Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

Şeyh Uçmaz, Basın Uçurur!

Şeyh Uçmaz, Basın Uçurur!
  21 Nisan 2019

  Birçok konuda kül yutabilirim ama. FUAR ve Fuarcılık konusunda kül yutmam. Bu konuda bilir kişilik ve danışman statüsünü en az on yıl önce almış bulunmaktayım. Son günlerde yerel basınımızda, Bolu’da ‘2 Dev Fuar’ başlıklı haberler gözüme çarpıyor. Okudukça Allah’ım sen aklıma mukayyet ol diyorum. Sonrasında da e kolay değil yıllarca ‘Devasa’ sözcüğü ile yatıp kalkan bir basından ‘Dev’ sözcüğünü duymanın son derece normal olduğunu düşünüyorum.

        Şeyh Uçmaz, Basın Uçurur!

        Birçok konuda kül yutabilirim ama. FUAR ve Fuarcılık konusunda kül yutmam. Bu konuda bilir kişilik ve danışman statüsünü en az on yıl önce almış bulunmaktayım. Son günlerde yerel basınımızda, Bolu’da ‘2 Dev Fuar’ başlıklı haberler gözüme çarpıyor. Okudukça Allah’ım sen aklıma mukayyet ol diyorum. Sonrasında da e kolay değil yıllarca ‘Devasa’ sözcüğü ile yatıp kalkan bir basından ‘Dev’ sözcüğünü duymanın son derece normal olduğunu düşünüyorum.

          Arkadaşlar Dev Fuarlar, Dev Şehirler’de olur. Şimdi siz bir pazar yerinde yapılan, Pazartesi pazarı kadar yer kaplamayan ve fuarcılığın temel prensibi olan; Amaç, Hedef ve Kazanım(getiri) konusunda, bulanık olan bir organizasyona ‘DEV FUAR’ derseniz bu işin erbabı MESSE Frankfurt ve Çin Fuar Örgütü oturur ağlar. Habercilik biraz daha ciddi yapılmalıdır diye düşünüyorum. Allah izin verirse önümüzdeki hafta sonu Çin de 125’incisi düzenlenen (Senede 2 defa düzenleniyor) Canton Fuarı’nda olacağım. Fuar alanı 1.18 Milyon M2 ve 150 bin adet farklı ürün sergileniyor. Şimdi siz Bolumuzun şehir merkezinin yüz ölçümüne bir bakın ve şu haber başlıklarınızı tekrar bir gözden geçirin. Bizim fuarlar olsa olsa Lilliput ülkesinde (Gulliver’in serüvenleri) de dev fuar olur.

           Fuar Merkezi olmak, ne söylendiği gibi iki kelime kadar basit, nede içerdiği harf sayısıyla orantılıdır. Bugün Türkiye’nin gözbebeği, dünyanın önemli çekim merkezlerinden bir tanesi olan İstanbul bile bu konuda, gerek bu işin duayeni ve en iyi uygulayıcısı olan Almanya’nın gerekse Çin’in çok gerisindedir. Fuarcılık öyle basite indirgenecek bir organizasyon değildir ciddi ve büyük bir planlama gerektiren güçlü bir alt yapı ve lojistik destekle olabilecek bir işitir. Bugün ülkemizde gerçek anlamda bir fuar yeri tasarlayabilecek niteliklere haiz bir mimarın olduğunu bile zannetmiyorum.

             Etrafınızda 30 milyon nüfusun olması da Bolu’yu fuar merkezine taşımaz. Bolu için daha gerçekçi hedef Kongre Turizmi dir. Kongre Turizmi için tesisleşme ne kadar önemliyse kültür, sanat, gastronomi, gibi destekleyici unsurlarla, her yönden çekici bir şehirleşmenin eş zamanlı olarak geliştirilmesi de o kadar önemlidir.

                        Cumhur Bandakçıoğlu

  • Salih ÖZDEMİR23 Nisan 2019 . 09:38

   Fuarlar iş dünyasının yenilikleri görebilme merkezidir.Boluda fuar olmaz ancak panayır olur.Bolu truzim kenti olacak diye üretimi frenliyen zihniyet anca telefonla ricayla katılımcı bulmaya çalışır.Oraya katılanlar ise bir beklentisi olmadan ayıp olmasın diye katılırlar.Şu anki ekonomik krizin tam ortasında katılımcı olmayınca yapı sektörünü dahil ettiler ancak inşaat sektörü tamamen durduğundan üstelik fuara 10 gün kala haber verilmesi organizasyonun fiyasko ile sonuçlanacağının göstergesidir.
  • Sazaklı22 Nisan 2019 . 10:25

   Körler sağırlar birbirini ağırlar fuarı bunlar. Adamın izzet baysal caddesinde tavuk ekipmanları dükkanı var. Bolu'da neler sattığını, yerini görmeyen, bilmeyen yok. Sözde Fuarcıya metrekare üzerinden cadde üzerindeki dükkannından daha fazla kira ödeyerek kalıcı konutlardaki fuara binbir zahmetle taşıyor. Gerçekten Fuara katıldığını zannediyor. Fuara bolu dışından katılım söz konusu değil. Ziyaretçi olarak gelenler yine bizim bolu insanı değil mi?
  • Özgür Nabi 22 Nisan 2019 . 09:19

   Ne diyon dayı sen
  • Cumhur Bandakçıoğlu21 Nisan 2019 . 20:18

   Sn. Ertan, sizinle hemfikirim. Öncelikle şehircilik konusunda çok radikal kararlar alınması gerekir. Bolu şehir merkezi zevksiz ve öngörüsüz bir şekilde gelişmiştir. Mevcut anlayışla doğruya gitmek zor. Umarım bu rezil şehircilik anlayışına son verebiliriz.
  • Süleyman Ertan21 Nisan 2019 . 15:43

   Bir de biraz aşina olduğum Kongre Turizmi konusunda altyapının yetersiz olduğunu imkanların süratle yeterli ve iyi konuma getirilme çalışmalarının bile yıllar alacağını belirtmek isterim. Kongre Turizminin ayaklarından biri olan transferin bile imkansıza yakın zor olduğunu , 3000 - 4000 kişinin katılımının sağlandığı kongreye giriş ve çıkış günlerinde yarım günde ulaşım araçlarına transferlerinin nasıl yapılacağını sorgulamak lazım. Ancak panel,semp
  • Süleyman Ertan21 Nisan 2019 . 15:33

   Cumhur bey, görüş ve tesbitlerinize aynen katılıyorum. "Tabiatın Kalbi" demekle Tabiatın Kalbi olunmuyor ayrıca olmasına da gerek yok. Çağdaş şehircilik anlayışı ve kaliteli yaşamın altyapısının oluşturulmasıyla biraz mesafe kaydedilebilir. Gitme imkanı olmayanlar bile tv.lerde gezi programlarını izleyenlerinde , şehir yapılaşmaları ve doğa özelliklerini gördükten sonra tabiatın kalbi tanımının tam bir bilgisizlik ile abartının son noktası olduğunu anlay
  • Mustafa COP21 Nisan 2019 . 13:02

   Muhabbetle ...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye Bolu Dezenfeksiyon