilere doğru yürüyerek ve sağ elini kaldırarak neşe içinde selamladı. Elini kaldırması ve indirmesi belki  1 saniye sürdü ve o anı yakalamak da sadece bana nasip oldu. 
        Daha sonra hatırlanacağı gibi, İzzet Baba’nın Bolu’ya son gelişi oldu. Daha sonra rahatsızlandığı için bir daha Bolu’ya gelemedi . “Mutluluğun Fotoğrafı” olarak adlandırılan ve vefatı ile özdeşleşen bu fotoğrafı çok büyük önem kazanmıştı. 
        Hatta İzzet Baysal Belgeseli’ni hazırlayan Can Dündar aldığı dokümanlarla birlikte çalışma yaparken Bolu Belediyesi’ni arayarak bu fotoğrafı kim çekti diye sormuş ve belgeselde benim adıma da yer vermişti. 
         Daha sonra Bolu’nun Kurtuluşu olarak gördüğüm ve ilerleyen yıllarda bir milat olarak değerlendirilebilecek 31 Mart’tan sonra önümdeki engeller kalktı. Kabus gibi geçen bir 16 yılın ardından Bolu halkı ve ben de özgürlüğüme kavuştum. 
         “İzzet Baysal’a Şükran Günleri” ni düzenleyen Kent Konseyi’nden Muharrem Demirel Hocam beni arayarak, davetiyelerde ve panolarda İzzet Baba’nın bu fotoğrafını kullanmak istediklerini ve üzerine fotoğrafı çeken kişi olarak ismimi de yazacaklarını söyledi. Ben de memnuniyetle dedim ve bugüne kadar hiç kimse ismimi yazmak istemediği için bu teklif tuhafıma gitse de, açıkçası hoşuma da gitti. 
         İzzet Baysal Günleri'nde Kültür Merkezi Salonu'nda İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Yaman'ın elinden aldığım teşekkür belgesi ile 21 yıl sonra Bolu Kent Konseyi tarafından hatırlanmak da güzel... 
                                                                             Kamuran Alagözoğlu 
   

  • Asım ŞAİR15 Mayıs 2019 . 12:45

   Dürüst gazeteciliğinle hatırlanmak çok güzel, Bolu'dan 1993 yılında ayrıldım, o günden bu zamana kadar her gün İnternetten senin gazeteni okuyorum ve sizleri takip ediyorum.. Bende kendi kendimi 26 yıllık okur olarak ödüllendiriyorum.. Ödülümün kutlamasını Bayramdan sonra yapacağım.. Sizlere ve Bolu'ya selam ve saygılar....
  • Abdullah Zaim15 Mayıs 2019 . 11:29

   Yıllardır, Bolunun günlük haberlerini ve geçmiş yılların hatıralarını BolununSesinden öğreniyoruz.
  • Lagacım15 Mayıs 2019 . 10:47

   Biz 16 yıl Bolunun sesini takip ettik doğru ve objektif haber veren tek gazetesin kamuran bey.. bundan sonra daha aktif takipteyiz. geçmiş olsun:))
  • GBTBOLU15 Mayıs 2019 . 04:10

   Universite rumuzuna; Mustafa Yaman dediğin adam yokluklar içinde büyümüş, saygın bir insan olmuştur. Alaaddine zerre muhtaçlığı yoktur. Senin aklının alamayacağı boyutta hayırlara vesile olmuştur. Akşama kadar sandalye tepesinde çay -sigara mesai doldurmayın sizde çalışın böyle Mustafa Yaman gibi olun. Ama önce Adam olun.
  • Üniversite14 Mayıs 2019 . 21:46

   Alaaddin Yılmaz hala başkan olsaydı Mustafa Yaman bey Alagözoğluna bu belgeyi sahnede bu şekilde verebilir miydi? Sorum bu kadar.
  • Mustafa DEĞER14 Mayıs 2019 . 18:33

   Bu fotoğrafı sayın Mustafa YAMAN hocamızdan temin ettiğimiz merhum İzzet babanın albümünden seçerek Milli Piyangonun Bolu'da yapılan özel çekilişi için bilete biz koymuştuk. Bolu Valiliği Coğrafi Bilgi Sistemleri Merkezi personeli olarak. Hey gidi günler, fırtınalı hizmet yılları mazide kaldı. İzzet babaya Allah'dan rahmet dilerim, fotoğrafı çeken Kamuran ALAGÖZOĞLU'na ve Albümü bize takdim eden Mustafa YAMAN hocamıza da teşekkürlerimi iletirim.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak