Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Anneler Günü..

Anneler Günü..
  12 Mayıs 2024

  ANNELER GÜNÜ.. 1944 yılında yaklaşık dört bin kişinin öldüğü ...

  Anneler Günü..Anneler Günü..Anneler Günü..Anneler Günü..Anneler Günü..Anneler Günü..Anneler Günü..Anneler Günü..

        ANNELER GÜNÜ..

        1944 yılında yaklaşık dört bin kişinin öldüğü 'Bolu Depremi'ni ilk kez bu kadar ayrıntılı olarak dinliyordum.. O yıllarda babasının görevi nedeniyle Bolu'da bulunan birinden, eskiden Hükümet Konağı olarak kullanılan evde oturan ailenin en küçük oğlundan, Özcan Korkut'tan..

  * * *

        ''16 Ağustos1935 Cuma günü Bolu'da sabah ezanları okunurken doğmuşum' diyordu Özcan bey ''Bebek Anne'' adlı kitabının girişinde.. 'Bolu'nun güzelliği ile meşhur Ayşe ebesi bulunmuş doğumumda'' diyordu.. ''Göbek adımı da o koymuş..''

  * * *

        ''Çaydanlığı masaya koydum, bizim ailenin hayatında önemli bir yer tutan Bolu'yu, çocukluğumu, mahalle arkadaşlarımı düşünmeye başladım.. Hükümet Konağı karşısındaki Mahfeli, havuz kenarında oturup çay içmelerimizi, Karpuz kollu, etekleri fırfırlı elbiseli komşu kızını.. Karaçayır'da kafayı çekip, tabaklardaki evin bahçesinde kuyu suyuyla ayılttığımız komşumuzu..

  * * *

        Makinist Arif efendinin Şehre elektrik veren jeneratörün şalterini indirmesiyle karanlığa gömülen şehri, peş peşe yanmaya başlayan gaz lambalarını, Bolu'lu iki yardımcı abla ''Deli Emine'' ile sonradan gelen Şerife'yi.. Ağır kış şartlarında altına kızak taktıkları öküz arabalarıyla dağdan odun getiren köylüler'i..

  * * *

        Bütün gün birlikte olduğumuz, Mahfel'de oyunlar oynadığımız arkadaşlarımı; Mustafa, Bülent, Sermet, Gönül, Suna, Özcan ve Sabahattin'i.. İsli gaz lambalarının, titrek mumların, Pompalı lüks lambalarının çevresinde toplanıp hikâyeler anlattığımız, bilmeceler sorduğumuz geceleri..''

  * * *

         ''1978 yılıydı.. Bir şarkı yapmalıyım dedim.. Bu öyle bir şarkı olmalı ki, Annem ve onun Bolu'daki yılları da olmalı içinde.. Alman Harbi, karartma geceleri, 944 depremi, ağır kış şartları ile kaybedilen iki evlat da olmalı.. O gece sözlerini yazıp kendi kendime mırıldandığım şarkıyı bir ay geçti, geçmedi tüm Türkiye ile birlikte söylemeye başladık..''

  * * *

         ANNEM..

        Kulağımdan gitmiyor ninni sesin.

        İçimdesin, içimden derindesin.

        Gördüğüm herşeyde, sevdiğimdesin..

        Anlatılmaz, öyle güzel birşeysin.

  *

         Gözümün nuru annem,

        Ömrümün güneşi annem,

        Şu kalbimin ateşi annem,

        Ayırmasın seni Allah benden..

  * * *

         Bolu anılarını anlatan kişi Bestekar Özcan Korkut.. Özcan Bey 1936 yılından başladığı için anılarının çoğuna fransız'ım.. ''Depremde çadırları bir tepenin üzerinde eski bir mezarlığa kurdular'' deyince; ''Hah! dedim ''Fırka'dan bahsediyor yazar..'' Yazdım bile.. Sonra aklıma Atatürk'ün depremden çok önce Bolu'ya geldiği, Halkevi'nde kaldığı ve orada mezarlık olmadığı geldi.. Yarım sayfa ''Fırka'daki mezarlık'' diye yazdım, Jeton düşüp mezarlığın Karga Tepesinde olduğunu anlayınca sildim..

  * * *

         1943 yılının şubat ayında, son yılların en soğuk günleriyle boğuşuyorlarmış Bolu'da.. Şehrin tek fotoğrafçısı Cevat Bey babasının en yakın arkadaşıymış.. Onunla ilgili bir de anısı var Özcan Bey'in.. Bir hafta sonu konu komşu toplanıp mahalleden birinin kamyonuyla Abant'a gitmişler.. Yenmiş içilmiş şarkılar türküler söylenmiş.. Özcan Bey'in annesi Lamia Hanım ve Foto Cevat birlikte keman çalıp şarkı söylemişler.. O kadar güzel bir gün yaşanmış ki, Vakit nasıl geçmiş, hava ne zaman kararmış, kimse anlayamamış..

  * * *

         ''Bolu'ya doğru kamyonla yola çıktık'' diyor Özcan Bey.. ''Yolda Cevat Amca kamyon kasasından şoför mahallini yumruklamaya başlayınca durduk.. Baktık ki, gençlerden birinin başı yarılmış, kanlar içinde.. Yanından geçtiğimiz samanlığın yola sarkan direği çarpmış başına.. Çevirdiğimiz bir arabanın yaralı genç'i almak istememesi, Cevat amcanın silahını çekerek adamı tehdit edişi gözümün önünden hala gitmez.. Operatör Kudret Üge o gece pijamalarıyla karşılamıştı bizi hastahanede.. Ameliyata da pijamalarıyla girdiğini hatırlıyorum..''

  * * *

        Özcan bey'in anıları o kadar çok ki.. Ama benim aklım ''1978 yılıydı'' diye başlayan paragrafta kaldı.. Ve onun annesi için yaptığı şarkıda..

  *

        Kulağımdan gitmiyor ninni sesin.

        İçimdesin, içimden derindesin.

        Gördüğüm herşeyde, sevdiğimdesin..

        Anlatılmaz, öyle güzel birşeysin..

  * * *

         İnsan, keşke bir zaman tünelinden geçip o günlere bir göz atabilsek diyor.. Bir sırt çantasıyla dolaşsak şehrin sokaklarını.. Tanıdık bir sima ''memlekete hoş geldin hemşerim'' diye karşılasa bizi.. Bir yerde oturup eski günleri yad etsek..

  * * *

        Gelmişken 1944 Depremi'nde Hıdırlık Tepesinde kurulan deprem çadırlarının arasında dolaşşak.. Foto Cevat Abi ile Lamia Müjgan'ı arasak keman seslerini takip ederek.. Sonra Samurkaşzade Mustafendi ile iki kızı Fatma'yla Emine'nin mezarını ziyaret etsek.. Birer karanfil bırakıp höngür höngür ağlasak mezarlarının başında.. Göz yaşlarımızdan Akpınar'ı sel alsa..

  * * *

         Neyse, daha fazla saçmalamadan, ''bu günlük de bu kadar'' diyerek çıkalım buradan en iyisi.. ''Anneler gününüz kutlu olsun'' diyerek.. Hoşça kalın..

        (Özcan Bey'in yazıda bahsi geçen şarkısı)

       https://www.dailymotion.com/video/x180y1s...

       Erdoğan MÜHÜRCÜOĞLU

  • Taner Başer 13 Mayıs 2024 . 23:47

   Bu haftaki yazınızı Bolumuzun geçmiş yıllarını yakın ve uzak tarihini anıları yazılanlarda ve yazılarınızda okuyup bilgi dağarcığımıza ekliyoruz . Bu haftaki yazılarınıza yabancı kaldım ama anıların birinci ağızdan yazılanını okuyunca dahs çok memnun oluyoruz . Elinize sağlık . Ayrıca önceki yazıların eklerinde gördüğüm resimde fırka tesinde bir mezarlığın olduğu resmi iyi hatırlıyorum . Neresi derseniz şu anda yukarı çarşıdaki pazara bakan parkın olduğu yerde önceden kapalı hal pazarı vardı . İşte o kapalı halin olduğu yerde daha önceden bir mezarlık olduğu görülüyor . Hatta mezar taşları dahi baya göze batıyordu. Neyse günün önemine binaen tüm kadınların anneler gününü kutlarım .
  • çevreci13 Mayıs 2024 . 18:39

   erdoğan bey yeni haftada yazınızı haz alarak okudum nekadar mükemmel ifadeler tekrar tekrar okuyor yeni yazınızı sabırsızlıkla bekliyoruz temenninizi destekler anneler gününü içten dileklermle kutlarım sağlıklı kalın

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak