Bolu'da BolununSesi Gazetesi okunur

Belediye İzzet Baysal'da geri adım attı !

Belediye İzzet Baysal'da geri adım attı !
  14 Haziran 2013
  Belediye İzzet Baysal'da geri adım attı !Belediye İzzet Baysal'da geri adım attı !

        Belediye halkın tepkisine kulak verdi, İzzet Baysal Caddesi'ndeki yanlış uygulamalardan geri atan bir dizi yeni kararlar aldı. İzzet Baysal Caddesi'nde Cephe güzelleştirme adına yapılan işlerin cadde sakinleri tarafından tepkisine neden olduğunu dün ve önceki günkü haberlerimizle gündeme getirmiştik. Bu tepkilerin üzerine dün toplanan İzzet Baysal Caddesi Sağlıklaştırma Komisyonu üyeleri, bir dizi yeni kararlar alarak, daha önce alınan kararları geçersiz kıldılar.
        Bolu Belediyesi Kentsel Dönüşüm kapsamında İzzet Baysal Cephe Sağlıklaştırma Komisyonu 13 Haziran günü yapılan toplantıda aldığı kararları Komisyon Başkanı İ. Haluk İnceler açıkladı.
       Komisyon Başkanı İ. Haluk İnceler yaptığı açıklamada, "Uygulamaların daha sağlıklı ve vatandaşı daha mutlu edebilecek şekilde yapılabilmesi için oluşturulan komisyon her bina için bire bir değerlendirmelerde bulunacak ve uygulamalar bu değerlendirmeler sonucunda yapılacaktır" dedi.
       Haluk İnceler kararların amacının yapılmakta olan 'İzzet Baysal Caddesi Yayalaştırma ve Güzelleştirme' projesine bütünlük sağlamak olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Biz projeye estetik açıdan katkı sağlarken cephelerdeki tabela kirliliğini de önlemeyi hedefliyoruz. Yapılan bu çalışmalar aslen Bolu'nun çehresini daha güzel, daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir hale getirecektir."
        Komisyon Başkanı İ. Haluk İnceler, üyeler Uğur Tunçok, Basri Gökdemir, Ş. Hilal Ercan, Metin Çakmak ile raportör Merve Man'ın imzasını taşıyan kararları şöyle ifade etti:
       -Komisyon incelemeleri sonucunda, mantolaması yapılmış dış cephe boyası temiz durumda olduğu tespit edilen binalara boya müdahalesi yapılmayacaktır.
       -Binaların özel kaplamaları varsa (mozaik, tuğla duvar, kaplama vb. gibi) mevcudu onarılıp temizlenecektir.
       -Komisyonun kararına göre cephesinin bozuk olduğu tespit edilen binalara mantolama uygulaması yapılacaktır.
      -Boya rengi olarak hazırlanan projede belirtilmiş renk ya da beyaz renk uygulanacaktır. Bunun seçimi bina sahiplerince yapılacaktır.
      -Uydu anteni, kablo gibi görüntü kirliliği oluşturan öğeler cepheden kaldırılacaktır.
      -Binanın yağmur olukları, yağmur iniş boruları bozuk ve hasarlı ise bunlara müdahale edilecek ve onarımı yapılacaktır.
      -Cephede bulunan klima üniteleri kaldırılacak ya da projeye uygun şekilde kapatılacaktır.
      -Saçak ve tabela tasarımları projedeki gibi uygulanacaktır. Kurumların ve şahısların tabela tasarımları kendilerine ayrılan yer içerisinde serbest bırakılacaktır. İsteyen projedeki tabelayı isteyen kurumsal kimlik tabelasını bırakılan bu yerlere uygulayabilecektir.
       -Bina cephesine tabela takmak istemeyenler, yapılarına ait camlarda tabela niteliği taşımayacak şekilde kurumsal kimliği ve bununla ilgili reklamları kullanabilirler.
       -Yapılan harcamalar kat mülkiyeti kanununa göre tahsil edilecektir.

        13 Haziran 2013 tarihli haberimiz;

        Cadde de cephe güzelleştirmesi durdu !!! 
         İzzet Baysal Caddesi'ndeki binaların ön yüzünü güzelleştirmek adına başlatılan, ancak her binaya 20-40 bin lira arasında masraf çıkarılarak bina sakinlerine fatura edilen çalışmalar, herkesin tepkisini çekmeye başladı. Yapılan çalışmaların tamamen yanlış olduğunu belirten vatandaşlar; "Güzelleştirme mi yapılıyor, yoksa çirkinleştirme mi?" diye tepkilerini dile getirdiler.        
        

         Bu duvarlar tonlarca ağırlıktaki demirleri taşımaz!    
         Cadde sakinleri, tek tip tabela uygulamasına karşı çıkarak, beyaza boyanan birkaç binanın da hem boya kalitesinin, hem de işçiliğin çok kötü olduğunu belirtiyorlar. Tek tip tabela uygulamasında, binaların ön cephesine konulan demir yığınlarının da mantolanmış köpük kaplı binaların duvarlarında çok büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çeken vatandaşlar; "Tonlarca ağırlıktaki demirlerle, tek tip yapılması düşünülen tabelalar için zemin hazırlandı. Ancak mantolamada kullanılan 5 cm. lik köpük ve sıva kalınlığını düşürsek, en az 15-20 cm çelik dübellerle tutturulması gereken bu demirlerin duvarlara tutturulması bile gelişigüzel yapıldı. Yarın bu demir yığınları vatandaşın kafasına düşünce bunun sorumlusu kim olacak?" diye sordular.      
       
        Gecekondularda kullanılan boya daha kalitelidir!
        Caddede cephe güzelleştirmek adına yapılan işlerden birisinin de binaların ön cephesinin beyaza boyanması olduğunu belirten vatandaşlar; "Bugüne kadar boyanan birkaç binadaki boya kalitesini ve işçiliğini herkes gördü. Gecekondularda bile bu kadar ucuz ve kalitesiz bir boya ve işçilik bulamazsınız. Dış cephesi beyaz bir boya ile boyanmış binalara dikkatli baktığınızda, boya bir sepken yağmurda akıverecekmiş gibi duruyor. Gecekondularda kullanılan kireç badana gibi duruyor. Yapılan bu çalışmalar güya güzelleştirme adına yapılıyor. Ama yapılanlara baktığmızda tam tersine çirkinleştirme yapılıyor" diye tepkilerini dile getirdiler.              
         

         Her bina 20 ile 40 bin lira ödeyecek! 
         Yapılan işlerin kalitesinin meydanda olduğunu belirten İzzet Baysal Caddesi sakinleri; "bu kadar saçma sapan işlere ve kalitesiz işçilikleri göre göre, bir de üstüne üstlük bizlerden bir dünya kadar paralar isteniyor. Her bina cephesine göre 20 ila 40 bin lira arasında değişen cephe güzelleştirme giderini karşılamakla yükümlü bırakılıyor" diye şikayetlerini dile getirdiler. 
       
        
  Sorun nasıl çözülecek?
        İzzet Baysal Caddesi'nde binalarda yapılan düzenlemelerle ilgili hazırlanan proje gereği yüklenici firma tarafından kullanılacak malzemelerle ilgili özel siparişler verildiği, ancak esnaftan gelen itirazlar nedeniyle verilen siparişlerdeki malzemenin kullanılamayacağı gerekçesi ile siparişlerin iptal edilmesi gerektiği öğrenildi. Yüklenici firma verdiği siparişlerden ve iptalden doğan zararın ne olacağı belediye yetkililerine sorarken, ortak bir sonuç alınana kadar cadde üzerindeki çalışmaların durdurulduğu bilgisine ulaşıldı.    
        Yaşanan sorunun nasıl çözüleceği merak ediliyor. 

   

  • asmalı cedid14 Haziran 2013 . 20:58

   asıl tepki gölcük için olmalıydı ama millet uyutuluyor.tabiaat parkı gölcük'e otel yapılacak alış veriş için mekanlar yapılacak tabii bir sonraki adım dışarıdan yiyecek içecek getirmek yasak olun ca millet uyanır.uyan millet degerlerin bir bir gidiyor.parasız piknik yeri kalmayacak nerdeyse.buraları kimler işletiyor kimler yapacak buraları bir araştır.
  • ahmet sarı14 Haziran 2013 . 18:30

   ihale kaldı yine ugur tuncoka  haluk inceler yine yırttı. bide imar komisyon başkanı. şunlara başlamadan bir baksaydınızya.....eeee izzet baysal caddesi çok uzakta.ugurbeye yazık ediyorsunuz....adam ı taşlatacanız  boluda
  • GOCA BOLULU14 Haziran 2013 . 15:51

   CADDENİN TAM ORTASINDA TÜM HEYBETİYLE KAPKARA DURAN EVKUR BİNASINI DA BOYAYACAK MISINIZ?
  • ÖZNE BOLU14 Haziran 2013 . 14:48

   BASİRETSİZ BECERİKSİZ YÖNETİCİLER SİZİ.ALLAH BİZİ İNŞALLAH TEZ ZAMANDA SİZLERDEN KURTARIR.BENCE BÜTÜN CADDE ESNAFI ARZU HANIMA TEŞEKKÜR BORCLU.DEMEKKİ TEPKİ GELİNCE ETKİ OLUYOMUŞ,OZAMAN NAPACAZ ZORAKİ VE HOŞ OLMAYAN PROJELERE KARŞI CIKACAZ.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak