Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

Stadion kaderine mi terk edildi?

Stadion kaderine mi terk edildi?
  20 Mart 2018
  Stadion kaderine mi terk edildi?Stadion kaderine mi terk edildi?Stadion kaderine mi terk edildi?

       Stadion kaderine mi terk edildi?
         Hisar Tepesi'nin güney cephesinde 12 sene önce ortaya çıkarılan ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde stadyum özelliğine sahip tek Stadion olan bölge, adeta kaderine terk edilmiş durumda. Tarihi stadionun bulunduğu alandaki tapulu arsalar istimlak edilerek, sahiplerine de uzun zaman önce bedelleri ödendiği halde, bu tarihi değeriminizin bu şekilde bekletilmesine kimse bir anlam veremiyor. 
          Bolu için çok önemli bir tarihi değer olan stdadionun bulunduğu alanın bir an önce çevre düzenlemesi ve bakımının yapılarak, turizme kazandırılması gerektiği ifade ediliyor.  
                
          7.5.2009 tarihli haberimiz
           Batı Karadeniz Bölgesi'nin ilk stadionu çöplüğe dönüştü

          Yaklaşık iki bin yıllık tarihi geçmişi olan ve geçtiğimiz aylarda yapılan kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde stadyum özelliğine sahip Bolu Stadion, sorumsuz vatandaşlar tarafından atılan çöplerle adeta çöplüğe döndü.
          1850-1900 yıl önce yapıldığı bilinen stadionun, Bolu'da ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde açığa çıkarılan ilk stadyum olma özelliğini taşıdığı belirtildi. Stadion'un bulunduğu alana rastgele atılan çöp ve molozlar tarihi kalıntıları çöplüğe çevirmiş durumda. Çevredeki bir vatandaş buraya atılan çöp ve molozlara yetkililerin ses çıkarmadığını söyleyerek, "Tarihi eserlere bu şekilde mi sahip çıkılıyor. Bolu Belediyesi ve Müze Müdürlüğü neden hiçbir şey yapmıyor?" dedi.
          Bilindiği gibi buradaki tarihi stdaion ortaya çıkarıldıktan sonra bölge birinci derece sit alanı ilan edilmiş ve Bolu Belediyesi ile vatandaş ortaklığı halinde yapılacak olan inşaat başlamadan durdurulmuştu.  

          22.12.2012 tarihli haberimiz;
          Hisar Tepesi kurtuldu!

          Geçtiğimiz yıl Ankara Kültür Varlıkları'nı Koruma Bölge Kurulu'nun 5770 sayılı kararı ile sit alanı olan Hisartepe 3. dereceye düşürülmüştü.
         Hisartepe imarına Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin itirazıyla Yüksek kurul Hisartepe'nin 2. derece arkeolojik sit alanı olduğuna karar verdi. 
          Güney yamacında yapılan kazıda bölgenin ilk stadionu ortaya çıkarıldı. Aynı tepede daha öncede yapılan kazılarda birçok buluntuya rastlanmıştı. Bu nedenle Hisartepe'nin 3. Dereceye düşürülmesi kararına Mimarlar Odası Bolu Temsilciliği itiraz etmişti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Bolu Temsilciliği, Hisartepe'yi imara açacak olan kararın iptali için konuyu, Kültür Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'na taşıdı. 
        

         Arkeolojik sit alanı yüksek kuruldan döndü 
        Mimarlar Odası'nın itirazını değerlendiren Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Hisartepe'nin arkeolojik sit alanı olduğuna karar verdi. Kurul karar iptalini "Hisartepe, 2. derece arkeolojik sit alanının, 3. derece arkeolojik sit alanına dönüştürülmesine, ilişkin Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 04.02.2011 tarih ve 5770 sayılı kararını iptaline karar verildi" şeklinde hükmetti.

        “Gelecek kuşakların Hisartepe'nin değerini bilmesi, en çok istediğimiz şeydir”
        Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, "Bolu temsilciliğimizin mücadelesi ile Hisartepe arkeolojik alanı yapılaşmaya açılmayacak, mimarlık ve kent kültürünün kuşaktan kuşağa taşınmasında önemli olan bu tür alanların, kamusal kullanımda korunarak kalması doğrultusunda verdiğimiz mücadelede yüksek kurul sesimizi duydu, gelecek kuşakların Hisartepe'nin değerini bilmesi en çok istediğimiz şeydir."
       

        “Üniversite ve turizm şehri olma yolundaki Bolumuz'un bu değerleri bilmeye, ortaya çıkarmaya, korumaya, yaşatmaya, ve sürdürülebilir turizme kazandırmaya ihtiyacı vardır”    
         Bolu Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Semih Dimicioğlu ise "Hisartepesi korunması, incelenmesi, ortaya çıkartılması gereken arkeolojik alan iken yapılaşmaya uygun hale getirilmiştir. Mimarlar odası Bolu Temsilciliği olarak Hisartepe'nin Arkeolojik tepe haline getirilerek Claudiopolis Kenti'nin Akrapolunü ortaya çıkarmak için gerek ulusal, gerekse uluslararası platformlarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Üniversite ve turizm şehri olma yolundaki Bolumuz'un bu değerleri bilmeye, ortaya çıkarmaya, korumaya, yaşatmaya, ve sürdürülebilir turizme kazandırmaya ihtiyacı vardır" şeklinde konuştu.
   

  • Vatandaş23 Mart 2018 . 10:34

   Parsel parsel satarsınız. doymadınız,bu işine kılıfına yok heralde şimdiye kadar dokunamadılar
  • Metin mert23 Mart 2018 . 00:06

   Belediye kendine rant sağlarsa bir şey yapar, yoksa atılan kalır.çok yazık,Tarihi eserlere böyle sahib çıkacaksınız.altın var deseler atlarsınız

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye Bolu Dezenfeksiyon