Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

At Yaylası'nda kaçak yapılarla mücadele sürüyor !

At Yaylası'nda kaçak yapılarla mücadele sürüyor !
  15 Mayıs 2024

  At Yaylası'nda kaçak yapılarla mücadele sürüyor ! Tel örgüler ...

         At Yaylası'nda kaçak yapılarla mücadele sürüyor ! Tel örgüler yıkıldı, vatandaşlar isyan etti!
          Bolu At Yaylası'nda devlet arazilerinde yapılan kaçak yapılaşmaya karşı kepçeyle yıkım işlemi yapıldı. Vatandaşlar tel örgüleri tekrar kullanabilmek için kendileri söktü.

         Bolu’da özellikle At Yaylası bölgesinde, hukuki olmayan yapılaşmaya karşı kesin önlemler alınıyor. Bolu Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün direktifleri doğrultusunda, 100 dekara yakın devlet arazisi tel örgülerle çevrilmiş ve kaçak yapıların yıkımı için ekipler harekete geçti. At Yaylası, Paşaköy, Civril, Kızılağıl, Kılıçarslan, Kürkçüler, Karamanlar ve Ağaççılar köylerine hizmet veren bir yayla alanı olarak biliniyor.

        Bölgedeki kaçak yapılar, jandarma eşliğinde güvenlik önlemleri alınarak, tel örgüler ve çitler kepçe yardımıyla yıkıldı. Yıkım süreci, yayla alanlarını hayvanların serbestçe otlayabilmesi için açma amacı taşıdığı belirtildi. Vatandaşlar tarafından yapılan ekimler de, devlet arazilerinde usulsüz olduğu tespit edilince, ürünler kepçeyle söküldü.

  • Hacı Ahmet22 Mayıs 2024 . 10:22

   Devlet diyor ki boş hazine arazilerini tarıma açalım, isteyen çiftçilere kiralayalım derken yaylalarda telle çevrilmiş çiftlerin yıkılması, buraları dedelerinin dedesinden buyana kullanan insanları mağdur etmenin alemi varmı, kaldı ki yaylacılık sadece Bolu ilinde mi var çoğu illerimizde var, kanuni düzenlemeyi yaparsın buraları öncelikli olarak üretici çiftçiye yirmi yıl, kırk yıl gibi zaman dilimi uygulayarak kiralarsın, ev yapandan da evini kullanma amacına göre, zevkine yaşıyorsa buna göre, sadece malının başında duruyorsa ona göre vergi alırsın. İnsanları devletle karşı kaşıya getirmek sadece birilerinin ekmeğine yağ sürmektir.
  • Bolulu20 Mayıs 2024 . 08:47

   Yıkılsın acımayın o topraklar tüm vatandaşlara ait devlet malıdır. Kimse devlet malını gasp edemez
  • Paşa köylü 19 Mayıs 2024 . 08:05

   Hadi buralarda kanun uygulanıyor da diğer yerlerde aynı durumlar söz konusu değil mi?Gezin Bolu'nun bütün yaylalarını aynı manzara.
  • Rüzgar17 Mayıs 2024 . 16:12

   diğer yaylalara ve gerede yaylalarınada bir baksınlar zahmet olmazsa
  • ibo17 Mayıs 2024 . 15:53

   buralar büyük futbol takımlarına verilseydi o zaman kimsenin sesi çıkmazdı. o zaman bahsettiğiniz mera kanunu işlemezdi, köylüler buralara sahip çıksın. yaylaların sınırları büyümesin artık..
  • Bolulu17 Mayıs 2024 . 14:15

   Çiftçiler desteklensin , hayvancılık desteklensin Ama bu demek değildir ki devletin arazisini önüne gelen telle çevirip sahiplenecek, betonarme evler yapıp yaz kış yaylada yaşayacak Hayvancılık, çiftçilik yapan yöre halkına dokunulmasın Ama yapılan evlerde belirli bir standartta olmalı 2-3 katlı apartmanlar dikilmemeli veya bir ailenin tüm oğullarına ev yapılmamalı Ev yapanlar gerçekten o yörenin halkı mı hayvancılık yapıyor mu bakılmalı Yaylalar tatil sahifesine çevirilmemeli
  • Kamil17 Mayıs 2024 . 12:45

   Kemal bey, yasak kardeşim yasak. Küçükbaş, büyükbaş, ekmek, biçmek, üretmek yasak. Kapitalizm her şeyi ayağınıza getiriyor zincir marketlerle, komprador gıda tröstleriyle. Sanayisinde islenmiş gıda maddelerinin hepsi var orda. Etinden, sütünden, yağından, zerzevatına kadar. Hepsi kazık fiyata, katkı maddeli, kimyasallı mimyasallı amma. Hijyen! Yerden! (ki artık mecbur yiyeceksin) Hem ömrü uzatıyor bunlar! Kapitalist üretim kapitalizme üretir, halka değil. Bir malın ucuza satılmasına, halkın gıdaya ucuza erişimine asla müsade etmez. O nası mı oluyo? Ahanda böyle : https://youtube.com/shorts/X239EgsoTuo?si=Qr6lPtiebt9woU5d
  • Kemal Gülgönül17 Mayıs 2024 . 10:23

   Bolu Atyaylası Osmanlı dan bu yana Paşakoy. Sandallar. Urumşahlar. Ağaççılar. Kürkçüler. Çivril. Karamanlar ve Çatak köyünün yaylasıdır. Her köyün kendine ait yayla yeri vardır. Yayla içinde evler ahırlar. küçük bahçeler ve Çevresinde bostanlar bulunur. Avlaarkası, Sülüklük. Musuratlar. Gölyanı. Eskiyayla ve Topuk Çayırı hayvanlar için mera alanıdır. 1980’lere kadar Ustyaka köylerinde keçi ve koyun sürüsü olan çok sayıda aile vardı. Her evde Karasığır ve manda bulunurdu. Bu yaylalardaki bostanlarda aile ihtiyaçları ve hayvan yemi için için mısır fasulye patates yonca ekilirdi. 1980’lerin sonuna doğru ormanlara zarar veriliyor diye Keçi yasaklandı. Zamanla tarımdan geçinilmesi zorlaştıkça köyden şehire göç başladı. 1999 depreminden sonra şehire yakın Köyler mahalle yapıldı. Tarlaları arsaya dönüştürülüp evler yapıldı. Hayvani olan veya emekli olup emekli maaşı ile geçinemeyen aileler yaylalara yerleşti. Atadan deden kalan yerlerini yeniden ekip biçmeye birkaç inek tavuk besleyerek yaşamaya başladılar. Bir kaç yıldır önce yaylalarda bostan yapılması yasaklandı. Emekli insanlar 300 500 metre kare yere ihtiyacı için bir şeyler ekmesinin kime ne zararı var. Meralar geçmiş 20 30 yıl önce on binlerce hayvana yeterliyken şimdi beş ineğe mi yetmiyor? Köyün insanlarının dededen kalma yerindeki bostanına müdahale edilmesi durdurulmalıdır. ve Acilen yasal bir statü oluşturulmalıdır. 90'larda tapu verilen gecekondularda Devlet Arazisindeydi.
  • Aladağ17 Mayıs 2024 . 08:14

   Boludaki yaylalarda sorunlar bitmez. Rantın olduğu, kanunların nizami olarak uygulanmadığı yerlerde böyle dertlerin sonu gelmez. Hayatında bir tane ağaç dikmeye insan gidiyor yayla evinin önüne ağaç dikiyor. Acaba neden. Yaylaya evini yapıyor vatandaş, sonra hop oraya garaj, buraya odunluk hemen etrafı çevirmeye başlıyor. Çözüm çok zor. Ancak bir şekilde bu konuya devlet dahil olmalı. Yaylaların bulunduğu bölgelerde boş alanlara abartmamak kaydıyla ev bila bedel ile ev izni verilmeli. Devlet buralarda parsel oluşturup vatandaşa ev izni vermeli
  • Ahmet17 Mayıs 2024 . 05:26

   Boluda sadece at yaylasında yapılıyor bu yıkımlar. Oysa başka yüzlerce yayla var. Oralarda herşey serbest.
  • Bolulu1416 Mayıs 2024 . 14:51

   Bu iş iyice abartıldı. Hayvancılık yapılması için konulan kanun insanların villalarına yazlıklarına döndü babalarının malı gibi çitle çeviriyorlar.Sonra hayvancılkk bitti diye ağlıyorlar. Yapın o zaman kardeşim
  • At Yaylası Villaları16 Mayıs 2024 . 10:50

   Hayvanlar koku yapıyor diye şikayet edenler bile olmuş duyduğumuz kadarıyla. Çayıra çıkan yol üstündeki villavari evlerin bahçeleri ne zaman yıkılacak sayın Vali? Bu adamlar torpilli mi yoksa?
  • Korucu16 Mayıs 2024 . 09:39

   Heyyt! ANAdolu kadınının duruşuna, bakışına bak be! Korkmak, tırsmak, boyun eğmek, eğilmek yok;Dimdik. Ordu mu durur lan bu heybetin karşısında! Bi de karşısındaki erkeklerin duruşlarına bak.
  • Yaylak ve kışlak16 Mayıs 2024 . 00:22

   Yaylalarda evi, villası, apartmanı olanlar, 4342 numaralı mera kanununun 20. maddesini dikkatle okumalı. Yetkililer bu kanuna göre gereğini yapıyor, kimse boşuna ağlamasın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz dünya medeniyeti ailesi içinde bulunuyoruz. Medeniyetin bütün icaplarını tatbik edeceğiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak