Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

İşçilerden grev öncesi yürüyüş

İşçilerden grev öncesi yürüyüş
  12 Ocak 2018
  İşçilerden grev öncesi yürüyüşİşçilerden grev öncesi yürüyüşİşçilerden grev öncesi yürüyüşİşçilerden grev öncesi yürüyüş

         İşçilerden grev öncesi yürüyüş        

         Türk Metal Sen Bolu Şube Üyesi çalışanlar, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alınmaması üzerine eylem yaptı.

         Uğur Mumcu Parkı önünden İzzet Baysal Caddesi boyunca sloganlar atarak yürüyen çalışanlar, İzzet Baysal Heykeli önünde toplandı.

          Burada bir basın açıklaması yapan, Türk Metal Sen Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, “Bu güne kadar kendimizi, toplu sözleşme masasında ifade ettik. Bundan sonra yollarda, meydanlarda da ifade edeceğiz” diye konuştu.

         İzzet Baysal Caddesi boyunca devam eden yürüyüş sonunda açıklamalarda bulunan Türk Metal Sen Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, “Arkadaşlar, Mess'le yürütülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, şu an itibarıyla geldiğimiz nokta, sözün bittiği yerdir” dedi.

         Özgür Elçi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Fedakâr Türk Metal üyeleri, Onurlu metal emekçileri, Demiri bükenler, Çeliği nakış gibi işleyenler. Artık bıçağın eti kestiği ve kemiğe dayandığı yerdeyiz. Artık yolların bittiği, Meydanların ısındığı süreçteyiz. Çalıştık, canımızı dişimize taktık, İş yerini evimiz, tezgâhımızı yatağımız bildik. Artık hakkımızı söke söke alacağımız yerdeyiz. Ürettik, Kazandırdık, Artık kazanacağımız yerdeyiz, Kazanacağımız. Arkadaşlar, Biz kimiz? Gece demeden, gündüz demeden. Üreten biz değil miyiz? Gerektiğinde krizleri tek başımıza göğüsleyip, Fedakârlığın en büyüğünü yapan biz değil miyiz? Kalitesiyle dünyaya örnek olan, Çalışkanlığı dillere destan olan biz değil miyiz?

        Üretim ve ihracat rekorları kıran, Hem işverene, hem sektöre, hem de Türkiye'ye. Kazandıran biz değil miyiz? Evet biziz. Peki, biz ne istiyoruz. Biz çok şey istemiyoruz. Hakkımız olandan başka hiçbir şey istemiyoruz. Şimdi sıra bize geldi. Artık biz de kazanmak istiyoruz. Alın terimizin karşılığını. Çoluğumuzun, çocuğumuzun rızkını istiyoruz. Arkadaşlar, Mess'le yürütülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, şu an itibarıyla geldiğimiz nokta, sözün bittiği yerdir. Evet, sözün bittiği, ama aynı zamanda eylemin başladığı yerdir. Bundan böyle sesimizi, çığlığımızı. İş yerlerimizden başlayarak mümkün olan her yerde duyuracağız. Bu güne kadar kendimizi, toplu sözleşme masasında ifade ettik. Bundan sonra yollarda, meydanlarda da ifade edeceğiz. Biliyorsunuz, geçtiğimiz Salı günü Ankara'da başkanlar kurulumuz toplandı. Burada bir dizi eylem kararı alındı ve mücadelemizin yol haritası ortaya çıktı. Kırmadan, dökmeden ama kararlılığımızdan asla taviz vermeden mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Buradan, yani meydanlardan, sokaklardan Mess'i bir kez daha uyarıyoruz. Taleplerimizi ve teklif ettiğiniz ucube zam oranına tepkimizi sakın hafife almayın. Size uzattığımız eli havada ve karşılıksız bırakmayın.

         Türk Metal Sendikası ve temsil ettiği üyeleri, ülkemizin huzurunu ve istikrarını, iş yerindeki çalışma barışını her zaman göz önünde tutmuş, bugüne kadar ülkemiz ve işyerlerimiz için her türlü fedakârlığı yapmıştır. Ancak geldiğimiz bu aşamada, bizler için yeni bir sürecin de kapıları aralanmıştır.

          Herkes aklını başına toplasın. Yasal mevzuata göre arabulucu raporu sendikamıza iletilmeden grev kararı ile grev uygulama kararı alınamaz. Ancak sendikamız arabulucu raporunu aldığı anda, gerek grev kararını gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaktır.

         Sabrımızın sonundayız ama mücadele azmimiz her geç gün bileniyor. Bu meydanlarda olmayı biz istemedik. Bu soğukta, bu kışta burada olmak bizim tercihimiz değil. Fakat eğer gerekirse, hakkımızı alana kadar da Bu meydanları Mess'e dar edeceğimizi herkes bilsin.

         Metal emekçisi arkadaşlarım, dün, Mess'in çağrısına uyarak yeniden bir araya geldik. Peki ne Oldu? Gene haklı taleplerimiz masada kaldı. Gene bir sonuca ulaşamadık. Hatta yakınlaşamadık bile. Bu beyefendiler bize ne diyor biliyor musunuz? Siz üretmeye devam edin ama iş emeğinizin, alın terinizin karşılığına gelince sesinizi çıkartmayın. Susun. Ne verirsek onunla idare edin. Peki, biz susacak mıyız? Size soruyorum, susacak mıyız? Evet susmayacağız.

          Bıçak kemiğe dayandı. Eylemse eylem, grevse grev. Sonunda zafer mutlaka bizim olacak. Onurlu Türk Metal emekçisinin olacak. Allah yar ve yardımcımız olsun.

         Hepinizi şahsım ve teşkilatımız adına saygıyla selamlıyorum.”

         Elçi'nin basın açıklamasının ardından eyleme katılan çalışanlar olaysız bir şekilde dağıldı.

  • Allah akıl versin14 Ocak 2018 . 13:16

   Sizler caddede aylak aylak kıçınızı gezdirirken şu an işsiz üniversite mezunları okullarında dirsek çürütüyordu. Yüzbinlerce üniversite mezunu sizin aldığınız maaşın yarısına çalışmaya can atıyor. Yeterki bir işimiz olsun diyorlar. Nankörlük etmeyin.
  • Allah akıl versin14 Ocak 2018 . 13:15

   Sizler caddede aylak aylak kıçınızı gezdirirken şu an işsiz üniversite mezunları okullarında dirsek çürütüyordu. Yüzbinlerce üniversite mezunu sizin aldığınız maaşın yarısına çalışmaya can atıyor. Yeterki bir işimiz olsun diyorlar. Nankörlük etmeyin.
  • Bitik Esnaf14 Ocak 2018 . 11:49

   İşçi, emekçi kardeşlerimi destekliyorum.
   Biatçı, yalakalar hemen kendini belli etmiş yorumlarla.

   Ecevit zamanında esnaf yazar kasa fırlattı olay oldu.
   Geçen gün bir inşaat işçisi 'Saray'ın' önünde kendini ateşe verdi YANDAS MEDYA'dan tık yok !

   Yine başına gelmesi lazım bazı şeyleri anlaman için hemşehrim!
  • Gözüünüz doysun emi(!)14 Ocak 2018 . 11:23

   Arcelik fabrikasının önunde onlarca son model araba parketmiş oluyor. Bu işçi gardaşlarımız fabrikaya servisle değil kendi özel arabaları ile geliyorlar. Bunların tuzları kuru. Yüzbinlerce üniversite mezunu işsiz var. Beğenmiyorsanız çıkın işten, ihtiyacı olan çalışssın.
  • Yalaan 14 Ocak 2018 . 00:25

   Ya bi gidin bugün GEÇİNEMİYORUM diyenin cebinde en az 2.000 tl lik telefon var siz neyi kandırıyosunuz arabalar tavan yaptı sıfır arabanın en ucuzu 60 bin her yer araba kaynıyor bugün gecinemiyoruz diyen ıphone X kuyruğuna giriyor. Bugün gecinemiyoruz diyen gidip big mamas ta  madoda 3 4 liraya cay içiyor bugün gecinemiyoruz diyen cebinde parlement marlbora sigara taşıyor bugün gecinemiyoruz diyen spora dyetisyene gidiyor bugün gecinemiyoruz diyen minibüse otobüse değide gideceği yere taksiyle gidiyor siz kimi kandırıyosunuz yatın kalkın bu DEVLETE DUA EDİN  bu is olmasaydı bu kodar rahat olamazdınız NANKÖRLER !!!
  • açın gözünüzü13 Ocak 2018 . 22:54

   ''işçiler'',''proleter'',''vatandaş'',''BE'' rumuzlarıyla yazan garipler.Size biçilmiş kaderinize razı olacağınıza sizlerde meydanlara inseniz,sırtınızdan geçinenleri atmayın ama insanca yaşam ücreti talep etseniz olmazmı.Olmaz,çünkü ekmeğin yarısını sayıları on milyonu bulmayan zenginler,diğer yarısınıda 75 milyon alacak,alsın,almaya devam etsinler.Devam etsinlerki saman dahil tüm tarım ürünlerini dışarıdan alalım.Her şeyi dışarıdan alalımki dış ticaret açığımız artsın,açık artsınki sana,bana daha az ücret versinler,vermeye devam etsinler.Sevgili kardeşlerim.Sen onları düşündüğün kadar onlarda seni,beni düşünselerdi sana insanca yaşayacak ücreti,ücretleri çok görmezlerdi..
  • İscilerrr13 Ocak 2018 . 21:06

   Bunların hepsini tazminatını verip kapı önüne koysalar, cok az bir paraya Suriye'li kackinlari ise alsalar şaşırmamak lazım. İşsizlik yüzde 12 olmuş, oturun oturduğunuz yerde!
  • Birol Karaman 13 Ocak 2018 . 16:32

   Memur kaç para alıyor biri arkadaşa öğretsin
  • BE13 Ocak 2018 . 16:07

   SİZDE AĞLARSANIZ ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNENLER ÖLSÜN O ZAMAN
  • ramazan yavuz13 Ocak 2018 . 13:49

   ben arcelık ıscısıyım ıkı adet trıplex evım son model mercedesım var zam benım neyımekı memur ve emeklıler 3000 tl almıyorlarkı dımı
  • bolulu13 Ocak 2018 . 12:37

   Bu ülkede zenginin neden kafasının rahat olduğunu anladım.
  • alkışlar13 Ocak 2018 . 11:59

   Gelir adaletsizliği dünya liginde üçüncü sıradayız.Bu ülkemizin yüz karasıdır.Milli gelirin eylül 2016 rakamlarına göre nüfusun % 20 sini oluşturan zengin kesim % 47 sini alıyor.Yani tüm parayı 10 tl baz alırsanız, neredeyse yarısını alıyor.En yoksul % 20 ise bu gelirin % 6 sını alıyor.Bir başka deyişle geriye kalan % 80 nüfus milli gelirin % 53 ünü alıyor.Ülkede yaşayanların en önemli sorunudur bu adaletsizlik ve sorunların ana nedenidir.Demem o ki çalışanların örgütlenmeleri,hak mücadelesi vermeleri,meydanlara inmeleri ama yasal sınırlar içerisinde  desteklenmeli ve alkışlanmalı.Çünkü ancak bu şekilde adaletsizlik makası kapanabilir.Onların kazanması tüm çalışanlara yol gösterici olabilir.Alkışlar hak mücadelesi verenlere.
  • BOLUYU SEVEN13 Ocak 2018 . 11:29

   İşçi kardeşimiz işe girinceye kadar ne iş olursa yaparım. Kaç lira verirsen ver yaparım der. Girdikten sonra fabrikayı kapattırmaya çalışır. Burası kapanırsa ne olur benim halim demez. Genele göre iyi ücret aldıklarını biliyorum. Kendimden örnek tam 15 sene okul hayatım sürdü. Devletin çalışanı olduk. 25 yaşında işe başladık. olduk emekli 2250 lira emekli maaşı alıyorum. İşçi arkadaşım 16 yaşında çalışmaya başladı. ben okulda para harcarken o kazandı. Emekli oluncada 3800 lira maaş alıyor. Benimle daima alay geçerdi. Azcık markalı giyin. Evine bi et girsi be adam..... derdi. Şahsi düşüncemdir. Kimseyi bağlamaz.
  • Vatandaş13 Ocak 2018 . 04:35

   Sizin aldınız kimse almıyor.asgari ücretle 12 saat talim eden var.ekmenizden olmayın...
  • Dursun YILMAZ12 Ocak 2018 . 21:48

   Yunanistan'da GREV olduğu zaman Tüm çalışanlar ve Memurlar Greve gider.Bir kişiye yapılan haksızlık tüm Yunan halkına yapılmış gibi farz edilir.Bizde Memur ayrı göbek atar.işçi ayrı göbek atar,bağkurlu ayrı göbek atar.Bizde Grevler sözde sendikalar iş yapıyor izlenimi yaratmak için sadece algı operasyonları için Grev yapılıyor.Yani bu yolla çalışanlar uyutulmaya çalışılıyor.Tüm çalışanlar yani beden ve zihin gücüyle çalışanlar aynı anda öksürmediğiniz sürece Doktor sizlere öksürük ilacı vermez.Ben 13 yıllık emekli işçiyim hala öksürüğüm kesilmedi.Ezilen kitlenin sesi topluca çıkması dileğiyle.
  • Theodor W. Adorno12 Ocak 2018 . 21:04

   Üretimden doğan gücünüzü kullanın sonunda kadar. İşçinin, emekçinin yanındayız...
  • Proleter12 Ocak 2018 . 20:59

   Hepinizin triplex eviniz, villanız var. Her üc senede bir sıfır araba alırsınız. Marka giyinirsiniz. Daha ne istiyorsunuz? Memur ve emekliler ne yapsın?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak