Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

% 63'lük zam öğrencileri çileden çıkardı

% 63'lük zam öğrencileri çileden çıkardı
  13 Mayıs 2024

  Ulaşımda % 63'lük zam öğrencileri çileden çıkardı.... Öğrenciler sokaklara ...

  % 63'lük zam öğrencileri çileden çıkardı% 63'lük zam öğrencileri çileden çıkardı% 63'lük zam öğrencileri çileden çıkardı

       Ulaşımda % 63'lük zam öğrencileri çileden çıkardı.... Öğrenciler sokaklara döküldü
          Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri, Bolu Belediyesi'nin özel halk otobüsü öğrenci biletlerine yaptığı yüzde 63 oranındaki zammı protesto etti. Valilik önünden belediyeye kadar yürüyen öğrenciler, Bolu Belediyesi'nin zammı geri alınmasını istedi.

         Bolu Belediye Meclisi Mayıs Ayı toplantılarında alınan karar ile Bolu’da özel halk otobüsü ulaşım ücretlerine zam yapıldı. Tam bile 15 liradan 25 liraya yükseldi. Öğrenci biletine yüzde 63 zam yapılarak 11 liradan 18 lira oldu. Taksilerde açılış ücreti 40 lira olarak belirlendi. Yeni ücretler meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

         BAİBÜ ÖĞRENCİLERİ İSYAN ETTİ

         Bolu Belediyesi'nin aldığı zam kararına Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri tepki gösterdi. Yapılan yüzde 63'lük zammın çok yüksek olduğunu belirten üniversite öğrencileri Bolu Valiliği önünde toplandı. Valilik önünden İzzet Baysal Caddesi boyunca slogan atarak belediye önüne yürüyen öğrenciler, Bolu Belediyesi'nin aldığı kararı protesto etti. 

        Öğrenciler İzzet Baysal Caddesi boyunca, ‘Müşteri değil öğrenciyiz”, Nitelikli ulaşım istiyoruz, Bolu uyuma, öğrencine sahip çık, Öğreciler burada Tanju nerede’ sloganları ile yürüyüş yaptı. Bolu Belediyesi önünde sona eren yürüyüşün sonunda basın açıklaması yapıldı. 

        Basın açıklamasını üniversite öğrencileri adına Orçun Olgun Akyol ve Zeynep Dinç okudu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

       "GİDERLERİMİZ ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİZ BOYUTLARA ULAŞMAKTADIR"

       “Bolu’da geçtiğimiz günlerde mecliste alınan karar ile toplu taşıma hizmetlerine yapılan fahiş zammı protesto etmek adına burada BAİBÜ öğrencileri olarak toplandık. Ekonomik olarak zor şartlarda eğitimimiz için çabalarken yapılan bu zamla birlikte giderlerimiz üstesinden gelemeyeceğimiz boyutlara ulaşmaktadır. Mevcut ücretlerin dahi biz öğrencilerin zar zor karşılayabildiğini göz önünde bulundurursak yüzde 64 oranla öğrenci biletinin 18, tam biletin 25 liraya yükselmesinin karşısında duracağız, susmayacağız.

        “OTOBÜSÜN PARASINI NASIL ÖDEYECEĞİMİZİN DERDİ EKLENDİ”

        Zaten bin bir dertle ay sonunu nasıl getireceğimizi, temel beslenme ve barınma gibi masraflarımızı nasıl ödeyeceğimizin stresiyle günleri geçirirken, üstüne bir de kampüse ulaşımın tek yolla sağlanabildiği otobüsün parasını 2000 lira gibi yetersiz burslarla nasıl ödeyeceğimizin derdi eklendi.

        “TALEPLERİMİZ ŞUNLARDIR”

         Tüm yurttaşların en temel haklarından biri olan ulaşım, kâr-zarar konusu edilebilecek bir ticari faaliyet değildir. Bolu meclisinde alınan bu zam kararı ile ekonomik krizin faturasının öğrencilere, emekçilere, gençlere ödetilmesine izin vermeyeceğimizi buradan ilan ediyoruz.

      Taleplerimiz ise şunlardır:

  1) İlk olarak, belediyenin öğrenci otobüsü ücretlerine yapılan zamları geri çekmesini talep ediyor, ardından öğrenci abonman hizmetinin uygulamaya konulmasını istiyoruz.

  2) Şoförlerin davranışlarıyla ve söylemleriyle ilgili yaşanan üslup sorunlarına da dikkat çekiyor, bu tutumun düzeltilmesini istiyoruz. Öğrenciler kimsenin sinirini çıkarabileceği bir konuma sokulamaz.

  3) Kampüs otobüslerindeki kapasite yetersizliği ve güzergah değişiklikleri de ciddi sorunlar arasındadır. Otobüs tıka basa dolmadan hareket etmemesi ve erkek öğrenci yurduna yapılan güzergah değişiklikleri ile uzatılan yol, öğrencilerin ulaşımını olumsuz etkilemektedir.

  4) Hafta sonları azalan sefer sayıları da artırılmalıdır. Kampüs hattındaki otobüslerin kapasite olarak yetersiz olması nedeniyle balık istif şeklinde taşımacılık derhal önlenmeli ve uzatılan güzergahlar revize edilmelidir.

  5) Son olarak, kart dolum noktasındaki sürekli karşılaşılan arızaların giderilmesi için periyodik olarak bakımının yapılması da gereklidir.”

        “MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

         Basın açıklamasında, Bolulu vatandaşlardan destek de istenerek, “Uygun ve karşılanabilir fiyatlarla ulaşım hizmeti sağlamak, Bolu Belediyesinin görevidir. Biz üniversiteli öğrenciler olarak, zamlar geri çekilene ve en kısa sürede taleplerimiz yerine getirilene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu süreçte ise tüm gençlere ve Bolu halkına mücadelemize ve dayanışmamıza ortak olmaları için buradan çağrıda bulunuyoruz” denildi.
   


   

  • Muhittin Murat Böcükcü18 Mayıs 2024 . 00:10

   Protesto Öğrenciler İle Sınırlı Kalmamalı Öğrenciler Ve Halk Birleşmeli Halk Destek Vermeli. Yakında Su 4,Vs Hepsine Zam Gelecektir. Bolu'yu Seviyorum.
  • BEN OLSAM16 Mayıs 2024 . 16:16

   öğrenciler haklı hemde çok ben olsam bu öğrenciler cafeye giderek bir kahveye 80 tl veren ler oluyormu. diye bakarım eğer verenler varsa onlara siz neye ağlıyorsunuz derim vermeyenlere bir diyeceğim yok.
  • Bolulu16 Mayıs 2024 . 13:05

   Tandu tandu diyenler nerede.
  • lazim degil16 Mayıs 2024 . 12:31

   her sey cok guzel olmuyor mu gencler?
  • veli16 Mayıs 2024 . 09:46

   Öğrenci servisleri 2.000 TL oldu kaç ay önce günlük gidiş geliş 100TL ye geliyor hem de garanti peşin veriyoruz buna da çözüm bulunsun.
  • Tuhaf 15 Mayıs 2024 . 21:57

   Bolulu 14 rumuzlu vatandaş. Sen demek ki akaryakıtı ucuz yedek parçayıda kendin imal ediyorsun. Ülkede en çok kazanan servisçiler değil, çalışmadan parasını çalıştıranlar. Bir mağazaya giderken fiyatlar iki katına çıkıyor ses çıkarmazsın. Bir kahveye 150 TL verirsin ses çıkarmazsın. Mercimeğe 150 lira verirsin ulan bu mercimeği ithal ediyoruz bizim ülkede neden yetişmiyor demezsin. Senin gibi zihniyetler olduğu sürece ulaşıma %63 değil %200 zam yapılması gerek.
  • Zfr15 Mayıs 2024 . 12:05

   Kahvelere az gidin bir bardak çay az için
  • BoluSpor14lü15 Mayıs 2024 . 08:46

   Yorumlar Başkana sinyal veriyor. Kısacası Bolu da hakettiğini yaşıyor
  • Bolulu 1415 Mayıs 2024 . 02:38

   Burda hiç kimse Tanjuyu savunmasın o minibüscüilerde aglamasın iyi para kazanıyorlar. Ağlayıp ağlayıp 2 senede bir araba alıyorlar. Zaten bu bolu'da bir çift ciler bir servisçiler aglıyor ama hepsinin çarşıda 3 5 tane evi var
  • Isot15 Mayıs 2024 . 02:27

   5 sene sabredin bidahaki seçime gider kesin
  • Yaşar14 Mayıs 2024 . 23:39

   Tanju Özcan düpedüz işi eski başkana attı 4 yıldan beri eski başkanmı taşımaya zam yapıyor deki ben bu işi beceremedim hakkından gelemedim
  • Tuhaf14 Mayıs 2024 . 20:29

   Bu ülkede çok taraflı bakmak zorundayız. Bilinmeli ki o araçların tekerleri dünyanın en pahalı yakıtı ile yedek parçaları yine dünyanın en pahalı parçaları ile dönüyor. Bu zam için esnafa değilde hükümeti protesto etseler keşke. Bir bağkur primi 6900TL en basit bir araç sigortası en az 25 bin.. Her sene soygun olan tüvtürk muayne ücretinide eklemek lazım. En son bilindiği üzere teskomb ve hazine ve maliye bakanlığı esnafın çekmiş olduğu esnaf kredilerine geçmişe dönük faizleri 2 katına çıkardı. Artık bazı şeyler bu ülkede çok zor. Yeni bir aracın maliyetini tahmin edebilmek için matematik bilmeye gerek yok. Ayrıca, Türkiyenin hemen hemen her yerinde ulaşım maliyetleri arttı. Sizleri protesto adına oraya toplayanlara selam olsun..
  • Mudurnu lu14 Mayıs 2024 . 13:42

   protestocu kardeş sen konuyu yanlış anlamış sın gençler tabi ki haklı ayrıca madem ses çıkaracaksın ilk önce o kadar bas bas bağırıp suriyeli istemiyoruz diye konuşan Tanju bey konserve fabrikasında suriyeli le ri çalıştırıyor. Mantar işinde çalışan bayanlar maaşlarını alamıyormuş bunlara sende ses çıkar yakında onlarda battı der çıkılır. geçen sene zam geldiğinde de mazot aynı yerde idi ne değişti de bu kadar zam yapıldı. At gözlüğü ile bakmaya devam et sen !!!
  • misafir14 Mayıs 2024 . 13:28

   ANKARA da tam bilet 15 tl mesafe daha uzak
  • Halkçılık 14 Mayıs 2024 . 12:47

   Emekli olarak onlarla yürüdük. Bolu esnafı öğrencilerin yanında olmalı. Gençleri hayattan bezdirmeyin. Bir gol de belediye spordan yemesinler. Gençler ekonomik hakları için meydandaydı. Sayıları az olabilir. Bu onların haksız olduğunu göstermez. Haksızlığa uğrayan 1 kişi de olsa yanındayız. Bunun adı sosyal dayanışmadır, sınıf mücadelesidir. Yürüyüş sırasında kıyıdan köşeden dudak bükerek bakanları gördük. Akranlarının mücadele sloganıyla alay edenleri de gördük. Unutmayın ki sessiz kaldığınız bir hukuksuzluk er geç gelir sizi de çocuğunuzu da bulur. Sayın ÖZCAN :karar mekanizması zammın gerekçesini nasıl açıklayacak? Onlarla görüştürürüm demişsiniz. Pekala siz de belediye organları içinde mücadele edebilirsiniz. Atatürkçülük mevzusu olunca ön planda yer alanlar "DEVLETÇİLİK" ilkesini kavramamış. Kapitalist örgütlenne devlet kurumlarına sirayet ederse yerel yönetim anlayışı yerle yeksan olmuştur. Bir diğer ilke "HALKÇILIK" bitmiştir. En büyük hata belediye seçimlerinde bırakın başkanlığı diğer organlara emekçileri, gençleri, engellileri, üreticileri, kadınları, çalışan anneleri, işsizleri temsil eden bireylerin aday gösterilmemesi. Patates yiyoruz, İSTAKOZ, KARİDES, AHTAPOT yiyenleri seçiyoruz. OYUM SOĞAN EKMEK YİYENE!!
  • Bolu halkı14 Mayıs 2024 . 12:47

   Öğrenciler sonuna kadar haklılar O garibanlar o kadar para ödeyip okula gitmek isterken bir de aynı otobüse binip ayakta kalan kadın, çocuk, hasta, çocuklu ve yaşlılara yer veriyorlar Ne diye? Bari balık istifinden vazgeçilsin Otobüsler öyle dolu ki kalabalıktan astımlılar boğuluyor, camdan güzergâh takip edilemiyor, inilecek durak görünmüyor Bu taşımacılıktan Bolu'nun yerlisi olarak utanıyoruz
  • gocaboluluya14 Mayıs 2024 . 11:38

   sevgili gocabolulu bilip bilmeden öneri atmayın raylı sistem ile bolu ve ilçelerin nüfusunun hepsini aynı anda taşıdığı anda ancak kendini amorte edebiliyor. bu yüzden küçük şehirler için uygun değildir. örneğin eskişehir bile ancak yeni yeni bu amortismanı sağlayabilir hale gelmiştir. bir 1 km hafif raylı sistem kaç milyar dolara mal oluyor bunu biliyor musun. önerilerde bulunalım ama uçmayalım da aksi halde birkaç ay önce ilhan durakın ilkokul başkan adaylığını anımsatacak vaatleri vardı ya buna döner bu iş...
  • öğrencininsesi14 Mayıs 2024 . 11:30

   Maalesef Alaattin Yılmaz'ın ucube sistemi ve 2026 yılına kadar yapmış olduğu sözleşmenin kazığı ile karşı karşıyayız. Ama bu mazeret olmalı mı kesinlikle hayır. merak ediyorum son birkaç ayda mazot, yedek parça, maaş hangisine %63 zam geldi de bilete yapıyorsunuz? Hadi böyle bir artışın olduğunu varsayalım, yerel yönetimler sosyal devlet ilkesi gereği ulaşımı hele ki öğrenci için sübvanse etmelidir. tanju özcan kendini bir sosyal demokrat, atatürkçü olarak tanımlıyorsa bu yanlıştan dönmelidir. mutlak suretle abonman sistemine geçilmelidir. CHP'Lİ BELEDİYELERDE UYGULANAN TARİFE ÖRNEKLERİ: MERSİN: 60 BİNİŞLİK ÖĞRENCİ ABONMANI SADECE 60 TL İSTANBUL: öğrenci 8.64tl abonman ücreti 250 tl ANKARA: öğrenci 7,5tl abonman 220 tl ANTALYA: öğrenci 4 tl Demek ki olabiliyormuş.. Gerekli adımlar atılmadığı takdir de 60 biniş yapan bir öğrencinin cebinden çıkacak ücret tamı tamına 1080 tl düşünün 1250 tl öğrenim kredisi alıyor bunun nerdeyse tamamını ulaşıma veriyor. bu da yetmiyor adeta mezun oluyor 4-5 sene bindiği otobüsün borcunu ödemeye çalışıyor. dünyada sanırım başka bir örneği yoktur.
  • YAMAN14 Mayıs 2024 . 11:14

   Herşey güzel olacak bunlar kötü günler biraz sabırlı olalım.
  • Gocabolulu14 Mayıs 2024 . 10:11

   Üniversiteye ulaşım raylı sisteme dönmedikçe bu döngü hiç değişmez. Bu işi yapabilecek bir baba yiğit var mı, herkes göz boyama peşinde.
  • protestocu14 Mayıs 2024 . 09:18

   Keşke bu tepkiyi mazot 41-43 tl olduğunda verseydiniz, hükümet devlet kaynaklarını cemaatlere peşkeş çektiğinde verseydiniz, kaynakları mülteciler akıtırken verseydiniz . Ama yürüyüş için bile izin alamazsınız.
  • eylem14 Mayıs 2024 . 09:14

   Madem alabiliyorsunuz bir izin daha alın hep beraber mazot zamlarına, gıda zamlarına , emekli maaşlarına vs. karşı hükümete eylem yapalım.var mısınız?
  • Bayandan14 Mayıs 2024 . 08:15

   Hadi bakalim nerde secimlerde başkana oy verenler her sey cok güzel olacak bekleyin daha neler olacak,
  • Metin Çelik14 Mayıs 2024 . 03:36

   Öğrenciler Öylesine haklı ki. Aylarca Yazdım Seçimlerden önce o kadar çok bu hususta yazılar yazdım ki. Hatta aradım görüştüm. Meclis Üyeleri ile görüştüm. Anladım ki MAFYATİK bir Yapılanma var Bolu Belediye Toplu Taşıma sisteminde. Bu durum böyle giderse İÇİŞLERİ Bakanına Sn VALİ Hakkında Şikayet Başvurusunda bulunacağım. Sn Vali Sevdiğim Saydığım devlet adamlarından ancak Toplu Taşıma Sistemi Boluda çökmüş durumda TRAFİK POLİSLERİ Nerede . Sn Emniyet Müdürüne Sesleniyorum vatandaşın Peşinden Koşan Trafik Polisleriniz nerede OTOBÜZLERİ Olması gerekenden İKİ kat Yolcu BALIK İSTİFİ Biçiminde Bindiriliyor. Şöförlerin çoğu Saygısızlıkta Tavan Yapmış Hatta KABADAYI olmuşlar Bunların da Sanki MAFYATİK bir güç olduğunun göstergesi. Adam 60 lira ödemek zonuda Neymiş İhale Haziranda olacakmış Şöförde İnsanlık kalmış mı. Hadi adamın Bileti bitmiş Neden 60 lira versin Haziranda Sözleşme Yenileyeceklermiş Toplu Taşıma çok büyük sorun oluşturmakta. Bu konuya derhal EMNİYET ve Kolluk Hatta Adli Makamlar el atmalıdır. Zamma gelince EEE Tüm otobüsler İLLE DE TANJU YAzmışlardı Resimler asmışlardı O da vefa borcunu ödemek için mi bu kararı aldı. Ya meclis üyeleri Konu mankenleri mi oldular. Trafik Polisleri görevini Yapmalıdır PİS KOKULAR var Toplu TAŞIMA Sisminde Bolu da .
  • Emekli öğretmen14 Mayıs 2024 . 02:06

   Helal olsun gençlere .Büyükleri gibi konserve fabrikasında Suriyeli çalışanlara bile ses çıkaramıyorlar .Gençler tebrikler hak aradığınız için
  • Öğrenci zammı eğitime çel14 Mayıs 2024 . 01:52

   Öğrenciler okumasın diye herkes elinden geleni yapıyor. Nedir bu zam zaten ayakta itiş kakış gidiyorlar. Yazık günah ya İbb yi örnek alın biraz! Sosyal Belediyecilik anlayışınıza ne oldu?
  • Protesto14 Mayıs 2024 . 00:52

   Öğrenciler taleplerinde çok haklılar ancak akaryakıt zamlarına ve artan gıda fiyatlarına da keşke tepki gösterselerdi.
  • Doğrucu Davut13 Mayıs 2024 . 22:17

   Biraz insaf edin sayın başkan mazot ya da lastik fiyatları bu kadar mı arttı? % 63 zam ne demek. Bu devirde çocuk okutmak aileler için zaten büyük bir yük bir de siz ağırlaştırmayın. Belediye kendi otobüsleriyle sembolik bir rakama (mesela 5 tl) bu öğrencileri taşıyamazmı?
  • Öz Bolulu13 Mayıs 2024 . 21:44

   Aferin sizlere. Yazdığınız 4 madde de çok haklı. Özellikle pik saatlerde kapılara yapışan öğrenci görmek ilkelliğine son verilmelidir. Ankaradaki, İstanbuldaki özel halk otobüsleri kar ediyor da Bolu dakiler neden edemiyor. Kar edemeyenin yerine yenisi gelir. Bu fiyatlara hastaneye de giden olmaz. Herkes kendi arabası iel gider ki zaten çekmekeş olan hastane önü iyice kilitlenir. Belediye ne iş yapar. Halk otobüsleri boluyu idare ediyor. Sizin bunlarla bir rant ilişkiniz mi var derler adama.
  • Akil13 Mayıs 2024 . 21:13

   Bas bas bağırıyordunuz "İllede sen diye" ne oldu?
  • Mehmet Ekşi 13 Mayıs 2024 . 21:05

   En büyük güç örgütlü güçtür, öğrenciler birlik olamadilar bu konuda sanırım ve sesleri cılız kaldı,onbinlerce öğrencinin orda olması hep bir ağızdan tepki göstermesi gerekirdi, alan da olan gençler bilinçli, mücadele veren gençler,takdir ediyorum,ama gençlere bir önerim var,sesiniz duyulsun istiyorsanız birdaha ki sefere daha kalabalık doldurun alanları

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak