Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

FETÖ Bolu İddianamesi kabul edildi

FETÖ Bolu İddianamesi kabul edildi
  30 Mayıs 2017
  FETÖ Bolu İddianamesi kabul edildi

         FETÖ'nün Bolu örgütlenmesi ile ilgili iddianamesinde çok çarpıcı iddialar yer aldı. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Bolu'daki “Mütevelli heyet oluşumu, dershane, yurt, pansiyon ve okulları kapsayan eğitim yapılanması ile ışık evlerine” yönelik soruşturması kapsamında hazırladığı iddianame, Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.
        Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Bolu'daki “Çatı yapılanması”na yönelik 145 şüpheli hakkında “Silahlı terör örgütünü yönetme” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamede, örgütün Polat A.Ş. üzerinden ilde birçok alanda yürüttüğü faaliyetlere ilişkin dikkat çekici bilgiler yer aldı. Özel olarak hazırlanan Bolu Belediyesi Nikah Salonu'nda 3 Temmuz'da görülmeye başlanacak davanın sanıkları için “Silahlı terör örgütünü yönetme” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
         Örgütün temel taşı Polat A.Ş. 
         İddianamede, FETÖ/PDY örgütünün birçok ilde olduğu gibi Bolu'da da “faaliyetlerini legal olarak sergiledikleri algısını yaratmak” adına şirket, dernek, eğitim kurumları şeklindeki oluşumları kullandığı belirtilerek, bu anlamda örgütün temel taşının kayyum atanan Polat Eğitim Basın Yayın Gıda Turizm Ticaret A.Ş. olduğu ve ildeki koordinasyonunu bu şirket üzerinden sağlandığı ifade edildi. Şirketin 2004'ten günümüze kadarki ortakları ve yönetim kurulu üyeleri ile örgütle irtibatlı faaliyetler içerisinde yer alan kişilerin soruşturma kapsamında tespit edildiği bildirilen iddianamede, özellikle 2014 döneminden sonra şirketin sürekli pay devirleri ile sermaye azaltarak hisse devirleri yapılmak suretiyle küçültülme ve tasfiye sürecine sokulduğu aktarılarak, şunlar kaydedildi;

        “Son dönemde ise şirkette daha önce sigortalı çalışan kişilerin ortak olarak gösterilmeye başlanıldığı görülüyor. Görünürde ticari şirket olan Polat A.Ş.'nin, FETÖ/PDY'nin bütün faaliyetlerinde ana merkez olarak kullanıldığı, finans sağlama, örgüte adam devşirme ve istihdam etme, yeni faaliyet sahaları oluşturma, örgütün stratejisi doğrultusunda yapılacak çalışmalarda karar alma süreçlerinin tamamının bu şirket etrafında gerçekleştiği gibi örgütün il imamı olarak atadığı kişilerin de burada genel müdür-yönetim kurulu başkanı gösterilerek il içerisinde de özellikli statüyle göreve başlamaları sağlanmış.”
         Bolu'ya 4 il imamı atanmış
         Bolu'ya 2006 yılından bu yana 4 “il imamı” atandığı bilgisine yer verilen iddianamede, “Bu anlamda 2006-2010'da il imamı olarak görev yapan ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca işlemleri sürdürülen A.Ş.'nin, 2010-2013'te il imamı olarak görev yapan ve Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'nca işlemleri sürdürülen A.P.Ö. ile 2013-2015'te il imamı olarak görev yapan ve Başsavcılığımızca işlemleri sürdürülen C.K.'nın, Polat A.Ş.'de üst düzey görevde bulundukları belirlendi” denildi.
          Highway Alışveriş Merkezi, örgüt için en önemli önemli yer 
           İddianamede ayrıca TEM otoyolunun Bolu Dağı mevkiinde bulunan bir alışveriş merkezinin, FETÖ/PDY'nin etkinlik ve faaliyetleri kapsamında önemli yerinin bulunduğu vurgulanarak, tıpkı Polat AŞ'de olduğu gibi kayyum atanan “Bolu Dağı AŞ”, “Bolu Tuna” ve “Bolu Lema” şirketlerinin alışveriş merkezi ile bağlantılarının tespit edildiği, çok sayıda şüphelinin bu şirketlerde hissedar oldukları, örgüt ile irtibatlı kişi ve şirketlerin bu çerçevede ticari hayata dahil edildiği, bir yandan da örgüt üyelerine istihdam imkanının yaratıldığı savunuldu.

         Başrolde; Adnan Daylan ve Ömer Baday       
         Çok sayıda FETÖ şüphelisinin irtibatlı şirketlerde SGK kaydının bulunduğunun belirlendiği anlatılan iddianamede, şu ifadelere yer verildi:
        “Bu alışveriş merkezindeki iş yerlerinin kiralanması gibi işlerde dahi örgüt ile irtibat ve iltisaka önem verildiği, bir kısım şüphelilerinin iş yerlerini örgüt ile olan bağlantılarını kullanarak kiraladıkları, bir kısmının da alışveriş merkezi ve şirketlerdeki işçi pozisyonlarını bu yolla sağladıkları, şirkette büyük hissedarlar konumundaki firari sanıklar Adnan Daylan ve Ömer Baday'ın başrolü üstlendiği ve organizasyonda aktif rol aldıkları belirlendi.”

          Derneklere üye birçok kişide “ByLock” tespit edildi        
          İddianamede, Polat AŞ'ye ait binada 28 Temmuz 2016 ve 9 Eylül 2016'da yapılan aramalarda çatı katında gizlenmiş bölümde çok sayıda dernek ve yurtlara ait belgelerin ele geçirildiği bilgisine yer verilerek, eğitim, sağlık, din, sosyal, spor, ticaret, sanayi, inşaat alalarında 10'dan fazla derneğin, üye devşirme ile faaliyetlerin sergilenmesinde araç olarak kullanıldığı ve bu derneklere üye birçok kişide "ByLock" tespit edildiği aktarıldı.

         Finans işleri Adnan Daylan'dan soruluyordu
         Polat A.Ş.'nin yöneticisi Adnan Daylan'ın, örgüt içinde “il imamı” ile eşdeğer görev aldığı ve özellikle finans işlerini organize eden kişi konumunda bulunduğu öne sürülen iddianamede, “il imamları”ndan bağımsız ama onlarla hareket ederek mütevelli heyetini yöneten Daylan'ın, örgütün legal görünümlü şirketlerini ve işlerini takip eden yöneticisi olduğu anlatıldı.
          Bolu dört bölgeye ayrılmış
          İddianamede, örgütün mütevelli heyetinin birçoğunun da Polat A.Ş. ve bağlı kurumlarında ortaklıklarının bulunduğunun belirlendiği ve “il imamları”ndan sonra gelen ve en önemli olan birimin "büyük bölge sorumluları" olduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:
       “Bolu dört bölgeye ayrılmış. Doğrudan il imamına bağlı olarak çalışan büyük bölge sorumlularının neredeyse tamamının Polat A.Ş.'de sigortalı gösterilerek ilimizde bulunmaları ve faaliyetlerini sergilemeleri 'iş gereği' gösterilmeye çalışılmış. Bu kişilerin altlarında 'küçük bölge sorumluları' olarak bilinen üyeler bulunuyor. Küçük bölge sorumluları da Polat A.Ş.'de çalışıyor gösterilmiş. Büyük bölge sorumluları ile eş konumda olan ve ilimize bağlı ilçelerdeki yapılanmadan sorumlu şüphelilerin de bulunduğu belirlendi."
   

  • nejla mert2 Haziran 2017 . 20:35

   Iste fark burada yorumlardan cok guzel anlasiliyor kimin cahil kimin adam gibi adam oldugu ebabil kardesim seni kutlarim Allah yolunu acik etsin ..cahil insanlara ise cevap vermene bile lüzum yok ....
  • ebabil1 Haziran 2017 . 10:21

   Ey Cuma çıkışı leğene 1 lira atınca ahiretimizi kurtardık sananlar Ey ekose ceketle gezip falandan filandan medet umanlar Dünya dediğin iki gün, bir dün bir bugün, yarın Hak divanda bu masumların ahı yakanızı bırakmayacak bu insanlar Bolunun en güzel insanları deselerki malını çocuğunu kime emanet edersin ilk akla gelecek insanlar ama yazık herkes korkudan lal olmuş aman banada sıçrar diye. Eğer bu iddialar suçsa butun türkiye suçludur kimse kimseyi kandirmasin şok şok son dakika falan herkes herşeyi biliyo ama kimin işine nasil gelirse
  • Çarpılmışlar Zümresi1 Haziran 2017 . 07:48

   Hepiniz domuz gibi katır gibi biliyorsunuz bu adamların terörist olmadığını.
   Hepiniz yıllarca bu adamları gördünüz eşşekler gibi tanıyorsunuz hepsini.
   Ama işinize gelmiyor. çünkü çalıyor ama çalışıyor modundasınız. Cebinize para girmeye devam ettikçe, bedavadan döner yemeye devam ettikçe yalakalıklara ve zulme ses çıkartmamaya devam. Evet toplum olarak çökmüş vaziyetteyiz. Vatan haini lafını yalama ettiniz. Ota boka vatan haini. Ne haliniz varsa görün. DOmuz gibi bildiğiniz gerçekleri görmemezlikten gelen o gözleriniz aynı zulmü size de tattırsın. Evet beddua ediyorum ve inşallah ramazanın bereketiyle kabul olur.
  • ash ketchum31 Mayıs 2017 . 19:16

   Ha digitürk aboneliğini iptal ettirmişsin ha kandile çıkmışsın asrın ihaneti bu ya cocuklarini okula gondermisler nasi gonderirler ya boyle bisi olabilir mi bankada paraları varmış şok şok şok çok çarpıcı iddialar bunlar
  • Çarpım tablosu isimli hai31 Mayıs 2017 . 17:21

   Çarpım tablosu isimli hain. Hiç bir şey Pensilvanyadaki iblisin ihanetini golgeleyemez. Bunu bilerek sulandirmaya çalışanlar da onun kadar haindir.  Iblisin yavruları
  • Ali31 Mayıs 2017 . 16:20

   fetöcü çarpılmış .bunların parayla destekledikleri satılmışların 15 temmuzda neler yaptığını görmedinmi..örgüt üyesi olmak için silahlı mı olmak gerek ..vakıfları şirketleri vatanın hayrına mı açtılar..bunların topladığı paralar,himmetler kurban paraları nereye gidiyor..kör müsün hain misin nesin
  • Çarpım Tablosu31 Mayıs 2017 . 08:37

   Abi varya iddialar öyyyle çarpıcı ve öyyyyle çarpıcı ki. Çarpıldım darma dağan oldum. Birisi bana su getirsin soğuk ama kendime geleyim.
   Ama ne çarpıcı iddilar yaaahu. Yani kafayı yiyecem. Gerebecem ölecem yaa.
   Ya bunlar silahlı örgüt de mi? Hepsi katil kötü pis kaka adamlar. İddialar arasında silah bulundurmak adam dövmek felan göremedim ben. Sadece vakıf açmış şirket açmış felen yazıyor. Bu mudur?
   Ama çoook çarpıcı çoook. Tarihte böyle çarpıcı iddia ne görülmüş ne duyulmuş.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak