Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Mudurnu'da tifo alarmı!

Mudurnu'da tifo alarmı!
  17 Ekim 2006
  Mudurnu'da tifo alarmı!

  Mudurnu Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda eğitim-öğretim gören 25 öğrencide tifo hastalığı belirtisi saptandı. İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde tedavi altına alınan öğrencilerin hayati tehlikeleri bulunmuyor. Tifo hastalığının görülmesi üzerine Bolu Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü alarma geçti.

  Mudurnu'da tifo hastalığı görüldü. Mudurnu Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda eğitim-öğretim gören 25 öğrenci, evlerine döndüklerinde ateş, karın ağrısı ve kusma belirtileri gösterince, aileleri tarafından Mudurnu Devlet Hastanesi'ne götürüldüler. Burada yapılan ilk tedavilerin ardından İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne sevk edilen çocuklarda tifo belirtileri saptandı. 

  Çeşitli şikayetlerle hastaneye başvuran öğrencilerden alınan dışkı ve kan kültürleri İzzet Baysal Tıp Fakültesi ve Uygulama Hastanesi ile Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Laboratuarı'na tahlile gönderildi.

  Tifo belirtileri sonrası açıklamalarda bulunan Bolu Vali vekili Hüseyin Doğan, "İzzet Baysal Kadın-Doğum ve Çocuk Hastanemize, Mudurnu ve Taşkesti beldesinden ateş, karın ağrısı, kusma ve halsizlik şikayetleriyle toplam 15 hasta müracaat etmiştir. Yapılan ilk değerlendirmede ateşe sebep olan nonspesifik bir barsak enfeksiyonu olduğu düşünülmüş, hastaların buna yönelik tedavilerine başlanmıştır. Şu an itibariyle genel durumu kötü hastamız yoktur. İleri tetkik için dışkı ve kan kültürleri hastanemize ilave olarak, İzzet Baysal Tıp Fakültesi ve Uygulama Hastanesi ile Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Laboratuarı'na da gönderilmiştir. Hastalığa neden olan etken, Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Laboratuarı'ndan gelecek sonuçlar doğrultusunda belirlenecektir. Konuyla ilgili Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü ve Mudurnu Sağlık Grup Başkanlığı gerekli incelemeleri yaparak gereken tedbiri almıştır" diye konuştu.

  Mudurnu'dan her saat çeşitli şikayetler nedeniyle İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne sevk edilen öğrenciler gelmeye devam ediyor.

  TİFO nedir?;

  Mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın mikrobu çomak şeklindedir. Tifo basili adı verilen bu mikrop, çoğunlukla tifolu hastaların dışkılarında veya idrarlarında, kanlarında, tükürüklerinde veya vücutlarında görülen deri döküntülerinde bulunur. Tifo salgınına, lağım suları karışmış içme suları veya lağım suları ile mikroplanmış yiyecek maddeleri neden olur. Salgın daha ziyade yaz ve sonbahar aylarında görülür. Hastalık, mikrop vücuda girdikten yaklaşık 7?15 gün sonra ortaya çıkar. Hastalığın ilk günlerinde yorgunluk ve baş ağrıları görülür. Fakat hasta yatmak ihtiyacını hissetmez. Birkaç gün sonra ateş yavaş yavaş yükselmeye başlar. İştahsızlık, baş ağrısı, burun kanaması, bronşit, mide ve bağırsak bozuklukları ile birlikte ishal görülür. İlk belirtilerin ortaya çıkmasını takip eden birkaç gün içinde ateşi daha da yükselir. Göğsünde karnında ve sırtında pire ısırığına benzeyen kırmızı lekeler belirir. Bu günler içinde tansiyon düşer, nabız da yavaşlar. Hastalığın üçüncü haftasında karın gerginleşir ve şişer. Dışkı ise yumuşaklaşır, bağırsak kanamaları görülebilir. Bademcikler iltihaplanmış, hasta zayıflamıştır. Üçüncü haftanın sonlarından itibaren, ateş düşmeye ve diğer belirtiler kaybolmaya başlar.
  Tifo kalbi, beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkiler. Bu nedenle iyi tedavi şarttır.
  Hastaya süt, yoğurt, ayran, hoşaf, meyva suları, limonata, portakal suyu, yumurta sarısı, yumurtalı çorbalar, iki kere çekilmiş etten yapılmış köfteler, sebze ve meyve püreleri verilir. Çok su içirilir.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak