Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Para kazanma hırsı...?

Para kazanma hırsı...?
  7 Şubat 2018
  Para kazanma hırsı...?

        Para kazanma hırsı...?
         Evimin penceresinden her gün gözetlediğim, içi tarım toprağı ile dolu hafriyat kamyonu geçerken beynim karıncalanıyor, aklım fikrim birbirine karışıyor ve inanır mısınız şok geçiriyorum o an.
        Yine bir vatandaşımız, tarlasını müteahhide satmış, kepçeler yanaşmış, temel için kazı yapılmış ve çıkan o güzelim tarım toprağı uzaklara götürülüyor. Tarla sahibi seviniyor, bu inşaattan 5-6-10 daire alacağım diye.... Güya geleceğini düşünüyor amma.... hiç düşünemiyor ki acil ve mutlak gerekli açlığını giderecek gıda maddelerini bulamayacak, işte o zaman (AÇ İNSAN TAŞ YER) gerçeğinden, oturup sahiplendiği dairelerin betonlarını yalayacak.
          Geçmiş zamanda bir büyük gazete yazmıştı.... Çok yakın bir zaman içinde, bu gidişle ve bu anlayışla, uygulamalarla, insanlar BETON kebap yiyecekler, ilaveten bende diyorum ki, yanında da ÇİMENTO çorbası.
         Yurdumuzda tarım topraklarını koruma kanunu var. 5403 sayılı yasa. Hem korunacak ve hem de parçalanıp küçülmemesi için Tarım Bakanlığı görevlendirilecek..... Ne acıdır ki Tarım Bakanlığı adı üzerinde hem bu yasayı uygulayacak ve hem de tarım arazilerinin betonla kaplandığına göz yumacak, izin verecek. Ne kadar acı.
        Yetkililer, insanlar, gözünü para bürümüş ilgililer, hiç bilmiyorlar ki TARIM VE HAYVANCILIK demek, yaşamak demektir, beslenmek demektir, nesillerimizi büyütmek, yaşatmak, beyinlerimizi uygar medeni toplumlara erişmek için çalıştırmamız mutlak şarttır.
     Anladık, insanlar şehirlerde yaşıyor diyebilirsiniz AMMA BIRAKIN HAYVANLARDA ÇAYIRLARDA, MER'ALARDA YEŞİLLİKLERDE YAŞASINLAR. Bırakmıyorsunuz ki.... Son gazete haberlerine göre: Maalesef mer'alara BAZ İSTASYONLARI yapacakmışsınız... Yazık, hem de çok çok yazık...
       İnsanlar için gıda maddeleri stratejiktir. Yerini hiçbir şey alamaz. Var olmak için, yaşamak için GÜÇLÜ TÜRKİYE olmak için TARIM VE HAYVANCILIK asla vazgeçilemezdir.
        Hiç vakit kaybetmeden tarım arazilerini mutlak korumamız şarttır Evvela yoklu, sonrada AÇLIK kapımızı çalmadan. şu paraya olan düşkünlüğümüzü terk edelim. PARA HERŞEY DEĞİLDİR....
    Unutmayınız ki: GEÇMİŞİN PİSMANLIĞI GELECEĞİN ENDİŞESİDİR.
                                            Dumlu DEMİRCİOĞLU
   

  • Dursun YILMAZ9 Şubat 2018 . 01:29

     Hocam Türkiye'de en fazla kazanandan başlayarak en alta doğru her bireyin aylık kazancını tespit edip söyleyebilecek bir kurum var mı?Yani demek istiyorum ki kaç kişi ultra kazanıyor ,kaç kişi mega kazanıyor?Gerçekten üretenler ne kazanıyor?
  • NUR7 Şubat 2018 . 23:49

   100 - 500 yıl sonra şu anda yaşayanların hepsi toprağın altında olacak. kiminin kabri dünyalar kadar genişleyip cennet bahçesine dönecek kiminin ki de kemiklerini birbirine geçirecek şekilde daralacak, bunu tarlasını daire karşılığı verenler için değil onları buna itenler için yazıyorum herşey daha çok kazanç olarak görülüyor....milyon dolarlar öteki tarafta işe yaramıyor ;nedir bu para hırsı ;dünyanın en zengini olsanız neye yararsınız ALLAH IN VADETTİKLERİ HAKTIR HESAP GÜNÜ ÇOK YAKINDIR
  • Salih ÖZDEMİR7 Şubat 2018 . 14:33

   Evet toprak koruma kanunu var.Ya uygulayan varmı? Şu anda tarım arazileri Yerel yönetimler önderliğinde devlet eliyle talan ediliyor.Çiftçiye köylüye kredi vereceksin, arkasından  tarım arazilerini altarnatifi olduğu halde kamulaştırıp dükkan veya konut yapılmasına izin vereceksin.Üstelik bizleri yönetenler kamulaştırılan yerlerin etrafında  alınmadık tarla bırakmadılar.Malesef Boluda ki yalaka medya da buna göz yumuyor .Çünki çıkar hesabı yapılıyor.Bolu ovasını bok kokusuna teslim edenler Boluluların sessiz kalması sonucu istediğini yapabiliyor.Sizin benim gibilerde konuşunca provakatör oluyoruz.Yokmu Boluda 5403 sayılı kanunu uygulayacak mercii. Yok .O zaman Ne ile yönetiliyoruz.Zaman gelecek balkonda domates yetiştirecez.Uyumaya devam.
  • cihangir7 Şubat 2018 . 13:46

   köylünün patatesi 5tl yapsa onu 7,10 tl yapsın diye yine bekletir her köy evinde 2,3 tane traktör,taksi, minibüs var tarlalar parça halinde ama devasa traktörler var.geniş arazin olur anlarım,onda var bende alırım düşüncesiyle yapılan bilinçsiz işler.tarım arazilerini koruma diye bir düşünce yok,verimli topraklar böyle giderse betonlaşmaya kurban olmaya devam eder
  • İsmail YILDIRIM7 Şubat 2018 . 13:06

   Sayın Tarık Abacı iyi güzel yazmışsınız ama şöyle orta halli bir Bolu köylüsünün çarşıda kaç tane dairesi var hiç bunu bir araştırdınız mı, eğer köyle bir irtibatınız varsa kendi köyünüzden özellikle patates ekimi yapılan merkez köylerinde yaşayanların merkezde kaçar dairesi var bir araştırmanızı öneririm. Bu arada köylünün ürününün para etmemesi çok büyük bir sorun, köylünün hakkını vermek lazım bunun yanlış anlaşılmasını istemem. Yazarın anlatmak istediği tarım arazilerine sahip çıkmak, mesela Fidanlığın arazisine hastane yapılacakmış merkezde hiç o kadar büyük verimli tek parça bir arazi varmı, işte bu arazilerimize sahip çıkalım, hastane her yere yapılır ama tarım her yerde yapılmaz.
  • TARIK ABACI7 Şubat 2018 . 12:29

   neyapsın köylü dayım patatesin kğ 0,70 krş tarla olmuş arsa vergisi çıkmış 1000 katına sen hiç patates ekip yetiştirdinmi gazete köşesinde gazel okumaya benzemez

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak