Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

 • Boluspor kümeyeİlgili haberi göster

 • Yazık14.06.2024 00:34

  Savaş başkan elini taşın altına koydu ve BOLUSPOR u en kötü senaryoları yaşamasına mani oldu, hesapta olmayan geçmiş borçlar falan filan kaçmadı ödedi , zaten gelir yok , Gölcük ten yine hatırı sayılır gelir sağlanıyordu onuda akp hiç etti elinden aldı eeeee ne bekliyorsunuz savaş başkan enayimi en iyisini yaptı çekilmekle .
 • Alp14.06.2024 00:13

  Boluspor olduğu için bshsettiğin sosyal etkinlikler yapılmıyor. Bir Boluspor var sanki. Klube devlet para mı aktarıyor
 • Bolulu1413.06.2024 16:39

  Sayın; "inadına Boluspor", Boludan adam da çıkar, Boluspor büyük işlerde yapar, bu konuda kimsenin şüphesi yok ama bir an evvel Bolusporun akil kişilerinin bir araya gelerek Bolusporun geleceğini konuşmaları lazım, yoksa bu şekilde kısır döngüden zarar gören tek kurum Boluspor. Sadece futbolcuya para yatırmakla Boluspor finallere çıkamaz, çıksa da bir sonraki sene düşer ve oluşan borcu kimse ödeyemez ve Bursasporun düştüğü hallere düşeriz. Uzun vadeli program yaparak, geleceği planlamak lazım yoksa bir başkan daha çıkar yine cebinden milyonlar harcar, yeni topçular alırlar belki playoff oynarlar yada bu seneki gibi ilk maçta elenirler, bu kısır döngü devam eder gider. Amacın Boluspor markasının daha farklı noktalara getirmek olmalı ve bu işin de sadece futboldan değil, diğer amatör branşlarda da yapmak lazım, bir de işin ilginci belki bir topçu parasına bir amatör dalda Bolunun adı çok daha fazla duyurulabilir. Bir de Avrupa şampiyonasında Boluya maç verilmesi konusu var ki buna inanın güldüm, öyle bir şey olabilmesi için en az 30-40.000 lik bir stad olması lazım ki bunun Boluya yapılması zaten imkansız. Bolunun seyirci sayısından bahsetmişsiniz, tarih kaç 2007 aradan neredeyse 20 sene geçmiş, arada başka bir tarih daha var mı o kadar seyircinin geldiği, yok? yeni şeyler söylemek lazım, yeni bir şeyler yapmak lazım yoksa bu iş böyle gitmez, gidemez, bu şekilde kimse para vermez, verdikleri para yetmez.
 • inadına Boluspor.13.06.2024 15:29

  Ne yapalım kapatalım mı kulübü? Savaş başkan gibi 4-5 adam çıkmaz mı Bolu'dan. Çıkacağını hepimiz biliyoruz. O zaman Boluspor şampiyon da olur. Seyircisi de. Bu da Bolu'ya kazandırır. Siz kabul edin yada etmeyin dünyada futbol endüstrisi diye birşey var. Bazı şehirler spordan kazanır. Bolu öyle olması gereken bir şehir. Spor turizmi olması için bir takımının olması lazım, o takımda tabiki şanlı Boluspor. Stadının olması lazım. Tesislerinin ve konaklama imkanlarının olması lazım. 2032 Avrupa şampiyonası Türkiye ve İtalya'da yapılacak. Bir stadımız olsa bir iki maç vermezler miydi bu güzel şehire? Koskoca sanayisi olan şehirlerin takımları ile kıyaslamayın Boluspor'u. Onlarda sanayi olduğundan nüfus çok, seyirci çok. Boluspor'un da hatırı sayılır bir seyicisi olduğunu 2007 deki finalden biliyoruz. Başarı gelirse seyirci de gelecektir. Olayı seyirciye bağlayıp durmayın. Spor turizminden bahsediyoruz.
 • Bolulu1413.06.2024 10:17

  Eski para yeni para hususlarını gündeme getirenler bence laf kavutturuyorlar. Eski para yazılsa ne yeni yazılsa ne siz bile ne denilmek istenildiğini anlamışsınız, hala neyi mazeretini öne sürüyorsunuz. Sadece Savaş Başkan kendi cebinden 150 milyon lira harcamış boru mu mu, ne var elde, 1000-2000 kişi maçlara ancak gidiyor onları eğlendirmek için mi? daha diğer yöneticilerin ceplerinden harcadıkları, Boludaki şirketlerden alınan aynı ve nakti yardım ve bağışlar, federasyondan gelen paraları uç uca ekleyin bakalım sonuçta ne ortaya çıkıyor. Ha derseniz ki bu rakamlar küçük, o zaman siz ödeyin de Bolusporu hak ettiği yere çıkartıverin bir zahmet. Biz ne diyoruz, sizler neler diyorsunuz. Yıllık harcanan paraya bakın elde ne var bir de buna bakın, bu sizin beğenmediğiniz, küçümsediğiniz ama cebinizden bir kuruş harcamadığınız halde eleştiriyorsunuz ya bu paralar ile hangi alt yapı tesisi yapıldı, hangi genç yetenek keşfedildi, alt yapıdan hangi futbolcu çıkartıldı, başka hangi amatör branşta sporcular yetiştirildi, yerel veya Ulusal başarılar elde edildi. Sonuç SIFIR koskoca bir sıfır, o halde hala neyi savunuyorsunuz, bana savunduğunuz şeyi bir anlatın lütfen, yani yine böyle yöneticiler gelsin ceplerinden milyonlar harcasınlar, Bolunun zenginleri bağış yapsınlar o paralarda turist gibi her yıl takım takım gezen topçulara verilsin, bunu mu istiyorsunuz!
 • UZMAN 13.06.2024 10:17

  Boluspor da olan su; her sene aynı terane.! Lige iyi başlıyor, falan Filan.. Tam diyorsunuz ki, tamam, bu sene şampiyonuz.. iyi de takım.. zavallı seyirci de peşinde . ligde üste, takımda iyi. bir yere geliyoruz sonlara doğru.. Derken sıhirli bir el dokunuyor ve darmadağın.. Sanki süper lige cikilmak istenmiyor.!! Bı bakın geriye, aynı şey her sezon tekrarlanıyor !!! İlginç degilmi.????
 • Tuhaf13.06.2024 09:36

  Bu lige yeni çıktığımızda Erol Kapuzuz diye bir futbolcumuz vardı.Bolu da bakkalı manavı kasabı gazetecilik ve köşe yazarlığı yapıyor diye açıklamada bulunmuştu.Dayı senin bu açıklamalarına göre dünyada futbola nokta koymak gerekiyor.Peki nasıl oluyorda dünya bir meşin yuvarlağın peşinde koşuyor.İşine bak , kendi branşlarınla ilgilen.
 • Bolulu13.06.2024 09:19

  Ya 30 sene gecti hala kafanizdan su sifirlari atamadiniz, 60 trilyon 150 trilyon ne? Yazdiklariniza katiliyorum ama en sinir oldugum sey hala eski para ile hesap yapilmasi
 • Zekayi 13.06.2024 01:05

  Kendince bir şeyler karalamış da Bir de rakamlardaki sıfırları atsa belki Boluspor’a faydası olurdu Ne o trilyonluk hikayeler O kadar para Realmadrid harcamıyor
 • İnadına Boluspor.12.06.2024 23:05

  Boş yapıyorsun birader, senin kafanda yazarlar olduğu sürece ve basının gücünü silah gibi kullanarak Boluspor'a böyle düşmanlık yaptığı sürece bu memleket 1 adım ileri gitmez. Boluspor o paraları devletten alıp harcamadı birader, o paraları nereden isteyeceğini ve istediğin kültür sanat yerlerini kimlere yaptirtabilecegini gayet iyi biliyorsun. 3 seçim Boludan tulum çıkarıp gezinenlerden isteyeceksin. Birde trilyon değil artık kafanı mağaradan çıkar. Boluspor Bolu'nun en büyük değeridir. Bunu da o kafana sok.
 • İnsanlık kümeye - II12.06.2024 22:28

  Aha şimdi avrupa şampiyonası başlıyor. Tut ki şampiyon olduk. Hangi yaraya merhem şimdi bu. Futbolda en büyük biz mi oluyoruz yani. Peki olduk. Sonra!? Memlekette, dünyada, sosyal adalet/ gelir dağılımı düzelmiş mi oluyor. Açlar yine aç, fakirler yine fakir, çaresizler yine çaresiz. Yeryüzünün her tarafından yine oluk oluk kan ve acı akmaya devam ediyor. Yine güçsüzlerin iniltileri feryatları dinmiyor. Pardon. Haa! Bak onların seslerini de, vicdanımızın sesini de bastırıyor bu endüstriyel sporun gürültüsü. Bu yeryüzünün, dünya zindanının her tarafında işkence gören mazlumların çıldırtıcı çığlıklarını perdeliyor. O işe yarıyor evet. Profesyonel (endüstriyel) futbol toplumların afyonu. Sadece futbol mu!? Yürü bre yalan dünya/Sana konan göçer bir gün….
 • İnsanlık kümeye12.06.2024 22:27

  Bütün halkı kapsayan amatör sporlar hariç profesyonel (endüstriyel) sporlara yapılan bütün yatırımlar, harcamalar hep israf gibi gelmiştir bana nedense. Bir sporcuyu yetiştirene kadar milyonlar harcıyorsunuz, diyelim ki başarıyor. Sonuç; bir altın madalya! Bir takıma milyonlarla yatırım yapıyorsunuz, dünyada şampiyon oluyor. Sonuç; bir kupa! Evet okunan milli marş, gönderde bayrak da var. Evet bu gurur da okşuyor. Bir gece sokaklarda bağırış çağırış, caddelerde klakson, höykürmekten ses kısıklığı, suni bir sevinçten esrimek, kendinden geçmek. Eee! Başka?;Başka canıyın sağlığı!.. Hangi acıya deva? 81 milyona, yeryüzüne faydası ne bunun? Bütün bu milli servet bunun için mi harcanıyor yani? Bir madalya, bir kupa! Profesyonel sporlar için harcanan milli kaynaklar tüm halkın faydalanabileceği, halkın fiziksel, ruhsal sağlığına yönelik amatör sporlara, amatör yatırımlara harcanırsa daha faydalı olur gibi geliyor bana. Sahi, bir zamanlar bunun kadar önem verdiğimiz, sanki birinci olsak başımızı göğe erdirecek, bütün sıkıntılarımızı dertlerimizi unutturacak, ekran başına yapışıp kaldığımız, hayat memat meselesi bir Eurovizyon şarkı yarışmamız vardı. N’oldu o? Bi keresinde birinci de olduk ha! Baktık ki bir şeye yaradığı yok, çekiverdik kuyruğunu, vazgeçtik katılmaktan. Yıllardır kaybınız ne bundan; Hiç!
 • Müthiş12.06.2024 22:23

  Bu yazıyı Bolunun tüm bilbordlarına astırmak lazım. 150 milyon senelik ne uğruna, üç beş holigan bağırsın küfür etsin diye.
 • Bolulu12.06.2024 20:35

  Parayı kaznanan futbolcu para azsa oynamaz yani adamlara lüks hayat yaşatıyoruz ortada bir b.yok.Futboldan bizene bir faydası varmı boş iler .
 • Gocabolulu12.06.2024 19:52

  En pahalı uyku ilacı futbol.
 • fahri Sarıçiçek..12.06.2024 19:38

  Savaş başkan aslında bırakma taraftarı degil?Ama Bolulu olupta futboldan anlamayan angutlar Başkana çok yüklendiler adamı hasta ettiler?Kimse karışmasa iş yoluna girecek ama içimizdeki Sahtekarlar işi bozmayı çok iyi biliyorlar..Başkan giderse çok pişman olunacak çok?
 • İbrahim12.06.2024 19:03

  Sayın yazar verdiği rakamlarda ısrarla trilyon , katrilyon kullanmış, işi ve sonuçlarını olduğundan daha vahim göstermiş. Oysaki trilyon katrilyon 2006 da kaldı.
 • Cadde Esnafı12.06.2024 17:18

  Şehrin hayrına saydığınız kültürel, sanatsal ve sportif yatırımlar siyasilere göre show yapilacak potansiyeli olmadığı için hiçbir zaman tercih edilmez maalesef sayın Biltir.. Hele hele Belediye Başkanı Tanju Özcan'in zaten ilgi alanının uzay kadar uzağında..
 • Çilekeş Emekli12.06.2024 17:13

  Kultur mu, Zanat mi .? Borda mu, Bolda'mu.. Güldümeng beni :))
 • Yeseye12.06.2024 17:09

  Geçmişde yaşayan biri olmalısınız ki para birimini bike kafa karıştırmak için ısrarla farklı yazıyorsunuz Boluspor ucu bucağı bir kaç milyonluk bir takım. Onuda yayın gelirleri federasyon gelirleri v.s karşılıyor. Yapılan ne okursa olsun karşı çıkan bir güruh hep var olacak. Devam et
 • Murat Akman12.06.2024 16:31

  Kalemine sağlık, her satırına katılıyorum, kesinlikle 18 yaş ortalamasında bizim çocuklardan kurulu bir takım olmalı, kaşarlara para kaptırılmamalı, veteran ve köy turnuvalarının seyirci ortalaması daha fazla, oyuncular profesyonellerden daha azimli ve istekli
 • cemil12.06.2024 16:02

  FUTBOL-CEMAAT-PARTİ..Bu 3 oluşum da toplumları ayrıştırmak için kurulmuştur.. NOKTA..!!! Ülkelere ve kişilere zerre faydası yoktur.ve üçünde de dönen paraların haddi hesabı yoktur..futbola kimse spor demesin..en basiti,hadi takım kurup maç yapalım denen her her etkinlik kavga ve husumetle bitiyor..
 • Bolulu1412.06.2024 15:12

  Sayın Bıltır, bu yazının altına neredeyse tüm Bolulular ve Bolusporlular imza atar. Aktif futbol hayatının her bir senesini ayrı bir takımda geçirmiş, hiç bir takımda dikiş tutmamış oyunculardan ne umuluyor ki dediğiniz paralar veriliyor. Yine Boluspor adı ve markası ile diğer branşlarda da başarılar hem de şu başarısızlıklara harcanan paraların onda hatta yirmide birine yapılabilir, yine söylediğiniz gibi altyapı nerede o da yok. Hatta alt yapıda bile hala torpil döndüğü, falanca yöneticinin yakını vs gibi ileride amatörde bile olmayacak kişilerin profesyonel yapıldığı, yetenekli ama arkası sağlam olmayan gençlerin de kahve köşelerine itildiğini hep duyuyoruz. Çok güzel yazmışsınız ama bakalım bu söylediklerinizi dikkate alacaklar mı, yoksa rant daha mı tatlı gelecek!
 • Aladağ12.06.2024 14:01

  Süper bir yazı olmuş Levent Hocam. Ben de katkıda bulunayım. Boluspora bu paraları vermek yerine ilkokul ve ortaokul çocuklarına voleybol, basketbol kursu verilir. Müzik kursu verilir. Bugün voleybol, basketbol, futbol kursları ayda 700 800 lira. Müzik kursları daha pahalı. Üç beş tane ergen ve ergen ikisi stadda böğürsün diye milyonlarca lira para akıtıtılıyor Boluspora. Bugün boluda okullarda doğru düzgün sporu olan okul yok. E5 kuzeyinde spor salonu olan okul yok. Koca okullarda spor salonu yok. Bunlar yapılsın önce
 • Oğuz Kaan'dan Atatürk'eİlgili haberi göster

 • Bolulu12.06.2024 09:13

  Herkesin ilham alması gereken ve 20 yıl önce yazılmış olmasına rağmen güncelliğini koruyan bir yazı. Saygılar.
 • Bolu lu12.06.2024 08:27

  Yurdaer bey ne diyorsa doğru söylüyordur
 • Gölcük baştan aşağı yenileniyorİlgili haberi göster

 • Melek15.06.2024 01:34

  Boluspor Gölcükten aldığı gelir dışında hiç ilgilenilmemişti belediyemizde keza öyle. Devlete geçmesi çok isabetli olmuş, her yönden yenilenip güzelleşiyor , korunuyor Gölcük tabiat harikamız
 • Aladağ12.06.2024 14:27

  Asıl turbun büyüğü Gölköyde. Girişte 50 lira para alınıyor, başka da bir şey yok. Heryer çöp içinde. Her tarafta yer ateşi yakılmış. Araç ile ormanın içine giriliyor, atvler ayrı dert. Offroadcılar ayrı. Buraya da el atılması şart. Bir de göl etrafında pıtrak gibi biten tesisler.
 • Bolulu12.06.2024 07:42

  Ya hu gölcükten banane. Bizi parasız almıyorlar oraya.
 • Vakvak11.06.2024 23:48

  Rant bungalovu yüzünden belediyenin elinden uçtu gitt.Hesaplar bozuldu ellaaammm
 • Akil11.06.2024 21:31

  Yenilendiği zaman yani bakım onarım işleri bittiğinde bizim meşhur " İllede sen" i kapıdan içeri sokmayın !!!!
 • Gölcük 11.06.2024 17:54

  Zaten bolulular gitmiyor onlar yaylaya gidiyor. Giriş ücreti çok yüksek olsun araç başı 500 lira falan.
 • Bolulu11.06.2024 17:02

  Paşaköyüne bir cami yaptı balık yetistir içinde garajların oraya pazar yeri gibi bir şey yaptı sonra yarısı iptal etti yıkıldı falan bir işten anlamaz Tanju Mülteciler üzerinden yol alır falan filan olay bu.Gölcüğü çöplüğe çevirdi.
 • Bolulu11.06.2024 16:55

  Bu işler belediyenin yapacağı bir halt değil hazır parayı doğru dürüst harcayamıyorlar hizmet anlayışı yok sıfırlar yani.
 • eğitimci11.06.2024 16:03

  Olması gereken buydu belediye yıllarca hesapsız gelir elde etti buna rağmen bakım yapmadı bakım sıfırdı.
 • Bolulu11.06.2024 15:59

  Oraları yabancılar kırdı hep dış güçlerin işi
 • Üniversitemizde derin bir örgütlenme mi var? İlgili haberi göster

 • Metin Çelik13.06.2024 00:07

  Yabancı ülkelerde 1000 usd ile 5000 usd arasında Para alarak diploma veren üniversitelerin olduğunu, basından defalarca okuduk Ne olmuş Yani Oralara gidip diploma alan hangi ülke öğrencisi olursa olsun Diploma alırken, Bizim üniversitelerimizin içerisine de sızmış birileri diploma veremez mi. demek ki birileri çıkmış Yabancılar bunu yapıyorsa biz neden yapmayalım düşüncesi ile onlar da kendilerince bir yol bulmuş olamazlar mı. Acaba hangi ülkenin devlet görevlilerinin ve zenginlerinin çocukları aynı Yöntemlerle ülkesi dışındaki üniversitelerden para alıyorlar bunlar genellikle Siyasetçilerin çocuklarının Paralı askerlik yapması gibi. Yine Paralı diploma alan ve ülkesi içerisinde Çeteleşmiş devletin içerisinde egemenleşmiş olanların çocuklarından başkası olamaz. Onlar Yarın kendi ülkelerinde sahte diploma ile Profesör olurlar Bakan olurlar. Ülkemizde de bunların örnekleri olmadı mı. Masraflarını da Ülkemize gelirken Bir kaç yüz gram uyuşturucu sokuyorlardır bunu gariban aile çocukları yapabilir mi Parası olmayan gelip ülkemizde okuyabilir mi. Peki Onların ülkelerinde üniversite yok mu. demek ki başka ülkeden alınan diploma daha tatlı geliyor olmalı. Yani Bu Sistem Çok uzun yıllardır bilinen ve devletlerin ilgili kurumlarının bilgisi olmadan asla yapılamaz bir kaç üniversite hocasının bunu tek başına yapabilmesi mümkün olamaz Polis kuş uçurtmaz
 • Metin Çelik12.06.2024 23:56

  Afrikalı Öğrencilerle ilgili Üniversitemizin Rektörü suçlanmak istenmekte. Ben Soruyorum Rektör Ne yapabilir. Öğrenci gelmiş Kayıt yaptırmış, öğrenci belgesi almış yabancılar şubesinden ikametini almış ve süreci tamamlamış . Öğrencinin derse girip girmediğini kim kontrol edecek tabii ki ders hocası. e peki ders hocası öğrencinin gelip gelmediğini bölüme ve öğrenci işleri birimine bildirmemişse bunun sorumlusu Rektör mü olmalı. Peki Aynı durumda Türkiyeden Yurt dışına giden öğrenciler ki onların çoğunluğu Bürokrat ve zengin çocukları Onların aldıkları diplomalar acaba sorgulanmış mı Onlar üniversiteye gitmiş mi. yoksa gitmeden Tıp hukuk mimarlık mühendislik diplomaları alıp ta yine babaları dayıları Ülkemizdeki Yönetimin egemenlerinin çocuklarının diplomaları ne kadar gerçek Bunun en güzel örneğini KIBRIS üniversitelerinde SAHTE Diploma adı altında basına Yansıyan haberlerden öğrenmiştik. Hiç Üniversite okumadan daha doğrusu üniversiteye gitmeden diploma alan Biz yine de Aristokrat çocukları diyelim Onların Türkiyedeki Üniversitelerde hangi görevlere getirildiği Nasıl doçent profesör yapıldığı yine üniversitelerden devlet idarelerine nasıl büyükelçi konsolos yapıldığını Bizi yönetinlerin diplomalarının sorgulandığı bir ülkede her durumdan şüphe etmek lazım. Lütfen Rektör Hocayı suçlamayalım Asıl suçlu İÇ İŞLERİ Bakanlığıdır
 • Metin Çelik12.06.2024 23:49

  Yıllar önce tıp fakültesinde bir öğretim üyesi üniversite Yönetim Kurulu izni ile Yurtdışında bir üniversiteye geçici görevle Bir yıllığına gitmişti. Ben O şahsın Yurtdışına gitmediğininden şüphelendim şikayet başvurusunda bulundum. Emniyet genel müdürlüğü O Öğretim Üyesinin görevlendirildiği üniversiteye hiç gitmediği tespit edilmişti Yargılama Yapıldı Yargı kurumunda da O şahsın korunduğunu düşünüyorum. evet ceza aldı. o cezayı para cezasına çevirdiler. görevden ihraç edilmesi gerekmekte iken, görevden ihraç etmediler. Ona madalya taktılar Madalyayı Ona ceza vermemekle o dönemin ilgili hakimleri ve savcıları takmışlardı adam bir de üniversiteye bir yıl sonra görevlendirildiği kuruma gittiğini görev yaptığını ve raporunu yazmış üniversite rektörlüğüne sunmuştu. Yani tam bir DOLANDIRICILIK suçu işlemişti. görevi kötüye kullanmaktan yargıladılar. oysa ki Kamu görevini kullanarak dolandırıcılık yapmak ve daha bir çok suçu aynı aynı anda işlemek İşlediği suçlardan Yargılanmadı DOLANDIRICILIK Suçundan Yargılanması gereken Ahlaksız Pislik. Yalnızca görevi kötüye kullanmak suçundan yargılandı Bunu neden yazıyorum Bu ülkede Üniversitesince Yurt dışına görevli gönderilen ama Yurtdışına gitmeyen O kadar çok Öğretim Üyesi görevlisi Personeller var ki. İşte Onlar Hep korundu Onları koruyanlar Dekanlar Rektörler ve Hakim ve Savcıların bazıları ve Yök içerisinde bir gurup
 • Şeytanlar12.06.2024 16:18

  Bu Ülkede hukuk kalmadı . Yapanın yaptıkları yanına kaldı diyoruz . Şuna bakın suç örgütü gibi . Sn Rektör bu öğrencilere siz öğrenci belgesi veriyorsunuz ,öğrenciler de yabancılar polisine gidiyor ikamet alıyor. üniversiteye uğrayan var mı. Bu öğrencilere nasıl diploma veriyorsunuz Sahte diploma mı. bu çocuklar çetelerin eline düşürse, memleketlerine buradan ne götürüyorlar . Memleketlerinden de uyuşturucu kuryeliği yapan olursa , bu çocuklar istanbulda bir suç örgütü içerisine girerse sorumlusu kim olacak . üniversiteye gelmediği halde bunlar nasıl mezun olacak . siz bu diplomaların altına nasil imza atacaksınız . hukuk devletinde polis jandarma nerede hakim savcı nerede . bu kepazelik için açıklama yapmayacak mısınız . başınızı kuma mı gömeceksiniz

GÜNÜN SÖZÜ

Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

SON YORUMLAR
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak