BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Karadeniz fıkrası gibi

Karadeniz fıkrası gibi
  6 Kasım 2012
  Karadeniz fıkrası gibi

        Bolu'nun ana caddeleri olan İzzet Baysal Caddesi ile Atatürk Bulvarı'nı birleştiren Valiliğin karşısındaki Hükümet Meydanı'nda bulunan yol, bilindiği gibi trafiğe kapatılarak otopark haline getirildi. Bu meydan üzerine denilmeyen kalmadı.    

        Bolu halkı da bütün bu denilenlerin hepsine inandı; 'zararı yok, güzel bir meydan olacaksa biz her zorluğa katlanırız, biraz daha öteden dolaşıveririz' dedi. Herkes 'uyaroğlu' oldu, tam 2,5 yıldır sabredip durdu. Yaklaşık 2.5 yıl önce trafiğe kapatılan bu yol, en sonunda Boluspor'a gelir getirmesi amacı ile ani bir karar ile otopark haline getiriliverdi.

         Kamu adına görev yapan kişilerin temel görevi, yaptıkları işte kamu yararını gözetmeleridir. Aldıkları kararlarda ana dayanak kamu yararıdır. Bu yüzden kanunlarımız kamu adına görev yapan kişilere çok fazla yetki vermiştir. Bu yolun kapatılması ve daha sonra arabaların geçmesi yerine arabaların park yapmasına açılması tabii ki kamunun yararı adına yapılmıştır. Bolu'yu yöneten yerel yöneticiler ve danışmanları, yönetsel yöneticiler ve danışmanları, kamu adına denetim ve karar yetkisi olan meclis, komisyonlar ve kamu idareleri, tabii ki bu konuda gerekli istişare ve öngörüyü yaparak karar almışlardır. Bu karar ve istişareler yazılı hale getirilmiştir. Bütün prosedürler uygulanmıştır. Hatta yasal dayanağı için hukuk bürolarından da görüş alınmıştır. Ola ki; olay idare mahkemesine sirayet ettiğinde savunmaları olsun. 

         Kamu adına karar verenler kamu adına hesap soranlara da hesap verirler. Haşa onların kararlarına itiraz etmek haddimize düşmemiştir. Tabii ki cehaletimizden dolayı kamuyu oluşturan bir birey olarak bu uygulamanın bana ne yarar getirdiğini anlayamadım. İdareciler belki farkında değildir ama ben iki caddeyi birleştirebilmek için çok fazla zaman ve yol harcıyorum. Benim kaybım oluyor.

        10 yaşındaki oğlum "Baba bu yol arabaların geçmesi için yapılmış. Ana yol neden araba parkı için kullanılıyor? İnsanların zaman ve para kaybetmesi, sinirlenmesi Bolu halkının yararına mı? Bunun neresinde fayda?" diye sorguluyor. Her gün onu okula bırakmak için önünden geçerken oğlumun bu sorularına karşısında, kendisine açıklama yapmakta güçlük çekiyorum. Oğluma; "oğlum sen bizi yönetenlerden daha iyi mi biliyorsun. Tabii ki onların bir bildiği var. Bizim faydamızı düşünerek ileriyi görerek taa 2.5 yıl önceden bu yolu kapadılar, sus bakim, haddini bil" diyemedim.

        Ama bütün bu katlanmak zorunda bırakıldığımız eziyetler kamu yararına ise, ben bu eziyete katlanırım.

        Sonuçta Bolu'da Karadeniz Bölgesi'nde bir il. Burası Bolu; öyle de olu, böylede olu.

         Sayglarımla.

                                                                                  R. Cahit Temizkan

  • ismail bakır15 Kasım 2012 . 01:40

   Sayın başkanın Boluda her işe gücü ve zmanı yetiyor. Malesef Sozler vermesine rağmen şehrin merkezinde kalan ve ucube gibi duran mezbahaya bir care bulamıyor. Secimlerde tekrar kaldıracağım diye ne yüzle gelecek bilemiyorum...
  • ATİLLA13 Kasım 2012 . 23:00

   Bence kimse değişimi eleştirmiyor değişimin şeklini eleştiriyorlar. Düzensiz bir şekilde şehrin her tarafı delik deşik şekilde bırakılması zaten insanları kızdıran...Sırf yollarda açılan çukurlardan dolayı araçlarında maddi zarar olanlar..... Bu şehir bunu haketmiyor Türkiyenin en güzel şehri daha iyisine layık
  • Ergin13 Kasım 2012 . 11:36

   Hükumet meydanındaki park alanına gelince orasının geçici olarak kullanıldığını düşünüyorum,Caddeye giriş olmadığından ve caddenin son halinin netleşmemesinden dolayı,o yüzden sabır edeceğiz ve bekleyeceğiz.
  • Hacer Özgün13 Kasım 2012 . 08:54

   Eleştirmek için biraz acele etmesek İzzet Baysal Caddesi bir tamamlansın onun devamı olan Hükümet meydanı da şekil bulacaktır.. Proje bittikten sonra güzel olacağına inanıyorum.
  • ATİLLA13 Kasım 2012 . 01:23

   Süpersiniz hocam herkes bolu için bir şeyler yapmak isterken başkanın hızına yetilmiyor....
  • zihni sinir proceleri7 Kasım 2012 . 19:54

   mademki yol bitti,hava ulaşımı ne güne duruyor..belediye acilen ürgüp göremedeki gibi iki balon alsın..hem yurdum insanı Boluyu havadan seyreder,hemde ulaşım sağlanır trafik rahatlar..balonların üstüne konulacak reklam yazıları ve biniş ücreti ilede hem Boluspora hem belediyeye gelir sağlanır..ayrıca Boluda bir yerden bir yere gitmek isteyen araçlar için büyük boy bir zeplin alınırsa trafik sorunu diye birşey kalmaz inanın..tek problem hava akımı fazla olursa balonlar ve zeplin, rüzgarın yönüne göre seben,bulgaristan,ukrayna veya suriyeye kadar gidebilir..o kadar kusur kadı kızında da olur değilmi?...
  • Mehmet AK7 Kasım 2012 . 18:26

   Hocam kalemine sağlık çok güzel dile getirmişsin.

   Yazık ki ne yazık!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak