“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Muhtarlar taleplerine kısmen ulaştı

  10 Ocak 2005

  Bolu İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde bulunan 4 bölge, Aladağ İşletme Müdürlüğü'ne bağlanmak istenmişti. Bu aşamada Aladağ İşletme Müdürlüğü'nün de Karacasu'ya taşınmak istenmesine 80 kadar muhtar itiraz etmiş ve AKP Merkez İlçe Başkanı İsmail Gezgin'e itirazlar iletilmişti. Bunun üzerine hareke-te geçen Başkan Gezgin, milletvekilleri Mehmet Güner ve Metin Yılmaz ile Orman Bölge Müdür Vekili Veli Barak-lı'yı muhtarlarla bir araya getirdi. Muhtarların Aladağ İşletme Müdürlüğü'nün Karacasu'ya taşınmasına tepkili olduğunu gören Milletvekili Mehmet Güner, İşletme Müdürlüğü'nün şu anda Karacasu'ya taşınmasının durdurulacağını açıklamak zorunda kaldı.

  Bolu İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde yer alan Çaydurt, Demirciler, Belkaraağaç ve Kökez Bölgeleri, Aladağ İşletme Müdürlüğü'ne bağlanmıştı. Değişikliğin kendilerine tabela değişikliği olarak belirtildiğini belirten köy muhtarları, Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü'nün de Karacasu'ya taşınacağını duyunca tepki göstermişlerdi.

  AKP Merkez İlçe Başkanı İsmail Gezgin'i, Muhtarlar Derneği Bolu Şubesi olarak ziyaret eden muhtarlar, Aladağ İşletme Müdürlüğü'nün Karacasu'ya taşınmamasını bu karardan vazgeçilmesini istemişlerdi. Bunun üzerine Gezgin, AKP Bolu milletvekilleri Mehmet Güner, Metin Yılmaz, Karacasu Belde Belediye Başkanı İsmail Erkoç ve Orman Bölge Müdür Vekili Veli Baraklı'yı Orman Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda karşı karşıya getirdi.

  Toplantıda konuşan Orman Bölge Müdür Vekili Veli Baraklı, "Bolu Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı 4 orman işletme şefliğini Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü'ne, buranın idare merkezini de Karacasu'ya taşımayı planladık. Bunu yaparken de her hangi bir siyasi baskı değil, Bakanlığın 2003 yılında gönderdiği genelge baz alınarak bu çalışmalar yapıldı. Bundan önce köylüler yakacak ihtiyacı için 2 şeflikle muhatap olurken, bu sayıda 1'e düşürülmüş oluyor. Şu anda kullandığımız idari bina bize yetmiyor. Bu nedenle Karacasu'ya taşınma gündeme geldi. Bunun altında her hangi bir şey aramak haksızlık olur" dedi.

  Tabela değişikliğinin kendileri için önemli olmadığını belirten Muhtarlar Derneği Başkanı Cemalettin Danışman, "Şu ana kadar yapılan hiçbir uygulamada muhtarlar ve dernek olarak açıklama yapmadık. Burada da ilk başta bizlere isim değişikliği var denildi. Sesimizi çıkartmadık. Çünkü biz işimize bakarız, tabela önemli değil. Ancak sonradan duyduk ki, Aladağ İşletme Müdürlüğü'de Karacasu'ya taşınacakmış.Muhtarların asıl tepkisi buradan kaynaklanıyor. Bu mesafe uzak. Her gittiğimizde İşletme Müdürü'nü bulamazsak, tekrar şehir merkezine dönüp tekrar Karacasu'ya gitmemiz gerekecek. Bizim Karacasu'yla her hangi bir çatışmamız yok. Milletvekilleri bizim temsilcilerimiz. Bu nedenle köylülere kimsenin eziyet etmesine izin vermemelisiniz. Onun için köylü siz milletvekillerine oy verdi. Bu güne kadar yapılan atamalara, siyasi iradeye duyduğumuz saygıdan ötürü hiçbir şey demedik. Ancak bu uygulamayı durdurun" ifadelerini kullandı.

  Muhtarlara hitap eden Karacasu Belde Belediye Başkanı İsmail Erkoç, "Bizim Aladağ İşletme Müdürlüğü'nün Karacasu'ya taşınması için özel bir çabamız olmadı. Orman teşkilatı bu taşınmayı uygun gördü. Bolu'ya 10 dakika mesafemiz var. Bolu olarak açılmamız gerekiyor, burası kapalı kutu olamaz. Alınan bu karar doğru bir karar" şeklinde konuşması muhtarların tepkisini çekti.

  Metin Yılmaz ise muhtarların kendileri için baş tacı olduğunun altını çizerek, "Muhtarlar bizim baş tacımızdır. Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü'nün bir bölgede toplanmasına katılıyorum. Ancak sorun Karacasu'ya taşınmasından kaynaklandığı gözüküyor. Buna Karacasu'da bulunan köyler bile itiraz ediyor. Buna göre bir karar verilmeli" ifadesini kullandı.

  Muhtarların en çok tepkisini çeken Mehmet Güner ise, "Değişiklikler her zaman sıkıntı yaratır. Alışkanlıklarımızdan vazgeçmeyi sevmiyoruz. Haklı sebeplerden dolayı tepkilerini gösterenler var. Samimiyetimle söylüyorum ki, bu tamamen idari bir değişikliktir. Allah şahidimdir ki, Karacasu'yu değerlendireyim diye düşünmedim. Bürokrat atamalarında etkimiz oluyor. Ancak bürokratların çalışmasına karışmıyoruz. Şu anda keşke idare böyle bir karar almasaydı diye düşündüm. Bu konuda hedef olduğum için üzüldüm. Burada düzeltecek bir konu varsa oturur düzeltiriz" dedi.

  Muhtarlardan gelen tepkiler sonrası milletvekilleri, Orman Bölge Müdür Vekili Veli Baraklı ve Muhtarlar Derneği Başkanı Cemalettin Danışman arasında toplantı yapıldığı ve taşınma kararının şimdilik durdurulmasına karar verildiği belirtildi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak