Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Sözde arıtma tesisi kuruldu

Sözde arıtma tesisi kuruldu
  1 Nisan 2013
  Sözde arıtma tesisi kurulduSözde arıtma tesisi kurulduSözde arıtma tesisi kurulduSözde arıtma tesisi kurulduSözde arıtma tesisi kuruldu

         Geçtiğimiz hafta gazetenizde de yar aldı. Organize Sanayi Bölgesi'ne sözde arıtma tesisi kurulduğu ile ilgili haber. Fotoğrafta da görüldüğü gibi, Organize Sanayi'nin atık su kanalı dereyi kirletmeye devam ediyor.

           Geçen hafta arıtma tesisi kuruldu diye açılışlar yapıldı, kurdeleler kesildi. Ama halen Gezer fabrikasının terlik renkleri doğal olmasa da kirli bir mavi renk oluşturmuş bir şekilde dereye doğru akmaya devam ediyor. Ve bu suda Oğulduruk Köyü'ne doğru yol alıyor.

          Yer: Köroğlu Beton'un Ankara tarafı.

          Yukarıdaki okuyucu haberine gelen açıklamayı tarafsız ayıncılık ilkelerimiz gereği aynen yayınlıyoruz;  

       "Bolununsesi"  Gazetenizde yayınlanan "SÖZDE ARITMA TESİSİ KURULDU" başlıklı haberinizde kullanılan;

  "GEZER FABRİKASININ TERLİK RENKLERİ DOĞAL OLMASA DA......." İfadesi, müvekkil GEZER AYAKKABI DERİ SAN TİC.A.Ş.

       hakkında kamuoyunda yanlış anlamalara meydan verecek niteliktedir.

       Bolu'nun ekonomisine katma değer sağlayan, müvekkil GEZER AYAKKABI DERİ SAN TİC.A.Ş.'ne ait fabrikanın, habere konu dereye atık su bağlantısı olmadığı gibi, yapılan üretim gereği çevre kirliliğine yol açabilecek bir atığı da söz konusu değildir.

       Müvekkil şirketin adının haberde hangi maksatla kullanılma ihtiyacı duyulduğu anlaşılamadığı gibi, yazılı metinden çevre kirliliğine GEZER'in neden olduğu anlamı çıkmaktadır. Bu da, adı geçen dereye atık bırakmayan GEZER AYAKKABI DERİ SAN TİC.A.Ş.'nin sebepsiz karalanması, töhmet altında bırakılması sonucunu doğurmaktadır.

       Bu itibarla, yanlış anlaşılmalara/yorumlara yol açması kaçınılmaz olan ve doğru olmayan bahse konu haberinizin düzeltilmesini, Yapılacak yeni bir haber ve/veya düzeltmeyle olayın doğrusunun ve "ÇEVRE KİRLİLİĞİNE GEZER'İN NEDEN OLMADIĞI" gerçeğinin  kamuoyuna duyurulmasını, talep ediyoruz.

       "Doğrulardan yana taraflı gazete" sloganınıza uygun davranışla, talebimizin tarafınızdan da olumlu karşılanacağı ümidiyle, yayın hayatınızda başarılarınızın devamını diliyor, her türlü yasal haklarımızı saklı tutuyoruz.

      Saygılarımızla....

      GEZER AYAKKABI DERİ SAN TİC.A.Ş. Vekili

        Av.Vecdi Murat HATİPOĞLU
   
   

         

           25.03.2013 tarihli gazetenizin haberi (6 gün önce)

           OSB Deşarj Hattı Pompa İstasyonu faaliyete geçti

            Organize Sanayi Bölgesindeki fabrika ve tesislerin atık sularının Bolu Belediyesi Arıtma Tesisine bağlanması için yapılan Organize Sanayi Bölgesi Deşarj Hattı Pompa istasyonu, düzenlenen tören ile açılışı yapılarak faaliyete geçirildi. Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşen açılışa Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, Bolu Organize Sanayi Bölge Müdürü Mustafa Gülen, Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Kaygusuz, sanayici işadamları ve çok sayıda davetli katıldı. Programda ilk olarak Bolu Organize Sanayi Bölge Müdürü Mustafa Gülen tarafından bir açılış konuşması yapıldı.

        Organize sanayi bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Gülen, "Organize sanayi bölgelerimizin tanımında altyapı çalışmalarının yanında, çevreye olan sorunların önlenmesi de önem arz etmektedir. Sanayi bölgesindeki firmaların kendi kimyasal atıklarını arıtmadan bölgemiz şebekesine vermeleri mümkün değil. Çünkü bağlantı izinlerini bu şekilde veriyoruz. Diğer evsel atıkların da Bolu Belediyesi ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde yaptırmış olduğumuz ön arıtmada toplanarak belediye atık su tesisine basılmasına karar verildi. Belediye Başkanımıza bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmaların tamamında bizlere destek vermesinden ötürü teşekkür ediyorum" diye konuştu.

         Bolu Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Kaygusuz, sanayi atıklarının ön arıtma tesisinde arıtılacağını belirterek, "Bugün açılışını yapacağımız tesisten sonra organize sanayisinin atıkları, evsel atık niteliğine getirilerek burada yapılan atık toplama hattına verilecek. Üretimde kirlilik meydana getiren firmalar çıkış sularını, evsel atık durumuna getirerek bu istasyona gönderecekler. İstasyonumuzda toplanacak olan atık suların kabası alınarak içerideki toplanma havuzlarına gelecek. Havuzlardaki sular ise pompalar vasıtasıyla belediyenin hattına cazibe ile verilerek arıtma tesisine gönderilecek" şeklinde konuştu.

         Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise Bolu'nun önünün açık olduğunu vurgulayarak, "Bizler yerel yöneticiler olarak sanayimizin hizmetindeyiz, bu görevimiz. Yeni yapılan ve önemli bir kısmının istimlaki biten yerlerle ilgili organize sanayi yönetimini kutluyorum. Çünkü hukuka başvurmadan buradaki istimlak sistemlerini çözebilme becerisini göstermişlerdir. Eğer her işimizi karşılıklı anlayış içerisinde bunları çözebilecek ortamları oluşturabilirsek, diğer illerde olduğu gibi Bolu'nun önü de açıktır. Bolu Belediyesi olarak organizeye direk su verebilecek durumdayız. Şu anda yeraltı suyu kullanıyorlar ama biz şebeke suyu verebilecek şekilde sistemimizi kurduk. Bu tesis vasıtasıyla da pis suları ile ilgili problemi de çözmüş oluyoruz. Artık Bolu'nun önü açıktır" ifadelerini kullandı.

         Törende son konuşmayı yapan Bolu Valisi İbrahim Özçimen de çok faydalı ve doğru bir iş yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Belediye Başkanımız bu tesisin yapımında 'ben de varım' dedi. Sağ olsun ekibiyle birlikte tüm belediye çalışanlarımızı da tebrik ediyorum. Çok doğru ve faydalı bir iş yapmışlar. Belediyemizin destekleri olmasaydı biz bu tesisi sanayicimizin parasıyla yapacaktık. Ayrı bir tesis yapacak ve ayrı bir zaman harcayacaktık. Bu yapının tamamlanmasında iş birliği yapan herkese teşekkür ediyorum."

            Protokol konuşmalarının ardından Vali İbrahim Özçimen tarafından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'a tesisin hayata geçirilmesinde vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür plaketi takdim edildi. Plaket töreninin ardından ise programa katılan protokol üyeleri tarafından tesisin kurdelesi kesilerek hizmete girecek olan ön arıtma tesisinin start butonuna basıldı ve arıtma hizmete başladı.

  • bolulu2 Nisan 2013 . 09:55

   o fabrika ilk açılırken 25 yaş üstü adam almıyordu. şimdi çalıştıracak adam bulamıyor  işkur ilamlarına bakıyorum 50 yaşına kadar adam alıyor . geçen yılda gazetelere manşet olmuştu içersinin sağlıksız koşullarından ve yemek zehirlenmesinde 70-80 kişi çıkmıştı ..
  • doğacı1 Nisan 2013 . 20:01

   Ben o fabrikada çalıştım sıvı sıcak plastik sis tabakası oluşturuyor  her tarafında sağlıksız koşullar içerisinde 12 saat çalıştırıyorlar..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak