Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

Yapmayın yıkmayın efendiler ! 

Yapmayın yıkmayın efendiler ! 
  27 Haziran 2018
  Yapmayın yıkmayın efendiler ! Yapmayın yıkmayın efendiler ! Yapmayın yıkmayın efendiler ! Yapmayın yıkmayın efendiler ! Yapmayın yıkmayın efendiler ! Yapmayın yıkmayın efendiler ! 

  Yapmayın yıkmayın efendiler ! 
       Bugün Lise yokuşundan Gölyüzü Mahallesi'ne inen Şehit Kani Caddesi üzerindeki Bolu'muzun kalan son orjinal tarihi han yapısı yol genişletme amacı ile yıkılarak biraz daha geriye yeni malzemelerle yeniden aslına uygun olarak yapılacakmış(!) 

            Envanter no: GÖLYÜZÜ MAHALLESİ   22 PAFTA 155  ADA  7-8 PARSEL  Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 09.09.2009 tarih ve 4424 sayılı sayılı kararı ile tescil edilmiştir. 
          Gölyüzü Mahallesi Şehit Kani Caddesi'ndeki bugün halen varlığını koruyan yığma tuğla kirpi saçaklı kübik mimari 3 katlı yapı,19. yüzyıl döneminin han tipini günümüze taşıyan en önemli yapıdır. Yapının zemin katı taş duvar ve tuğla karışımı üst katlar yığma tuğla duvar ile örülmüştür. Hanın zemin katına eyvanlı basık kemerle girilmektedir. Katlar arasındaki bağlantı büyük döner merdivenlerle sağlanmaktadır. Odalarda asma tavan gömme dolap gibi klasik Osmanlı mimari ögeleri barındırmaktadır.      
           TARİHTE BOLU HANLARI:      Osmanlı devri Kastamonu Vilayeti Salnamelerinde Bolu Sancağı adlı yayınındaki 1299 -1882  tarihli salnamede Bolu'da 24 adet han olduğu yazmaktadır. 1334 tarihli Müstakil Bolu Sancağı Salnamesi'nde Bolu'da 20 adet han olduğu yazmaktadır. 

   

       BOLU ÇARŞISINDA ÇIKAN KOKUNÇ BİR YANGIN FACİASI:        
         Zekai Konrapa'nın Bolu Tarihi'nde “ 987 (1579) tarihinde “Mehmet” adına bir zat tarafından kaleme alınan yazma bir eserin kenarına, sonradan eklenen bir yazıda Bolu'da 1803 yılında Yukarı Çarşı'da çıkan bir yangında 19 hanın yandığı belirtilmektedir. Bu fıkrada deniliyor ki: “İş bu 1218 (1803) senesi Mah-ı  şevval-ül mükerremin 13'üncü Perşembe gecesi, saat altı buçukta (alaturka), Bolu sükunda (çarşı) Nuhoğlu Hanı'ndan ateş zuhur edip bir tarafı “Semerciler” içinden doğru saat kulesi dibinde vaki hanlar kadar ve bir tarafı “eski cami” şerife kadar ve bir tarafı “aşağı çarşıda Tahmis”e kadar aktarlar ve bakkallar ve kuyumcular ve hıffafhane (Ayakkabı) ve bilcümle hanlar ve semerciler ve sair dükkanlar yanmış olup, tahmis (Kuru kahveci) civarında olan saraçlar ve beş-on dükkan ve birkaç han ve yukarda saat dibinde olan birkaç dükkan ve “Seyfizade” çarşısı semtinde bir miktar dükkandan başka bina eseri kalmamıştır.     
        Yanan han adet: 19, 
        Yanan dükkanlar: tahminen 250 

        Aynı caddenin başındaki tarihi yapı daha önce maili inhidam raporu ile (yıkılma tehlikesi bulunan yapı) yıkılmış ve yerine çelik konstrüksyon olarak aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır. Bugün her tarafı dökülen bina orijinaline uygun olarak yapıldığı iddia edilse bile, asla tarihi bir özelliği kalmamış ve yılladır aktif olarak kullanılamamaktadır. 
          Yine İzzet Baysal Caddesi üzerindeki Kültür Bakanlığı'nın 44 envanter nu-marasıyla kayıtlı 1880 yıllarında yapılan, Süreyya Oteli 1999 deprem sonrası kaosundan yararlanarak, rekonstrüksiyon (yıkıp modern teknoloji ile, özgün malzeme olmadan yeniden yapma) kandırmacasıyla betonarme olarak yapılmıştır. Bugün her tarafı tabelalarla kaplı tescilli yapının hiç bir tarihi özelliği kalmamıştır. 
        Bugün yine aynı mantıkla 150 yıl öncesinden günümüze gelebilen ve Bolu'daki tarihi hanların özgün yapısını bize anlatan Bolu'nun orijinal son tarihi yok edilmek istenmektedir. 
         FOUR SEASONS HOTEL 
         Sultanahmet Cezaevi, günümüzde Four Seasons Hotel olarak hizmet veriyor. Cezaevinin inşası 1918-1919 yıllarına dayanıyor.  1980'li yıllara kadar hizmet verdikten sonra yıkmadan yapılan restorasyonla lüks bir otel olarak işletilmektedir. 
         HOTEL LES OTTOMANS 
        Yapı 3. Ahmet'in kızlarından Esma Sultan'la evlenen Sad- razam Muhsinzade Mehmet Paşa, aittir. 3. Selim'in bu yalıda dinlenmek üzere kaldığı bilinir. 1920'ye kadar ailenin elinde olan yalı, ömrünü, 1935'de kum deposu olarak tamamlamıştı. 1980 yılında. Eski haline sadık kalarak restore edilen yalı, 'Hotel Les Ottomans' adıyla tekrar hayata döndü. Otel, her biri farklı 10 süit odadan oluşuyor 
          100 yıl öncesinden günümüze gelebilen ve Bolu'daki tarihi hanların özgün yapısını bize anlatan  Bolu'nun orijinal son tarihi hanı rekonstrüksyon adı altında yok edilmek istenmektedir. yukarıdaki örneklerden görüldüğü gibi, bu ata yadigarı yapı aslına uygun olarak restorasyonu yapılabilir ve turizme kazandırılabilir. 
          *Bu yapı bolunun son özgün han yapısıdır!        
          *Bu bina bize kalan atalarımızın eliyle yapılmış son yapıdır!     
          *Bu yapı çocuklarımıza “işte sizin için koruyabildiğimiz son han yapısı” diyebileceğimiz bir yapıdır!. 
           *Bu yapıyı aslına uygun olarak, yapıldığı döneme ait malzeme ve teknikle restorasyonunu yaparak konaklama amacıyla kullanıma açabiliriz. Eğer bu yapıyı yıkıp yeniden yaparsak elimizdeki son orijinal yapıyı da tarihe gömeriz! 
           
  Lütfen yapmayın yıkmayın efendiler!!!  

   

   


   

  • İsmail YILDIRIM2 Temmuz 2018 . 13:39

   Sayın Belediye Başkanını anlayamıyorum, anlayan da beri gelsin. Bolu turizm kenti olacak diyor, turistik alanları harap ediyor. Sayın Başkan bu binayı yıktınız ve oradaki yolu iki şerit haline getirdiğinizi farz edin ne olacak söyleyeyim mi o uğruna tarihi yıktığınız ve ikinci şerit olan kısım park alanı olacak ve trafik yine o tek şeritten akacak. Bunun gibi 3-4 şeritli olup ta çift taraflı park yüzünden 1-2 şerit yani gidiş geliş olarak kullanılan o kadar cadde var ki. Sayın Başkan yapmayın, tarihimizi, geçmişimizi yıkmayın, o yol olmayınca Bolu'da trafik felç olacakmış gibi düşünmeyin, aynı binayı yeniden yapsanız ne olacak ki, aslı olmayınca sonradan yapılan tarihi bina mı olacak sanıyorsunuz?
  • Halkın Sesi28 Haziran 2018 . 12:55

   Son kalan tarihi binayı da birilerine peşkeş cekip, restoran, cafe olarak verin de tam olsun artık.. Dünyanın neresinde görülmüş, tüm o beldede yaşayan insanların ortak kültür ve değeri olan tarihi yapıları, Restoran, cafe, ayakkabıcı, Hamam yapıp 3 kuruş gelir beklemek..!!!!
   Bu tür yapıların kültürel ve sanatsal faaliyetler için kullanılması gerekirdi.. Ancak Bolu için çok geç artık.. Ya bu kafaları değiştirmek gerek, ya da bu düşünce de ki, bu tür konularla ilgili belde yöneticilerini..!
  • Halil Kaya 28 Haziran 2018 . 11:48

   Ülke olarak bu yıl şu kadar turist bekliyoruz diyoruz ya Antalya ya gelen turist sadece denize gelmiyor dağda taşda zirvede ovada bulunan tarihi yerleri geziyor görüyor buralardan ücretli olan yerlerin geleri azımsanmayacak kadar çoktur.tarimize ve geçmişimize sahip çıkmalıyız diye düşünüyorum
  • bolulu28 Haziran 2018 . 11:27

   Alp'e . Ne zarari var?
  • RealBolu27 Haziran 2018 . 19:17

   O yol yetiyor. Tek yon olsun n olur?
  • bolulu27 Haziran 2018 . 19:16

   Goruldugu uzere restore edilen binalar sadece beton... ne duygu var ne yasanmislik...
  • alp27 Haziran 2018 . 12:58

   NE YARARI VAR YIKIN GİTSİN.
  • Bırakın yıksınlar27 Haziran 2018 . 07:51

   Bırakın yıksınlar, bırakın yaksınlar. Heryerin beton olduğu bir Bolu bitmiştir zaten artık. Bu neyin çabası? Son kalanı da yıkamayacaklarını mı sanıyorsunuz? Bir sabah bir kepçe gelir bir darbe vurur gider. Bir kaç gazete küpürü kalır geriye. Yormayın kendinizi artık. Düzeltmeye çalışmayın insanları. Bırakın yıksınlar...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye Bolu Dezenfeksiyon