Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

İzzet Baysal Şükran Günleri başladı

İzzet Baysal Şükran Günleri başladı
  11 Mayıs 2011
  İzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladıİzzet Baysal Şükran Günleri başladı

     Bolu'da, İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali, 'şükran yürüyüşü' ile başladı.

     Bolu'ya eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda (yapıldığı günkü değerleriyle) 288 milyon TL harcayarak 127 eser kazandıran hayırsever işadamı İzzet Baysal'ı anmak amacıyla düzenlenen festivalin açılışı dolaysıyla İzzet Baysal Caddesi'nde tören düzenlendi.

      Törene, Vali İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, diğer protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı. Törene, halkın katılımının çok az olması dikkat çekti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, İzzet Baysal anıtına çelenkler konuldu.

      İzzet Baysal'a vefa borcumuz var   

      Bolulular adına İzzet Baysal'a teşekkür konuşmasını Emekli Subaylar Derneği Başkanı Ahmet Şerafattin Yamaner yaptı. Yamaner konuşmasında;

     "İzzet Baysal şehrinde doğduk, büyüdük, okuduk. Onun yaptırdığı eserlerde çalışıp ekmeğimizi evimize götürüyoruz.
    Onun şehrinde, Onun yaptırdığı Hastanelerde tedavi görüyoruz.
    Bolu dışında nerede olursanız olun Bolu deyince İzzet Baysal'dan söz açılır.
    Bolu deyince İzzet Baysal, İzzet Baysal deyince, Bolu akla gelir. İki isim birbiri ile adeta özdeşleşmiştir.
    İzzet Baysal'a hepimizin vefa borcu var" dedi. 
   

         İzzet Baysal'ın izinden gidiyoruz

         İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, törende yaptığı konuşmada, vakfın her kuruşunda İzzet Baysal'ın emek ve alın teri olduğunu belirterek, "Yüz milyon lirayı aşkın bu varlığı hiç tereddüt etmeden, evlat bildiğin biz Bolululara bıraktın." dedi. Vakfın harcamalarında tasarrufu şiar edindiğine dikkat çeken Baysal, şöyle devam etti: "Tüm giderlerimizin üzerinde titizlikle durduk. Bu nedenle, Maliye Bakanlığı'nca yıllık gelirimizin yüzde 5'ini yönetim giderlerine harcamamıza cevaz verilmişken, vakfın yönetimi için harcadıklarımız hiçbir zaman yüzde 1'in üzerine çıkmadı. Her sene bütçemizin 2/3'ünü vakfın amaç ve yatırımlarına ayırırken, kalan 1/3'üyle mal varlığımızı artırdık. Böylece İzzet Baysal'ın vefatından sonra geçen 11 yılda Bolumuza 22 eser daha kazandırdık. Ayrıca, mal varlığı da 16 milyon daha artmış oldu."
       Ahmet Baysal, İzzet Baysal'ın izinden gittiklerinin altını çizerek, "Yeğenlerinden üyemiz ablam Mebrure, sana bu yıl iki eseriyle daha şükranlarını sunuyor. Eşiyle birlikte, bugünlerde Kalıcı Konutlar semtinde ikinci bir anaokulu ve Emine ve Mehmet Baysal lisemizi bir spor salonu inşaatını başlatıyorlar. Bu yıl ikisi de 24 Kasım'da öğretmenlerimize armağan edilmiş olacaklar." diye konuştu.
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun da İzzet Baysal'ın 'Bolu için ümit demek' olduğunu aktararak, "Onun bıraktığı eserlerden yararlanan, hastanesinde tedavi olan, okulunda okuyan herkes, bu dünyadan iyiliğin kaybolmadığını içinde hissederek yarınlara ümitle bakmaktadır" şeklinde konuştu.

      Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu Valisi İbrahim Özçimen de İzzet Baysal'dan övgüyle bahsetti. Daha sonra Bolu Belediye Bandosu eşliğinde İzzet Baysal Caddesi boyunca Anıt Park'a kadar 'şükran yürüyüşü' düzenlendi. Yürüyüş sırasında Bolu Sportif Havacılık Derneği'nin hazırladığı, "İzzet Baysal izindeyiz, eserlerini ileriye götüreceğiz" yazılı pankart taşıyan motorlu paraşüt kentin üzerinde gösteri uçuşu yaptı. 

      Anıtpark'ta Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından Festival alanındaki stantların açılışı yapıldı. Festival Alanı'nda Köroğlu'nu oynayan folklörcüler izleyicilerden bol bol alkış oldı.    

      Festival, 13 Mayıs'a kadar çeşitli etkinliklerle sürecek.
   

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak