Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Mengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandı

Mengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandı
  19 Haziran 2024

  Mengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandı ...

  Mengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandıMengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandıMengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandıMengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandıMengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandıMengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandıMengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandıMengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandı

        Mengen Geleneksel “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” coşkuyla kutlandı

         Değerli Gazeteci ve Fotoğrafçı arkadaşımız Merhum Hüseyin Varlık tarafından 7 sene önce başlatılan “Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği” bu yıl Mengen Pazarköy’de büyük bir ilgi ve coşkuyla kutlandı.

          Protokolün açılış konuşmaları ile başlayan şenlikte, Yöresel Davul- Klarnet Ekibi gösterileri ardından, Yaren Ekibi ile eğlence ve Cezayir oyunu oynandı. Yöresel kıyafetlerle toplu fotoğraf çekimleri ile devam eden şenlikte, Damat giydirme adeti, Emre Tuna’dan yas, nohutlu pilav ayran ikramı, Mehmet Özgen ve Murat Aydemir'in sahne almaları ile şenliğe katılanları büyük bir coşku içinde doyasıya eğlendiler.

         Şenliğin mimarı; HÜSEYİN VARLIK

         Programın sunucusu Merve Varlık Turan; “Şenliğimize bugün burada toplanmamızın adımlarını 7 yıl önce atan, bu şenliğin mimarı olan, canımız babamız Hüseyin VARLIK’ı anarak başlamak istiyorum. Artık bedenen aramızda değil ama bugünleri hissediyorsa çok mutlu olduğuna eminim. Mengen sevdalısı foto Hüseyin VARLIK’a yaptığı tüm hizmetler için teşekkür ediyorum.

        "‘Elbiseni giy gel, şenliğe renk ver.’ Yola bu sözlerle çıktık"      

         ‘Elbiseni giy gel, şenliğe renk ver’ Yola bu sözlerle çıktık. Aslında her elbise, her renk, her motif geleneğimize, geleceğimize ve kültürümüze güç katıyor. Bizleri köklerimize daha çok bağlıyor. Bugün burada, köklerimize, geçmişimize ve kültürümüzün derinliklerine bir yolculuk yapmak üzere toplandık. Mengen Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği, sadece bir festival değil; bizi biz yapan değerlere, geleneklerimize ve kimliğimize sahip çıkma adına bir buluşma noktası oldu. Yöresel kıyafetlerimiz, atalarımızın yüzyıllar boyunca süren yaşam mücadelelerinin, sevinçlerinin ve hüzünlerinin sessiz tanıkları. Her bir kumaş parçası, her bir dikiş, atalarımızın ellerinden, yüreklerinden süzülerek bugüne ulaşmış. Bu kıyafetler, sadece giysi değil, tarihimizi ve kültürel mirasımızı taşıyan, yaşayan eserler.

        “Bu birlik ve beraberlik, bize gücümüzü, dayanışmamızı ve ortak değerlerimizi hatırlatıyor”

         Bugün burada, farklı köylerimizden ve yörelerimizden gelen dostlarımızla bir aradayız. Her birimiz, kendi kültürel zenginliklerimizi paylaşarak, büyük bir mozaik oluşturuyoruz. Bu birlik ve beraberlik, bize gücümüzü, dayanışmamızı ve ortak değerlerimizi hatırlatıyor. Bu zenginlik, gelecek nesillere bırakacağımız en değerli mirasımızdır. Bu anlamlı günde, bu güzel etkinliği organize eden ekip arkadaşlarımıza, emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Atalarımızdan miras kalan bu değerleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak, hepimizin görevi. Bu şenlik, bize bu görevin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Sevgili hemşerilerim, değerli misafirler; bu kültür hazinemizi yaşatmak ve yüceltmek için hep birlikte çalışmalıyız. Mengen 7. Yöresel Giyim ve Kültür Şenliği’nin hepimiz için unutulmaz anılarla dolu, keyifli ve anlamlı bir etkinlik olmasını diliyorum” dedi.

          Mengen Belediye Başkanı Vural TURAN konuşmasında; “Şenliğimizin amacı, hep bir arada kaynaşmak, kültürümüzü babadan oğula aktarabilmektir. Önemli olan birlik beraberlik içinde olmaktır. Bunun içinde hepimiz elimizden geldiğini yapmaya çalışacağız” diye ifade etti.

          Yöresel kıyafet şenliğini rengarek kıyafetleri ile renklendiren yerel halk ile ilçe dışından gelen davetliler büyük bir coşku içinde, yöresel kıyafetlerin yarattığı renk cümbüşü içinde birlikte doyasıya eğlendiler.  

  • Cumhur Bandakçıoğlu20 Haziran 2024 . 10:01

   Öncelikle Hüseyin Varlık'ı Rahmetle anıyorum. Festival kesinlikle Bolu'nun en önemli kültür festivalidir. Kesinlikle sahip çıkılmalı ve desteklenmelidir. Kültürle Miras adına sahip çıkılmalıdır. Varlık Ailesinin tüm bireylerini ve festivale destek veren herkesi kutlarım.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak