Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Ballı proje, girişimcisine ödül kazandırdı

Ballı proje, girişimcisine ödül kazandırdı
  3 Haziran 2011
  Ballı proje, girişimcisine ödül kazandırdıBallı proje, girişimcisine ödül kazandırdıBallı proje, girişimcisine ödül kazandırdı
     Bolulu arılar artık bal yapmak için o orman senin bu orman benim dolaşmıyor. Orman onların ayağına gelmiş. Araştırmalar yapılmış, arıların bal yapabilecekleri türden ağaçlarla bir orman oluşturulmuş. Bölgenin doğal bitki örtüsüne uygunluk da gözetilmiş. Sonuç, şimdi bölgede 'bal üretim' ormanları var.
  Kilometrelerce uçuyor, binlerce çiçeğe konuyorlar. Arılar bal yapmak, insanlara yetiştirmek için vızıldayıp duruyor. Ama bu projeyle belki de arıların o kadar yorulmalarına gerek kaymayacak! Geliştirilen ve uygulanan bir proje ile orman arıların ayağına geldi.
      Orman Genel Müdürlüğü'nün başlattığı 'bal orman' projesi ödül getirdi. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'nün 3 farklı yöreye uyguladığı proje, Avrupa girişimcilik ödülü aldı. Uygulandığı bölgeye önemli oranda ekonomik katkının yanı sıra kaliteli bal üretimini de sağlayan projenin yaygınlaştırılması hedefleniyor.
  Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, Orman Bakanlığı'nın başlattığı bal orman projesini üç bölgede uygulamaya geçirdi. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'nün koordinasyonunda Düzce Üniversitesi ve Yığılca Kaymakamlığı'nın işbirliğiyle hayata geçirilen Yığılca Bal Orman Projesi, KOSGEB tarafından ülke çapında düzenlenen girişimcilik projesi yarışmasında birinci oldu. Aynı proje, Avrupa'yı kapsayan Avrupa girişimcilik ödülüne katıldı. 399 proje arasından sıyrılarak Avrupa girişimcilik ödülünü almaya hak kazandı.
        Ödül getiren proje, Bolu ve Düzce'deki arı üreticilerinin yüzünü güldürüyor. Düzce'deki projedeki çalışmaları, belli bir merkezde yürütmek için 2 yıl önce Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) kuruldu. Geçen yıl uygulama sahaları belirlenip proje başlatıldı. Planlama yapılırken farklı aylarda çiçek açan ve arıların 6-7 ay yararlanabileceği türler seçildi. Yığılca'nın doğal bitki örtüsü ile uyumlu ıhlamur, kestane, akasya, kiraz, erik, sofora gibi 15'e yakın tür fidan ve böğürtlen gibi çalılıklar dikildi. Ayrıca, polen ve nektar bakımından zengin kekik, faselya gibi otsu bitkilerin yetişmesi için tohumlama çalışmaları yapıldı.
      İlk aşamada Akçaören ve Ahmetçiler köylerinde 50 hektar, Hoşafoğlu köyünde ise 5 hektarlık bir alan bal üretim ormanı olarak belirlendi. Dikim çalışmasına sonradan Tuğrul köyündeki 10 hektarlık alan da eklendi. Daha sonra bu alanların genişletilmesi ile toplam 255 hektar büyüklüğündeki orman içi açıklık alanlar bal üretim ormanı olarak ağaçlandırıldı. Yığılca'da arıcılığı geliştirmek için, bir yandan gerekli olan altyapı hazırlandı, bir yandan da onu işleyecek kişilerin eğitim çalışmaları yapıldı. Ana arı üretimi kursuna katılan 27 kişiye sertifika verildi. Devlet, yerel yönetim, üniversite ve üretici birliğinin bir araya gelmesiyle örnek bir proje oluşturuldu. Yığılcalılar balın yanı sıra polen, arı sütü, arı zehri ve propolis de üretebilecek. Başlangıçta baldan yılda yaklaşık 1 milyon TL'lik bir gelir elde edileceği hesaplanıyor. Bu rakam kısa zamanda öngörülenin çok üstüne çıkacak.
  Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli, Orman Genel Müdürlüğü'nün Türkiye çapında başlattığı projeyi kendilerinin 3 alanda hayata geçirdiğini söyledi. Köstereli, projenin bölge insanına ekonomik katkı sağlamayı amaçladıklarını anlatıyor: "Proje için 200 bin TL masraf yaptık. Ancak yaptığımız masraflara değdi. Yöre insanı her yıl yaklaşık 900 bin TL gelir elde edecek." Köstereli, Avrupa çapında yapılan bir yarışmada girişimcilik ödülü almalarından dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti.
  Yığılca Bal Üreticileri Birliği Başkanı Nusret Kara da bal ormanlarına dikilen ağaçların yetiştiği zaman ilçelerindeki arıcılığın daha da gelişeceğine vurgu yaptı. Bu sayede yeni iş imkânları doğacağının altını çizen Kara, "İlçemiz yıllardan beri göç veriyor. Böylelikle vatandaşlarımız tekrar kendi ilçelerine gelerek burada arıcılık yapacak, yeni bir iş imkânına kavuşacak." diye konuştu. Kara, şu anda ilçelerinde 4 bin arılı koloni bulunduğunu, bal ormanlarının devreye girmesiyle beraber bu rakamın 10 yıl içerisinde 10 bin adet arılı koloniye çıkacağını umduğunu aktardı.
  Hocatman köyünden arı üreticisi Ayşe Uğurlu, projeyle modern arıcılığa geçtiklerini dile getirerek, "Arıcılığın teknik bilgilerini öğrettiler. Sonra ana arıcılık üretim amaçlı kurslar sağladılar. Tabii atadan kalma bilgilerle giderken birden modern arıcılığa geçtik. Şimdi modern arıcılık yapıyoruz." ifadelerini kullandı. Asar köyünden arı üreticisi Cevriye Şahin de 15 kovan arısının olduğunu ifade ederek, bilgi eksikliğinden yakınıyor: "15-16 kovan arım var. Bir hastalık olsa onu bilemiyorum. Bal almasını bilemiyorum. Arıcılığı 9 seneden beri yapıyorum ama bilinçli yapamıyorum. Hatalarım çok oluyor. Her sene arılarım ölüyor. Arıcılığı öğrenmek için kursa gelmeyi düşünüyorum."

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri